2. Мондиал 2010
  3. Аржентина влезе в елиминациите след нова супер победа - 2:0 над Гърция (видео)

Аржентина влезе в елиминациите след нова супер победа - 2:0 над Гърция (видео)

С резервите "гаучосите" показаха супер футбол и смазаха съперника си, срещат Мексико.

Аржентина спечели и последния си мач в група В на Мондиал 2010, след като надигра Гърция с 2:0. Така „гаучосите” събраха пълен актив от 9 точки и се класират за осминафиналите, където ще срещнат коварния тим на Мексико. Гърците пък отпаднаха от борбата, след като останаха трети в класирането, изпреварени от бойкия тим на Южна Корея, който направи 2:2 с Нигерия и с по-добра голова разлика продължава също напред.

В този мач легендата Диего Армандо Марадона си позволи лукса да даде почивка на много от титулярите. Поради тази причина и титулярният капитан Хавиер Масчерано не взе участие в мача. Така суперзвездата на Аржентина Лео Меси излезе с лентата тази вечер и стана най-младият капитан в историята на отбора. Той отново бе на огромна висота и пак изработи голове, но самият той не записа името си сред голмайсторите по решение на съдбата.

Мачът започна очаквано с териториален превес на латиноамериканците. Ото Рехагел  обаче бе подредил внимателно своя отбор, който чакаше своя шанс на контраатака чрез забития далеч напред Самарас.

Първата опасна възможност бе за Аржентина. В 15-ата минута Кун Агуеро премина като на парад покрай Папастопулос  и стреля, но вратарят Цорвас спаси. Секунди по-късно Верон опита един от специалитетите си от 30 метра точно под гредата, но Цорвас със силна намеса изби удара му.

В 32-ата минута Милито центрира, Цорвас се опита да пресече подаването, но с неголям успех. Топката стигна до Агуеро, който стреля от ъгъл, но защитник на гърците изби.

Последният добър шанс за гол през първата част дойде в последната минута. Тогава Меси също пробва своя шанс с далечен удар, но гръцкият страж отново бе на място и пак не допусна гол.

Втората част започна много интересно. Още в първите секунди Мартин Демикелис направи поредната си грешка пред наказателното поле и топката му бе отнета от Георгиос Самарас. Нападателят напредна, финтира Николас Бурдисо и стреля от ъгъл, но покрай страничната греда на Серхио Ромеро.

Това обаче с нищо не промени статуквото на терена и Аржентина продължи да бъде по-класният отбор. При една от поредните атаки Меси стреля, а Цорвас изби в корнер. След него Болати отправи удар от въздуха от няколко метра, но гръцкият вратар отново бе непробиваем.

В 76-ата минута обаче Мартин Демикелис откри най-сетне резултата. След центриране от корнер защитникът стреля с глава, но топката се спря в тялото на Милито. Бранителят на Байерн обаче отправи нов изстрел, с който щеше да скъса мрежата от няколко метра.

До края на мача Лео Меси продължи да търси гол, въпреки опеката от няколко играчи, които постоянно го следваха. В 85-ата минута пак той бе изведен добре от Ди Мария. Нападателят стреля, но топката отново не пожела да влезе във вратата и срещна страничната греда.

Минута преди края на мача Меси изработи нов гол за своя отбор. Най-добрият футболист в света за 2009 г. навлезе отляво и стреля по земя, Цорвас изби, но наблизо бе ветеранът Мартин Палермо, който вкара с премерен удар по земя.

Гърция – Аржентина 0:2
0:1 Демикелис 76’
0:2 Палермо 89’

Гърция: Цорвас, Морас, Циолис, Самарас, Пападопулус, Карагунис (к)(Спиропулос 46’), Винтра, Торосидис (Пацацоглу 54’), Киргиакос, Сократис, Кацуранис (Нинис 54’);

Аржентина: Ромеро, Демикелис, Бурдисо, К. Родригес, Болати, Отаменди, Верон, Макси Родригес (Ди Мария 63’), Меси (к), Агуеро (Пасторе 77’), Милито (Палермо 81’);

Жълти картони: Кацуранис (Гърция), Болати (Аржентина);
Рефер: Рашман Ирматов (Казахстан);
Стадион: Мокаба, Полокване, 38 891;
Температура: 12 градуса по Целзий;

КЛАСИРАНЕ:                       Т     М     П     Р     З
    1     Flag of Argentina.svg Аржентина     9     3     3     0     0     7     1     +6
    2     Flag of South Korea.svg Южна Корея     4     3     1     1     1     5     6     -1
    3     Flag of Greece.svg Гърция     3     3     1     0     2     2     5     -3
    4     Flag of Nigeria.svg Нигерия     1     3     0     1     2     3     5     -2

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.