Николина Христова е новият президент на Техническия комитет по акробатика и член на Изпълнителния комитет на Международната федерация по гимнастика International Gymnastics Federation - FIG. На последния конгрес на ФИГ в Доха (Катар) тя спечели категорично, получавайки в своя подкрепа 109 от общо 157 гласа.
“Приемам успеха най-вече като успех за България. След това е мой личен. На първо място е на България и българската акробатика, защото в годините сме работили много усилено – и на национално, и на международно ниво. Имаме огромни традиции. България е от страните учредителки на Международната федерация по акробатика, а дългогодишен председател беше Стоил Сотиров. След като Международната федерация по акробатика се присъединява към Международната федерация по гимнастика, българи също заемат сериозни позиции – в международната и в европейската федерация. Добри Костин е бил член на Комитета по акробатика към ФИГ. Евгени Колев е бил вицепрезидент на Европейската федерация по акробатика. Стефан Панев е бил председател на Съдийската комисия. След него отново Евгени Колев – застъпва на позицията и пак представя България на най-високо ниво. Драгомир Драганов беше член на Техническата комисия към Европейската федерация. Сега Николай Иванов е представител на България в тази комисия.
Отделно навсякъде по света има толкова много възпитаници на българската акробатика, които работят като треньори и ръководители. Важно е да кажа, че единствената в света петкратна световна шампионка е българка – Боянка Ангелова. Първите световни шампионки при женските двойки отново са българки – Стефка Спасова и Калинка Лечева. Първите младежки олимпийски шампиони са също българи – Мариела Костадинова и Панайот Димитров. Традициите ни са огромни – не само в ръководни позиции на международно ниво, но и на състезателната арена. Именно затова настоящият успех е на първо място на България”, заяви Николина Христова.
“Моята най-голяма мечта е да видя акробатиката включена в програмата на Олимпийските игри. Това всъщност е мечта на цялата международно акробатично семейство. Ясно си давам сметка, че това е много трудно осъществимо. За да постигнем тази голяма цел, на първо място трябва да развием акробатиката по света. Цялото ми внимание в предстоящия цикъл ще е насочено към популяризирането по целия свят, за да увеличим броя на държавите, развиващи акробатика. Африка е един от континентите с огромен потенциал, това е в културата им. Те развиват акробатика, но с цел да си изкарват прехраната. Преди две години бях поканена от Африканската федерация в Етиопия, за да работим за развитието на акробатиката в Африка и бях впечатлена от уменията, които притежават състезателите в Етиопия“, добави тя.
Огромното доверие към нея обяснява с работата й за световната акробатика през изминалите 12 години. “Смятам, че хората гласуваха за мен, защото ме оценяват като професионалист. Това е голямата отговорност – трябва да работим наистина много професионално, за да запазим това доверие. Но всичко това е постигнато с много работа. В продължение на три цикъла аз съм била член на Техническата комисия. 12-те години, в които съм работила в тези структури, може би са показали на хората какво мога. Изградили са и доверието, и вярата в професионализма в името на нашия спорт“, каза още тя.
“Огромни благодарности на Йордан Йовчев, Красимир Дунев, Илиана Раева, Стоян Димитров, на всички български гимнастически федерации, които ми оказаха огромна подкрепа, на Българската федерация по спортна акробатика – че ми издигнаха кандидатурата и ме подкрепяха през цялото време“, завърши Николина Христова.
В световната акробатика България има водеща роля още при учредяването на Международната федерация по спортна акробатика на 23.10.1973 г. в Москва. Тогава българските представители заемат ключови позиции в ръководството на спорта. Сега Николина Христова е поредният лидер, който с труд и амбиция за утвърждаването на акробатиката в света, спечели доверието на представителите на националните федерации, членове на Техническия комитет по акробатика към Международната федерация по гимнастика.
Този нов успех се оценява високо от доайените на българската акробатика с име и авторитет в международните структури на спорта.