2. Мондиал 2010
  3. Република Корея на 1/8-финал след 2:2 с Нигерия (видео)

Република Корея на 1/8-финал след 2:2 с Нигерия (видео)

Момчeтата на Хю Юн-Мо завършиха на второ място в група "B" и ще играят с Уругвай в следващата фаза

Националният отбор на Република Корея се класира за 1/8-финалната фаза на Мондиал 2010 след равенство 2:2 с Нигерия. По този начин корейците събраха 4 точки в група B и заеха второто място. На върха в групата логично застана отборът на Аржентина, който спечели и последната си среща с Гърция (2:0). Така Република Корея ще спори с Уругвай за място на ¼-финалите в турнира. Мачът с Нигерия, който се игра на „Дърбан Стейдиъм”, бе много интересен и изпълнен с емоционални моменти.

Първото полувреме започна вихрено, като още във 2-ата минута Република Корея имаше шанс да открие резултата. Парк Чу Йон бе изведен зад защитата на Нигерия, но вратарят Енияма се намеси. След това Ки Сун Юен пробва късмета си от далечно разстояние, но ударът му мина над вратата. Нигерийците се съвзеха от първоначалния натиск на корейците и стигнаха до гол в 12-ата минута. Десният бек Одиа напредна мощно по десния фланг, който центрира в наказателното поле, там Уче изпревари защитник на Република Корея и разстреля Джун Сун Рион за 1:0.

Корейците опитаха да отговорят веднага. Дури проби отдясно и центрира опасно към вратата на Енияма, който не се намеси много добре, но все пак изби в корнер. От корнера обаче не последва нищо опасно. След този епизод настъпиха спокойни минути на „Дърбан Стейдиъм”. Спокойстивето бе нарушено в 23-ата минута, когато отборът на Нигерия натисна в търсена на нов гол. Якубу проби отляво и подаде на Обаси, който напредна към наказателното поле и стреля много близко до страничната греда на корейците. Този ход се оказа грешен , защото трима негови съотборници го чакаха в наказателното поле.

Малко след това Парк Чу-Юн имаше шанс да изравни, но би слабо и Енияма спаси без проблем. Нигерийците отговориха с нов удар на Обаси, който обаче излезе в аут. В 35-ата минута “супер орлите” направиха нов пропуск. Голмайсторът Уче стреля извън наказателното поле, а топката се удари в страничната греда. Противно на логиката Република Корея изравни 3 минути по-късно. В голмайстор Лий Хюн-Су, който засече центриране от фаул на Ки Сун-Йон. В края на полувремето Йом Ки-Хун стреля от фаул, но Енияма спаси и запизи равенството.

Второто полувреме започна с гол на Република Корея. За 2:1 се разписа Парк Чу-Юн след пряк свободен удар, който изненада Енияма, а топкта се оплете в далечния ъгъл. Нигерийците отговориха с хубава атака на Якубу в 58-ата минута, когато той се измъкна от защитата на Република Корея с елегантен финт, но се забави и топкта му бе избита в корнер. Малко след това Лий Юн-Пио се опита да изненада Енияма с далечен изстрел, но вратарят на Нигерия спаси. Интересните моменти не свършиха и малко по-късно корейците пропуснаха да увеличат преднината си. Парк Чу-Юн получи удобен пас в наказателното поле и стреля мигновено, но вратарят на Нигерия отново бе на своя пост.

След този епизод настъпиха минутите “супер орлите”. В 66-ата минута Якубу направи уникален пропуск. Аила напредна в наказателното поле на Република Корея и центрира, вратарят Юн Сун-Рион се размина с топката, а нападателят на Евертън от няколко метра на празна врата прати топката в аут. При неговото отиграване останаха съмнения за засада, но такава не бе отсъдена. Въпреки това нападателят се реабилитира за пропуска си в 68-ата минута. Тогава Обаси топката на защитник на Република Корея в наказателното поле, който бе принуден да го събори. Главният съдия на мача Олегарио Бенкеренса от Португалия не се поколеба и отсъди дузпа. Зад топката застана именно Якубу и с много хубав изстрел възстанови равенството – 2:2.

Корейците бързо си върнаха инециативата, като Парк Джи Сун и Ким Юн-Ву стреляха в аут, а ударът на Лий Чун-Йон бе избит с мъка от Енияма в корнер. В края на полувремето отново настъпиха минутите на Нигерия. В 80-ата минута Обаси изведе резервата Мартинс сам срещу Юн Сун-Рион, но нападателят на Волфсбург стреля в аут с удобния си ляв крак. След това на два пъти резервата Обиня стреля от далечно разстояние с надеждата за трети гол, но ударите му минаха на сантиметри от вратата на Юн Сун-Рион. За играч на мача бе определн напитанът на Република Корея Парк Джи Сун.

Нигерия – Уругвай 2:2
(1:0) Уче 12'
(1:1) Лий Хюн-Су 38'
(1:2) Парк Чу-Юн 49'
(2:2) Якубу 68' (дузпа)

Нигерия: Ениема, Йобо (Ечиежиле 46'), Шиту, Одия, Афолаби, Етуху, Аила, Уче, Якубу (Обиня 70'), Кану (к) ( Мартинс 57'), Обаси.
Селекционер: Ларс Лагербак

Република Корея: Юн Сун-Рион, Лий Юн-Пио, Лий Хюн-Су, Ча Ду-Ри, Чо Йон-Хюн, Ки Сун-Йон (Ким Же Сун 87'), Ким Юн-Ву, Лий Чун-Йон, Парк Джи-Сун (к), Йом Ки-Хун (Ким Нам Ил 62’), Парк Чу-Юн (92' Ким Донг Жин).
Селекционер: Хю Юн-Мо

Жълти картони: Енияма 31' (Нигерия), Обаси 37' (Нигерия), Аила 42' (Нигерия); Ким Нам Ил 68' (Република Корея)

Червени картони: Няма

Стадион: „Дърбан Стейдиъм”

Главен съдия: Олегарио Бенкеренса (Португалия)

Температура на въздуха: 18°С

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.