След няколко дни Efbet лига се завръща и родните фенове отново ще могат да гледат любимите си отбори. Освен резонните въпроси като това дали има някой, който да спре Лудогорец към 14-та титла, как ще се представят ближещите рани от миналата година ЦСКА и Левски, кои отбори ще се борят да не изпаднат, има и един, който стои в началото на всеки сезон. Как ще се представят реферите и въобще какво ще бъде нивото на съдийството в новото българско футболно първенство?
През миналия сезон, ако сложим ръка на сърцето, трябва да признаем, че всичко беше в рамките на нормалното и нямаше почти никакви скандали от съдийско естество. Да, на няколко пъти бе порязан отборът на Черно море, тук–там пострадаха Ботев (Вр) и Етър, къде с основание, къде не, дежурно се оплакаха и от Левски, но това е пренебрежимо малък процент на фона на всички мачове в Efbet лига. Наличието на системата VAR безспорно служи като буфер за балкански тип скандали и спасява положението, когато реферите на терена действително допуснат грешка. За справка – отбелязаният гол с ръка за ЦСКА във вечното дерби с Левски, който не бе зачетен след помощ от VAR-вана. Едва ли можем да си представим какво щеше да се случи, ако в България нямаше VAR…
При всички положения сезон 2023/24 бе позитивен за родното съдийство и затова може да се определи като изключително правилен ход на новото ръководство на БФС да гласува пълно доверие на тандема Давид Борбалан – Стоян Алексиев.
Испанецът е всепризнат авторитет в международен мащаб и не случайно бе съдийски наблюдател на няколко мача от Евро 2024. Неговите познания за съдийството, педагогическите способности и чисто човешките качества се виждат от всички хора в системата и той определено е харесван и уважаван от родните рефери. А и от клубовете, които със сигурност имат повече респект от чужденец.
Що се отнася до главния мениджър на Съдийската комисия Стоян Алексиев, той е наистина „болен“ работохолик, за когото седмицата от 24/7 понякога не стига. Бившият ни елитен рефер в последните 6 години доказа, че е равно отдалечен от клубовете, не се замеси в никакви скандали или конфликти и пасваше като дялан камък при всяко едно ръководство на комисията. Алексиев следи наистина изцяло процесите в съдийството дори и в най-ниските нива на футбола и помага там, където е необходимо.
По отношение на VAR, то Петър Петров и екипът му продължават да надграждат, като от този сезон те получиха сериозно рамо от БФС. Изпълкомът реши да се отпуснат средства за камери на голлиниите и това задължава реферите да бъдат още по-прецизни при взимането на решенията. Освен че ще показват дали топката е преминала с целия си обем или не, камерите ще помагат изключително много при засадите в наказателното поле и около него. Те ще осигуряват необходимата видимост, за да може да се види точното разположение на защитниците и нападателите. До момента това не винаги беше възможно при наличието само на камери на 16-ия метър. Въобще работата на Петров се оценява изключително високо не само от ръководството на БФС, но и от отговорните за VAR хора във ФИФА и УЕФА. И показател за това е пълният лиценз на реферите ни, които вече получават регулярно наряди в Европа. И на мач ходят по шестима българи, без да се налага за VAR да се назначават чужденци.
Друга новост е влизането в ранглистата на Efbet лига на Християна Гутева, която вече направи историческото постижение да бъде първата жена, ръководила мач в елита. Това е напълно според тенденциите в УЕФА, която прие програма за насърчаване на женското съдийство в следващите 5 години.
В международен план българското съдийство има повод за радост. Пловдивчанинът Радослав Гидженов (с асистент Петър Митрев) се представи отлично на Европейското първенство за юноши до 17 години, където бе определен да свири финала. Той се справи перфектно и с него и може да очакваме в скоро време България да има двама топрефери в Европа – Кабаков и Гидженов. Нещо, което не се е случвало поне от половин век…
Разбира се, не всичко в съдийството е цветя и рози и хората в системата го знаят. В професионалния футбол (макар и все по-малко) все още има рефери, които определено не са за това ниво. Надолу по веригата има страхотен недостиг не само на качествени, а изобщо на съдии. На много места в страната на практика дейността е замряла и никой не иска да става футболен рефер. Кризата за кадри не е от днес и ако продължава така някой ден просто няма да има кой да свири мачовете по ниските дивизии и подрастващите.
Затова Съдийската комисия взе решение да направи специален клип с участието на водещите ни рефери, с който млади хора да бъдат призовани да изкарат курсовете и да стъпят на терена. Идеята е през есента във всички 28 области в страна едновременно да започне обучението на нови съдии. За да може постепенно да се навакса изоставането и да има достатъчно рефери за всички ранглисти.
И в заключение добре е всички футболни хора да разберат, че не може да има качествен продукт без участието на всички страни. Защото както футболът не може без съдии, така и реферите не могат без играчи, треньори, президенти, спонсори…