3. Силна заявка за България U17 в приятелски волейболен турнир

Силна заявка за България U17 в приятелски волейболен турнир

В София нашите биха Бразилия и допуснаха 2 загуби след тайбрек

С победа над Бразилия и две загуби в тайбрек срещу Иран и Италия завърши участието на националния ни отбор за мъже под 17 години в приятелския турнир в София. Тридневната надпревара, която се проведе в зала "Левски София" (19-21 август) при закрита врата, бе организирана от Българска федерация по волейбол специално като част от подготовката на тима ни за предстоящото Световно първенство. Страната ни е домакин на шампионата на планетата във възрастта в периода 24-31 август (зали "Левски София" и "Христо Ботев").

Младите "лъвове" бяха много равностойни на силни школи, каквито са бразилската, италианската и иранската. Целият турнир предложи много оспорвани и продължителни битки, с дълги разигравания, впечатляващи спасявания и атаки, борбеност и нито една лесна и бърза победа. България впечатли най-вече с играта си на блокада.

"Беше важно да дадем шанс на всички за игра и да видим кой-как ще се справи под напрежение. Доволен съм от турнира. Момчетата показаха постоянство, желание за игра, бореха се в абсолютно всички моменти", коментира селекционерът на българския тим Теодор Богданов.
Богданов направи неофициалния си дебют начело на тима в първия мач от турнира – срещу Италия. Треньорът се поздрави с успех с 3:1 (21-25, 25-22, 28-26, 25-16). Двубоят бе много оспорван, а младите „лъвове" впечатлиха с много добра атака и борбеност, която им помогна за обрата. Срещата продължи 1 час и 53 минути. Александър Добрев се отличи с 21 точки (2 аса, 3 блокади). Още трима национали завършиха с двуцифрен точков актив. Димитър Пейчинов и Еван Георгиев реализираха по 15 точки, а 10 добави Димитър Добрев.

Във втория ден на два пъти повеждахме срещу класния тим на Иран, но след много оспорван четвърти гейм, който бяхме близо дори да затворим, се стигна до тайбрек. В него отстъпихме - 2:3 (21-25, 25-21, 28-26, 19-25, 10-15). В този мач Богданов разпредели повече игровото време между играчите и пробва различни вариации на състава. Много силно впечатление направи Петър Господарски, който бе най-резултатен със 17 точки, но 7 от тях дойдоха на блокада. България завърши със 19 точки от блокада. Срещата продължи 2 часа и 11 минути.

Силен старт беляза мача ни срещу друг от фаворитите за Световното – Италия. Отново на два пъти излизахме напред в резултата, но опит и може би натрупана умора ни лишиха в края от успеха - 2:3 (25-19, 24-26, 25-20, 16-25, 10-15). Александър Добрев наниза 27 точки, колкото имаше и италианският национал Федерико Аргано. Димитър Добрев добави 10 точки. Българите отново показаха много силна игра на блокада, като постигнаха 15 точки на този елемент. Днес обаче нямахме точка на начален удар.

В четвъртък ще бъде обявен окончателният състав на България за Световното първенство. Първият ни двубой е срещу Испания в събота, 24 август, от 17:00 ч. в зала "Левски София".