3. България започна с победа европейското по волейбол+ВИДЕО

България започна с победа европейското по волейбол+ВИДЕО

България постигна добра победа с 3-1 над Чехия (25:15, 25:18, 22:25, 25:21) в първия си мач от Европейското първенство по волейбол, започнало в петък в Полша и Дания

България постигна добра победа с 3-1 над Чехия (25:15, 25:18, 22:25, 25:21) в първия си мач от Европейското първенство по волейбол, започнало в петък в Полша и Дания. „Лъвовете” показаха, че са далеч по-класният отбор, но на моменти действаха разконцентрирано и затова допуснаха да загубят третия гейм, а с това и по-малко време за почивка до втория мач.

В първия гейм нашите бяха изключително концентрирани, демонстрираха далеч по-голямо надмощие и поведоха. Във втория гейм контролирахме развоя на събитията и въпреки известно отпускане, настъпило в края му, взехме и него с разлика от 7 точки. Третият гейм обаче започна лошо. Чехите поведоха със 7:0. Постепенно успяхме да стопим разликата, но главно поради грешки в края на частта допуснахме връщане на един гейм – 2-1. Нашите се поядосаха и започнаха силно четвъртия гейм. Заиграха така, както трябва. В един момент разликата достигна 9 точки. На по-ниски обороти България спечели първи 3 точки на Европейското първенство.

Най-резултатен за „трикольорите”, а и в мача беше Цветан Соколов с 23 точки. Давид Конечни реализира 16. Николай Николов се отчете с никак не лошите 12.

Първи гейм:
Равностойно бе началото на двубоя. При 6:4 за България селекционерът на чехите Стюарт Бернард поиска пауза. При 8:5 дойде първото техническо прекъсване. Николай Николов и Цветан Соколов отчаяха символичните домакини на мрежата и при 5:11 чешкият селекционер отново поиска таймаут. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 в полза на България. Чудесно бе началото и на играта ни в центъра. С третия блок на Соколов от началото на двубоя пък резултатът стана 21:12. Георги Братоев също се отличи на мрежата при 24:15, а в следващия момент вече затворихме гейма с 25:15 за 23 минути.

Втори гейм:

Той започна с няколко грешки на нашите от флот сервис и подобрена игра на чехите. Все пак превъзходството на българския тим продължи и първото техническо прекъсване дойде при 8:5. Виктор Йосифов изпълни много добър сервис и при 13:8 за нашите чешкият селекционер поиска таймаут. След бомба на Алексиев, блокада на Ники Николов и успешна атака на Соколов прозвуча сирената за второто техническо прекъсване - 16:9. Чехите обаче спечелиха три поредни точки и Камило Плачи поиска пауза при 16:13. Соколов би лек сервис в аут и разликата се сви до две точки – 18:16. Тук бе трудният момент. След сервис на Йосифов обаче България записа три поредни точки и затвори гейма с 25:18.

Трети гейм:
Чехия, който вече нямаше какво да губи, поведе със 7:0 и положението стана притеснително. Със силни сервиси на Йосифов върнахме 3 точки. Първото техническо прекъсване дойде при 3:8. При 3:10 Камило Плачи поиска втори таймаут. Авансът на чехите започна да се стопява и след хитра атака на Цветан Соколов резултатът стана 7:10. Николай Пенчев се появи на полето, за да противодейства на подсиления чешки сервис. Донякъде си свърши работата, но второто техническо прекъсване дойде при 11:16. Виктор Йосифов започна да намира своята игра на сервис, а Теодор Салпаров действа самопожертвователно в защита, за да намалим изоставането си при 15:18. Николай Николов също намери своя сервис, а Виктор Йосифов заби мощно за 18:19. С две блокади срещу Цветан Соколов обаче Чехия отново дръпна с 3 точки. До края не можахме да наваксаме и загубихме гейма с 22:25.

Четвърти гейм:
Поядосани, започнахме силно четвъртия гейм, а Виктор Йосифов заби четвърти ас. След блокади на Николай Николов и Тодор Алексиев поведохме с 5:0. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2. Възпитаниците на Плачи продължиха да играят така, както трябва, и втората пауза дойде при 16:7. Настъпи разконцентрация обаче и Камило Плачи поиска таймаут при 17:11. Вече сякаш мислещи за предстоящата почивка до утре в 16:00 ч, когато е мачът срещу Германия, затворихме гейма с разлика от само 4 точки - 25:21.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3-1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:21)

Състави:

България: 1. Георги Братоев, 10. Валентин Братоев, 12. Виктор Йосифов, 13. Теодор Салпаров (либеро), 15. Тодор Алексиев, 18. Николай Николов, 19. Цветан Соколов (6. Данаил Милушев, 8. Тодор Скримов, 9. Добромир Димитров, 14. Теодор Тодоров, 17. Николай Пенчев).

Преди мача стана ясно, че Мартин Божилов и Светослав Гоцев са отпаднали от групата.

Чехия: 1. Михал Фингер, 3. Ондрей Була, 4. Томаш Хиски, 7. Алеш Холубец, 9. Ондрей Худечек, 10. Вацлав Копачек, 12. Давид Юрачка, 13. Камил Баренек, 14. Адам Бартош, 15. Ян Щокър, 16. Томаш Широки, 17. Давид Конечни, 18. Лукаш Тихачек.

Регламент:

Завършилият на първо място в групата ще се класира директно за четвъртфиналите. Заелите втора и трета позиция в нашата група "D" и група "В" ще играят допълнителни осминафинални плейофи на кръст.

Отборите от тези групи ще бъдат съперници до полуфиналите, т.е. заелият второ място в нашата група ще играе срещу третия от група В. Победителят от този двубой ще се изправи на четвъртфинал срещу победителя от група В. По същия начин: третият от нашата група ще се изправи срещу втория от група "В", а победителят от този плейофен мач ще излезе на четвъртфинал срещу първия в нашата група "D". Във въпросната група "В" са домакинът Полша, Франция, Словакия и Турция.

Асове на Левски и ЦСКА: Този формат за Суперкупата е най-добър