3. Волейболистките дебютират срещу шампиона САЩ в Лигата на нациите

Волейболистките дебютират срещу шампиона САЩ в Лигата на нациите

България триумфира последователно в Европейската лига и турнира на претендентите за място в надпреварата

Женският национален отбор на България ще дебютира във Волейболната лига на нациите с двубои срещу действащия носител на трофея САЩ, домакина на последното Световно първенство Япония и Белгия, съобщава сайтът на Федерацията. Това ще се случи от 21-и до 23-и май в "Арена Монбат" в Русе.

Сблъсъците са от Група 2 на най-комерсиалната надпревара, в която участие взимат най-добрите 16 отбора на планетата.

Във втората седмица, от 28-и до 30-и май, състезателките водени от селекционера Иван Петков гостуват в Холандия, където освен с домакините ще играят още с Бразилия и Полша.

От 4-и до 6-и юни съставът ни излиза срещу Тайланд, Доминиканска Република и Турция. От 11-и до 13-и ще мери сили с Италия, Република Корея и Русия, а между 18-и и 20-и опоненти са Китай, Германия и световният шампион Сърбия.

България спечели правото да участва в Лигата на нациите, след като през тази година триумфира последователно в Европейската лига и турнира на претендентите за място в надпреварата. Във второто издание на Лигата тимът ни ще бъде в ролята на "претендент" заедно с Полша, Доминиканска Република и Белгия. Това означава, че волейболистките ни са застрашени от изпадане, за сметка на останалите 12, т.нар "основни" отбора, които имат гарантирано място в турнира през следващите 6 години, независимо от класирането си.

Финалната фаза на Лигата е от 3-и до 7-и юли в Китай.

Програма на турнирите от груповата фаза на Волейболната Лига на Нациите при жените за 2019 година:

I уикенд 21-23 май

Група 1: Полша (домакин), Италия, Тайланд, Германия

Група 2: България (домакин), Япония, Белгия, САЩ

Група 3: Бразилия (домакин), Доминиканска република, Русия, Китай

Група 4: Сърбия (домакин), Холандия, Турция, Корея

II уикенд 28-30 май

Група 5: Италия (домакин), САЩ, Доминиканска република, Сърбия

Група 6: Турция (домакин), Германия, Русия, Япония