1. Novsport
  2. Коментар
  3. Равнис по Борнемут

Равнис по Борнемут

През 2014-а за два месеца над 5000 привърженици на ЦСКА си купиха акции за 1 077 618 лв.

Равнис по Борнемут

През 2014-а за два месеца над 5000 привърженици на ЦСКА си купиха акции за 1 077 618 лв.

През 2015-а „Левски“ призова феновете да дарят пари и събра над 405 хиляди.

Чуха се коментари - двата гранда до дарения ли я докараха?
През 1997 г. „Борнемут“ бе в трета дивизия (от 4 професионални) на Англия и бе натрупал дългове от 1,1 милиона паунда. Назначиха му администратори да го стабилизират. В Англия, както и в България, законодателството предвижда „предпазно управление“, което да влиза в сила след минаването на определени граници на дългове към институции или физически лица.

„Борнемут“ трябваше да събере 60 000 паунда, за да си плати базовите разходи. Направи го с урни за дарения в центъра на града (140-хиляден) и чекове от фенове. Спаси се.

През 2008-а същият клуб, вече в 4-та дивизия, имаше нужда от 100 000 паунда. Администраторът Джералд Краснър обяви един вторник: „Не видя ли чека до сряда на обяд, обявявам ликвидация!“ Клубът дължеше 4 милиона. Председателят Джеф Мойстън тръгна по малки местни фирми - вериги пъбове, собственици на автомивки, компании за логистика от местното пристанище... бизнесмени със сезонни билети на отбора. Събра парите за една вечер. Тези хора станаха акционери, които поеха индивидуално спонсорство над играчи и се ангажираха с плащане на заплатите им. Срещу реклама на стадиона и в сайта на клуба.

Отборът се стабилизира, мина 3 дивизии за 7 години и преди седмица влезе във Висшата лига. Ще получи базово 120 милиона паунда, а при добро класиране - и повече! „Не феновете трябва да благодарят на нас, а ние на тях - те спасиха клуба!“, каза в емоционален изблик мениджърът Еди Хау при влизането в елита.

ЦСКА и „Левски“ разполагат с армия, далеч по-мащабна от 11-те хиляди, които пълнят стадиона на „Борнемут“. Според левскари и цесекари феновете им минават милион. Колко от тях биха се съгласили да помагат при стройна схема, прозрачно управление и участие в оперативните дела на клуба? Защото феновете, както се вижда, може да са спасители.

Равнението по „Борнемут“ изглежда далечно. Ще кажете - онова е Англия, тук е България... Но да си запалянко е едно и също навсякъде. Нали ЦСКА събра 4 пъти повече от 100-те хиляди паунда в „Борнемут“?

Страстта и тук я има. Въпреки отчайващия мениджмънт, лошата структура и неясните норми, които клубовете спазват, хората дариха пари в ЦСКА, „Левски“, пловдивските „Локо“ и „Ботев“.

Защото си обичат отборите не по-малко от англичаните.

Динков Гоцев, в-к „Труд”

Където е Стоилов, там е футболното шоу

В Измир футболните празници не стихват, откакто българският треньор пое Гьозтепе

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача