По дефиниция цяла година нашите клубове бъхтят в първенството, за да спечелят излаз към Европа. Само на четири бият печат с възможност за успешно футболно приключение. Заради постоянното пропадане мястото ни отдавна е сред най-слабите. Тези, на които се налага да започват съвсем отначало. Мястото ни е посочено дори от факта, че за нашите участници се тегли жребий през юни. Сериозните футболни нации се явяват пред урните през юли, а най-големите клубове - чак през август.
Но такова ни е дереджето, затова сега по волята на съдбата трябва да анализираме и коментираме останките от футболната империя на Съветите
И четирите първи съперника на българските тимове са от тази част на света. От Балтика - Латвия и Литва, от Молдова и Беларус. При добро стечение на обстоятелствата може по-нататък да гледаме и отбор от Естония.
По стара, глупава традиция коментарите на съперниците са повърхностни и банални. Установени са точни критерии, по които се класифицират бъдещите противници. Първият критерий е по исторически аналози, с други думи, мачове в миналото с клубове от дадената страна. Този критерий е абсолютно несъстоятелен, защото нещата отпреди 20 или 30 години спрямо днешните реалности са напълно различни.
Вторият критерий е представянето на отбора съперник и на дадената държава, от която идва, в европейските съревнования. И тук актуалността е от съществено значение, защото някакви постижения от 1980 година например нямат никакво отношение към днешна дата.
Третият критерий е подготвеността на отборите, като се разбира дали в момента се провежда първенство, както е в случая с три от съперниците.
Четвъртият и най-важен критерий е състоянието на клуба от последния сезон на базата, на който е участието му в европейските турнири. Той изглежда и най-достоверен. Така научно доказано може да се изгради преценка какво предстои на нашите достойни участници в юлската фаза. Най-важен, естествено, е Лудогорец, който получи приемлив съперник в лицето на Милсами
Молдовският шампион изтръгна титлата от постоянно абонирания за нея Шериф. Историята им е кратка, но все пак по-дълга от тази на сегашния Лудогорец. Милсами има съвсем кратка биография като участия в Европа, най-сериозният им тест е срещу Сент Етиен, където на култовия „Жофроа Гишар" са играли пред 25 000 зрители. Резултатите от двата мача са аналогични - по 0:3. Общо взето, това е мечтаният вариант и за Лудогорец. Две леки мачленца с предизвестен край. Срещу нашия безспорен хегемон излизат предимно местни момчетии с оскъдна биография.
Въпросителните не са за класата на Милсами, тя е оскъдна, а за Лудогорец, който не е същият и това е очевидно. Важни са и традициите. Лудогорец традиционно не играе добре на този етап от турнира. Затова говорят и двете треньорски уволнения, дошли точно след мачове в ранни кръгове. Сега с нов треньор и с доста променен и несработен отбор може да се прогнозират известни малки неблагополучия. Изненадата изглежда невъзможна, но мачовете може да се окажат по-тегави от очакваното.
Най-облагодетелстван от жребия е Литекс, който може да мисли вече за август. Оранжевите са с две поредни късметчета. Първо влязоха в турнирите чрез отнетия лиценз на Локомотив София, а сега жребият им изпрати не един, а цели три преодолими препятствия. Жребият им е много по-добър в сравнение с миналогодишния, когато първо играха с молдовци, а след това с унгарци.
По първия съперник Йелгава от Латвия трудно могат да се намерят опасни завои. Незначителен тим с две участия в турнирите за последните 5 години. И двата пъти са отпадали от сканди-набци. Миналата година са били разгромени от Розен-борг. Най-любопитното при тях е присъствието на треньора Виталий Астафеевс, който е вечният рекордьор на Латвия по мачове в националния отбор. Помним го добре от европейското през 2004 година. Йелгава завършиха трети през 2014, сега също се движат на третата позиция в първенството на Латвия, което се провежда по системата пролет - есен. Кадровият им сегмент, както си му е редът, е от ниско качество.
И тук прогнозата е изицяло в полза на шансовете на българския отбор, стига Красимир Балъков да не обърка нещата. Само като щрих, след Йелгава идва или естонският флора Талин, или Работнички Скопие.
Почти сходна е ситуацията с шансовете на Берое и почти сигурно най-накрая Берое ще победи в Европа и през този век
Защото в предишните си две участия като носители на купата Берое прескачаха без игра първия кръг и се набиваха на сериозен отбор във втория. Сега най-накрая ще могат да натрупат точков актив на гърба на литовския Атлантас Клайпеда, който е копие на Йелгава. С една подробност, че в историята на съперничествата в Европа този тим вече е идвал у нас, за да поеме 8 гола от Литекс, разделени в две серии 5:1 и 3:0. Едва ли оттогава нещо особено се е променило, а и Берое определено са най-подготвеният ни участник за Европа през този сезон.
Атлантас са вечният трети в Литва, който резонно трупа по 15-20 т. разлика спрямо първите два - 6 случая местния гранд Жалги-рис и явлението Тракай. И Литва играе на системата пролет - есен и отново Атлантас изостава на цели 10 точки от дуото при по-малко от половината изиграни кръгове. Кадровият потенциал, естествено, е като за трето място в Литва.
След почти на 99 процента сигурната победа на Берое предстои втори много по-различен сблъсък. Чака ги датският Брьондби, който си е сериозна величина. Този е истинският изпит на Берое през юли. В тези мачове битката ще бъде голяма.
На фона на останалите късата клечка се падна на Черно море. Като непоставени те изтеглиха Динамо Минск. По всички изброени критерии този клуб е с класи над балтийските, които се паднаха на Литекс и Берое. Имат славно минало, шампиони на СССР през 1983, четвъртфинали във всеки един от трите тогава европейски турнира. Доминант в първенството на Беларус go разцвета на БАТЕ Борисов. И отлично моментно състояние след участие в групите на Лига Европа в последния сезон. Динамо Минск има зад гърба си 12 мача в Европа през календарната 2014 година. Отстраниха в предварителните кръгове румънския Клуж и португалския Насионал Мадейра. В групата победиха Фиорентина.
Притежават цял куп известни футболисти, сред които блести познатият и у нас Шалодзе Удоджи. В тима е черногорският национал фатош Бечирай, както и още един черногорски национал Неманя Николич. Една сръбска перла под номер 88 -Ненад Адамович. Арменецът Артур Едигарян, който има доста сходства с Мхитарян. Всичко това съчетано с цяла плеяда местни млади таланти, актуални национали на формациите на Беларус. И още една българска следа -треньорът Вук Рашович, който през 90-те носи фланелката на Славия. Че проектът Динамо Минск е много сериозен, проличава от мащабната селекция, която клубът извърши специално за европейското си участие. По едно време 8 плановете им фигурираше синята легенда Антонио Аниете, който обаче им отказа.
Задачата на Черно море определено е много тежка, но те под ръководството на адмирал Спасов са се противопоставяли достойно и на най-високите вълни в морето на европейските турнири. Като цяло сегашният юли може да се окаже едно добро ново начало. А най-малкото, което може да се очаква, е присъствието поне на два наши отбора на следващия жребий. Три или дори четири ще е повод за тържества.
в. "Тема Спорт", Жаклин Михайлов