Президентът на Българската федерация по гребане Светла Оцетова, олимпийската шампионка от Пекин Румяна Нейкова, както и представителят на Обединена Българска Банка Людмил Каравасилев дадоха пресконференция, на която говориха за нов проект в този спорт у нас – адаптивно гребане, предаде репортер на Novsport.com. То ще бъде за хора с увреждания, които да ни представят на параолимпиадата в Лондон. Тримата представиха началото на този проект и целите, които са си поставили, за да помогнат на интегрирането в обществото на деца с увреждания. Според тримата това може да стане най-добре именно чрез упражняването на някакъв вид спорт и в частност гребането.
„Надявам се, че сме се събрали по хубав повод. Искаме да се опитаме да поставим началото на адаптивното гребане в България, както и подобряването на базите на този спорт в държавата ни. Трудно обаче ще се намерят средства, ако чакаме единствено държавата да финансира този проект, затова имаме нужда от инвеститори. Още веднъж искам да подчертая, че се опитваме да правим нещо, което е различно от това, което върши държавата. Този проект е повече граждански, отколкото държавен и ние сме се обединили около една идея, която ще помогне много на децата на България. Една от нашите цели е да наемем треньор от чужбина, тъй като в момента нямаме такъв, който да определи кои състезатели в кои дисциплини ще се състезават. Събраните средства ще бъдат насочени към закупуване на две лодки, цената на всяка от които е 20 хиляди евро. Парите ще бъдат усвоени и за възстановяване на гребните бази в Панчарево и Пловдив, както и за хонорари на чужди треньори. Ще се наложи и помощ за осигуряване на транспорт за хора с увреждания до тези бази”, каза Светла Оцетова.
„Целта ни е първоначално да съберем 100 хиляди лева, а ОББ ще даде част от тази сума. Искаме да привлечем вниманието на хората към този спорт и начина за реализирането му в България. Идеята ни за сдобиване с допълнителни средства е да пуснем в продажба шапки като тази, с която Руми спечели златния медал в Пекин, а тя самата ще сложи автографа си върху всеки от дубликатите. Цената на тези шапки ще бъде 50 лева. Също така планираме срещи с бизнес организации, които заедно с нас да финансират развитието на адаптивното гребане в България”, заяви Людмил Каравасилев, представител на ОББ.
„Това, което ме мотивира за този проект е церемонията за Спортист на годината, на която бяха поканени параолимпийските ни медалисти. Въпреки че те присъстваха на събитието, за тях не се каза нито една дума, което според мен не е правилно. През последните години много малко хора в България изявяват желание децата им да се занимават с какъвто и да е спорт. От дъното на душата си искам децата с увреждания да се интегрират в обществото, а това може да стане чрез практикуването на спорт, в частност гребането. Сигурна съм, че нито аз, нито моите колеги ще обърнат гръб на призива на тези деца и те ще бъдат подпомогнати с всички средства. От спечелването на олимпийската ми бяха дадени само обещания за подобряване на условията на работа, но нищо не се промени поне до този момент”, каза олимпийската ни шампионка от Пекин.
„Доволни сме от 4-то място, което двойката ни скул извоюва на Световната купа в Мюнхен, въпреки че не бяхме в титулярния си състав. След два месеца и половина започва Световното първенство и аз, и моята колежка Маркова ще работим здраво, за да влезем в оптимална форма. Целта ни е минимум 4-то място, но повече искаме да завоюваме медали. Преди самото първенство аз и Маркова ще направим един старт в Люцерн, където ще се състезаваме със същата лодка, с която бе завоювано 4-то място в Мюнхен. Лодката е страхотна и е последен писък на модата в гребането”, завърши Румяна Нейкова.