1. Novsport
  2. Коментар
  3. Паденията, белязали вековния път на Левски

Паденията, белязали вековния път на Левски

Европровалите, Казанската афера и какво ли още не

Паденията, белязали вековния път на Левски

Европровалите

 

С многобройните си излагации по европейските терени през последни те около 30 години футболен клуб Левски си заслужи определението "евроидиот". И съперниковите агитки не пропускат да му го припомнят, като дори има и песни, посветени на сините гафове на международната сцена. В последните три издания на Лига Европа Левски неизменно отпадаше още от първия противник. И копаеше все по-дълбоко дъното на провала -Спартак Търнава, Сараево, за да се стигне до казахстанския Иртиш от разположения в Сибир град Павлодар.


Преди тях съдбата предостави на клуба от Терена" уникален шанс за ново влизане в групите на Шампионската лига, но само за да дойдат кошмарите срещу финландския Тампере и беларуския БАТЕ от Борисов.


Срамният списък с евроот-падания, датиращ от втората половина на 80-те години до днес, е доста дълъг. Като се започне от гръцкия аноним-ник ОфИ Крит (1987 г.), премине се през върха на идиотията срещу Антверпен (1989 г., когато на реванша минута преди края Левски води с 3:1, но губи с 4:3 и отпада), Ференцварош (1991 г.), втородивизионния швейцарски Люцерн (1992), мине се през двете елиминации от словенския Олимпия Любляна (1994 и 1996), като между тях е срамът от белгийския Аалст (1995), и се стигне до Беверен.


Е, този сезон сините се провалиха тотално у нас и за първи път от 1990/91 не си спечелиха евроквота, освен ако някой не реши да им я подари в последния момент.

 

Разформироването

 

19 юни 1985 година е черен ден за всички левскари. Под ръководството на Васил Методиев - Шпайдела сините триумфират с втора поредна титла (през 1984 година са направили требъл). Предстои финалът за купата с ЦСКА. Всички са уверени, че тимът отново ще надделее над съперника (сините са в серия от седем поредни победи във вечното дерби). Армейците повеждат в резултата с гол на вече покойния Георги Славков, който си повежда топката с ръка. След това удвояват резултата, а сините стигат само до едно попадение. На терена стават няколко мелета. Първо Емил Спасов хваща за гушата и почва да души Костадин Янчев, който на няколко пъти преди това го фаулира. По-късно левият защитник на Левски Пламен Николов извършва безумен фаул срещу Ради Здравков и му разпаря крака. След последния съдийски сигнал вратарят Борислав Михайлов влиза във физически контакт със съдията. В тунела също има искри и на следващия ден Левски е разформирован от ЦК на БКП, прекръстен е на Витоша. Треньорът на сините Васил Методиев е изваден от футбола доживот, същото се отнася и за играчите Емил Спасов, Пламен Николов, Борислав Михайлов, Емил Велев от Левски (по-късно санкциите са отменени). Наско Сираков и Мирослав Байчев пък са санкционирани по-леко. Титлата е отнета (по време на демокрацията пак присъдена на сините). Левски за втори път след 1968 година губи административно правото си да участва в КЕШ.


Колкото и да не им се ще да го признаят, именно сините провокират големите скандали във финала за Купата на България срещу ЦСКА през 1985 година.


Други черни и тъжни дати за правоверните левскари са и обединенията и смените на имената - преименуването на отбора на Динамо по съветски модел (1949-57 година), насилственото обединение със Спартак (на 22 януари 1969).

 

Казанската афера

 

През есента на 2009 година в модерния свят на комуникациите и информационните технологии Левски става за посмешище и получава подигравки не само на Стария континент. Сините се хващат като шаран на гола кука на обещанията за мним трансфер на Юсеф Рабех, Живко Миланов, Дарко Тасевски и Зе Соарес в руския Рубин. Трансферният пазар от доста време е затворен, но подмамени от фалшив факс, на който стои емблемата на клуба от Казан, финансовият директор на сините Константин Бажде-ков тръгва да прави сделка и подкарва играчите към Москва. При това бе получил одобрението на спортния директор Георги Иванов. Така без карето основни футболисти Левски пада в дербито от ЦСКА с 0:2, а едва няколко часа преди него е осъзната и измамата - никой в Русия не бе чувал за футболистите на сините.
След това Тодор Батков получи "Златен скункс" и се закани да накара виновника да го изяде. Посочи, че с охраната си е гонил по София някакъв мним футболен агент Артур, набеди ЦСКА, че стои зад деянието, че всичко е свързано с черно тото. Органите се заеха със случая, но той и досега си остава мистерия. Но на гафа на Левски всички се смяха много - "Гладна кокош-ка просо сънува".

 

Изваденият отбор от финала за кулата със Славия през 1996 г.

 

През 1996 година Левски не понесе загубите на футболния терен. Президентът Томас Лафчис водеше непрестанни войни със свои и противници, водеше шествия на феновете под наслов "Сами срещу всички". Но нищо не оправдава срамното му действие във финала за Купата на България през 1996 година. Тогава белите водеха с 1:0. В 7б-ата минута на двубоя Томас Лафчис нахлу на терена на стадион "Васил Левски" и нареди на играчите да напуснат игрището, защото не е съгласен със съдийството. Ситуация без прецедент в историята на клуба. През следващия сезон Лафчис продължава със своеволията и петненето на историята - сините отказват да се явят в мач за Купата на ПфЛ срещу ЦСКА на "Българска армия" в знак на протест с назначаването за рефер на двубоя на Димо Момиров. В този сезон сините са доста по-слаби от вечния съперник, който прави дубъл - Левски губи финала за купата от ЦСКА с 1:3. Подобни ходове на Лафчис настроиха през онези години много любители на футбола срещу сините.

 

Унижението от Чепинец

 

През сезон 1976/77 Левски прави дубъл. На следващия обаче преживява едно от най-големите разочарования в историята си. Сините не вървят добре в първенството, а надеждата им е да вземат Купата на съветската армия. Жребият за 1/4-финалите е повече от лек - пълният със звезди отбор, воден от Иван Вуцов, трябва да срещне непретенциозния участник от Южната Б група Чепинец Велинград. Мачът се играе в Карлово на 18 февруари. Преди него сините почитат патрона си Васил Левски и поднасят венец на паметника в града. На терена всичко за тях започва отлично -Иван Тишански открива в началото на мача. Сините се успокояват и проспиват двубоя. Три минути преди края обаче са събудени от Николай Сестримски, който прехвърля вратаря Стефан Стайков и изравнява. Така се стига до дузпи, в които Димитър Енчев и националът Воин Войнов от Левски пропускат и Чепинец печели с 4:2.

 

Изпуснатата титла на „Герена" през 2013 г.

 

25 май 2013 година. Стадион "Георги Аспарухов" е пълен, шампионската купа и златните медали са в тунела. За да ги грабнат, сините само трябва да бият Славия в последния кръг на А група. Хореографията на феновете е пищна, а пред сектор Б се кипри цифрата 27 -вещаеща 27-а титла в историята.


Левски повежда с гол на Базил де Карвальо в 33-ата минута. През второто полувреме тимът на Николай Митов не успява да отбележи второ попадение. В 74-ата минута Димитър Везалов си вкарва автогол -1:1, и стадионът изтръпва. До края следва безплоден натиск и Левски става първият отбор в историята на българския футбол, който губи титлата в послед-| ния кръг срещу съперник, който не се бори за нея. Най-странното е, че Славия цял| мач не играе нищо и въпреки това Левски не може да спечели мача.


Няколко дни преди това е загубен и финалът за купата и сезонът от мечтан; става пълен провал. Оттогава сините пропадат неудържимо.

 

Срутването на сектор А

 

На 3 февруари 2013 година сектор А на стадион "Георги Аспарухов" бе срутен. Планираше се клубът да започне летоброенето на второто си столетие с тържество на новото съоръжение (до 2018 година трябваше да са готови всички трибуни). Вместо това за малко Левски да няма къде да отбележи вековния си юбилей (отложен бе ремонт на националния стадион заради мероприятието). Сега се планира трибуната да е готова през септември, при това без козирка!? Председателят на УС Иво Тонев тотално се прова-ли в мисията си. А левскарите бяха взимани на подбив.


Всъщност клубът е орисан винаги да има проблеми със стадиона. В продължение на близо 15-20 години с дарения сини привърженици изграждат в центъра на София първото съоръжение (на мястото на настоящия "Васил Левски"). Арената си остава недостроена докрай, когато е отнета насилствено от тогавашната власт. След това клубът е изпратен да играе на сметището в квартал "Иван Вазов", където днес се намира басейнът "Спартак". В това пространство се изгражда нещо като стадион без трибуни. А после Левски е пратен в "Подуяне", където е построен "Герена".

 

Събличането на Петев

 

През годините Левски е станал това, което е, благодарение и на публиката си. На 8 октомври миналата година бе лепнато ужасно петно. При това от хора, наричащи себе си фенове. Група ултраси, нахлузили качулки и тъмни очила, прекъсна пресконференцията по повод официалното представяне на Ивайло Петев като старши треньор на тима. Специалистът бе позорно съблечен пред камерите и микрофоните, защото в интервю признал, че като малък сим-патизирал на ЦСКА. Всъщност това бе повод за постигане на друга цел. От клуба бе изгонен завърналият се Наско Сираков, който се зарече кракът му повече да не стъпи на "Герена". Иво Тонев пък подаде поредната си оставка в опит да се дистанцира от всичко, случващо се в клуба.


Още тогава стана ясно, че сезонът ще завърши по катастрофален начин за Левски.


Събличането на тренъор по време на официална пресконференция по представянето му е уродливо явление и жестоко падение.

 

Четирите поредни поражения от ЦСКА

 

Левски се гордее със сериите си от 7 и 9 поредни победи срещу ЦСКА, но 8 навечерието на вековния си юбилей бра най-големия си срам от армейците. Всичко започна на 19 октомври 2013-а, когато червените унижиха сините с 3:0, вкарвайки всичките голове само в рамките на 6 минути. А след мача гордият им наставник Стойчо Младенов официално призова всички да го наричат Тройчо (този прякор му бе лепнат през 2003 година от левскарите след пораженията на ЦСКА с по 0:3 от Галатасарай). След това се мина през две загуби с по 0:1, за да се стигне до 21 април, когато ЦСКА спечели с нова тройка, но този път с 3:1. Така армейци-me навъртяха четири поредни победи над сините в А група - рекорд за тях. Освен това левскарите не успяха да поразят мрежата на съперника в 561 минути -9 часа и 21 минути (включват се и двата мача за купата, на реванша се играха и продължения). Така Стойчо Младенов може да си казва вече и Четворчо, а както е тръгнало, може да стане и Петко. Левски получи своя голям удар от ЦСКА точно в сезона, преди който никой не си и помисляше, че това може да се случи. А това прави армейския шамар още по-силен и звучен. 

 

Екип на вестник "Тема спорт"

Където е Стоилов, там е футболното шоу

В Измир футболните празници не стихват, откакто българският треньор пое Гьозтепе

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача