2. Коментар
  3. Французите страдат на българска земя

Французите страдат на българска земя

Вижте историята на всички гостувания на френски отбори у нас в евротурнирите

Днес Лудогорец приема френския шампион ПСЖ в двубой от груповата фаза на Шампионската лига. Разградчани могат да продължат традицията да правят роди­ната ни некомфортна дестинация за галските тимове. В 14 мача до момента наши­те представители в евротурнирите са записали 7 домакински успеха, при 4 равен­ства (във всички те изпусна­ха победата) и три загуби.

Парижани са четвъртият първенец на Франция, идвал у нас след Монако (1982/83), Сент Етиен (1976/77) и Мар­силия (1989/90). Днес те ще се завърнат там, откъдето за­почнаха участието си в турнирите на Стария конти­нент, в София. А Лудогорец е седмият роден тим, който ще мери сили с французи. "Те­ма Спорт" ви представя всичките сблъсъци в Бълга­рия.

Сезон 1966/67, КНК, 1/8-финал, реванш:
30 ноември 1966 г.
Славия – Страсбург 2:0
1:0 Ст. Вражев ‘41
2:0 М. Мишев ‘49
Белите, бодени от треньо­ра Добромир Ташков, се сла­вят и като опитен турнирен боец - между 1963 и 1966 г. на три пъти печелят национал­ната ни купа и добиват "або­намент" за КНК. През сезон 1966/67 те отстраняват Суонси, а на 1/8-финалите идва ред на Страсбург. В двубоя във Франция губят с 0:1. На ре­ванша обаче нишо не е в със­тояние да ги спре. Те нанасят своя удар в края на първото и началото на второто полув­реме. В 41-ата минута Вра­жев заличава аванса на Страс­бург, а в 49-ата минута легендарното шило в атака Миха­ил Мишев-Горнобанския кмет вкарва и праша французите у дома. След това е преодолян и Сервет и Славия става първи­ят роден тим, достигнал до полуфинал в Европа (там от­пада от шотландския Рейнджьрс).

Сезон 1976/77, КЕШ, 1/16-финал, първи мач
15 септември 1976 г.
ЦСКА – Сент Етиен 0:0
ЦСКА приема още в първия кръг за КЕШ един от най-силни­те европейски отбори по онова време - Сент Етиен. Са­мо 4 месеца по-рано французи­те са загубили финала за КЕШ срешу Байерн с 0:1 след неве­роятен малшанс и удари в гре­дите.
Тече 77-ата минута на дву­боя в София, когато Спас Джевизов се хвърля да засече прострелно центриране на метър от голлинията и влиза в мрежата, а топката... про­фучава над напречната греда. "И досега положението е пред очите ми - Георги Денев про­би отляво, излъга зашитата и ми подаде на празна врата - вратарят Чуркович беше пад­нал. Реших да я вкарам с вът­решен. Топката обаче тупна, удари ме над глезена и прехвърли вратата", разказва по-късно таранът, който по онова време е на 20 години.

4:2 Ат. Михайлов ‘89
Локо София елиминира на 1/32-финалите Ференцварош и чака в следващия кръг Мона­ко. Тимът разчита на отли­чен вратар в лицето на Румен Горанов, здрава защита и контраатаки. А почти всички нападения минават през ле­гендата Начко Михайлов. На 24 октомври 1979 година той се сдобива с прякора Моначко, след като прави на пух и прах отбраната на тима от Кня­жеството. Той вкарва 4 гола, два от дузпи. След това във френската преса скъсват от критики Монако и пишат, че били разплакани от готвач (заради наднорменото тегло на Начко). На реванша обаче той им вкарва още един и вестниците му отдават дъл­жимото, сравнявайки го с Пушкаш. Монако пък поисква да го купи, като дава на Ми­хайлов 300 000 долара на ръка, 5000 заплата и отделно пре­мии...

Сезон 1982/83, КЕШ, 1/16-финал, реванш
29 септември 1982 г.
ЦСКА – Монако 2:0 /след прод./
1:0 Р. Здавков ‘103 /дузпа/
2:0 Ст. Младенов ‘112
В онези дни армейците са шести във вечната ранглис­та на турнира. Червените из­лизат в ролята на фаворити срещу френския шампион Сент Етиен, който е пълен с национали като вратаря Етори, Аморос и Бижота. След 0:0 в първия мач, на реванша в Со­фия ЦСКА има надмощие, но отправя първия си сериозен удар чак в 43-ата минута. Ну­левото равенство в редовно­то време се запазва. В продълженията дузпа, реализирана от Ради Здравков, и гол на Екзекутора Стойчо Младенов отприщват радостта на 55 000 по трибуните. "София още веднъж стана гроб на френските илюзии в междуна­роден спортен план", конста­тира тъжно в. "Екип".

1982/83, КНК, 1/16-финал, първи мач
15 септември 1982 г.
Локо (Сф) – Пари Сен Жермен 1:0
1:0 П. Миланов ‘16
Този двубой завинаги ще ос­тане в историята на ПСЖ, за­щото той е първият му в турнирите на Стария конти­нент. Затова и във фен мага­зина на парижани на Шанз-Елизе и до днес може да се види огромна снимка на тима, по­зирал на "Васил Левски". Споме­ните на франсетата от дву­боя обаче не са никак добри.
Локо Сф, който е пълен с младоци - Стойчо Стоев, Са­шо Марков, Александър Дудов, Марко Богданов - прелива от ентусиазъм. В 16-ата минута трибуните избухват с радо­стни възгласи - Петър Мила­нов, дошъл от Ботев Ихти­ман, опъва мрежата - 1:0.

Сезон 1984/85, УЕФА, 1/32-финал, реванш
3 октомври 1984 г.
ЦСКА – Монако 2:1
1:0 Ст. Младенов ‘7
2:0 Р. Здравков ’14 /дузпа/
2:1 Тибьоф /76
Червените стигат до из­годно 2:2 на "Луи II". В София те летят и още преди да е из­минал четвърт час, си опи­чат продължаването в след­ващия кръг. Стойчо Младенов открива резултата в 7-ата минута, а след още толкова Ради Здравков удвоява от дуз­па, като премахва всякакви въпросителни около това кой е по-добър. Монако вкарва в края, но си тръгва от Бълга­рия с наведена глава. Срещата ще се запомни и с чисто чо­вешка трагедия, за която вестниците от онази тота­литарна епоха мълчат. След последния сигнал публиката, изпълнила "Армията", се юрва към малкото изходи на стади­она, за да хване директното излъчване на двубоя на Левски в Щутгарт. В блъскани­цата по стълбите на изхода между секторите В и Г, кой­то незнайно защо се оказва заключен, до смърт е стъпкано дете.

Сезон 1989/90, КЕШ, 1/4-финал, първи мач
ЦСКА – Марсилия 0:1
0:1 Тис ‘86
ЦСКА на Димитър Пенев прави отличен рейд в КЕШ. Той обаче спира през пролет­та на 1990 година срещу френския шампион Марсилия. Със Стоичков и Емо Костади­нов в състава си армейците изпитват на гърба си силата на бъдещия властелин на Ев­ропа (печели купата през 1993). Тимът на собственика Бернар Тапи, наричан френс­кия Берлускони, е пълен със звезди. Въпреки това той трябва доста да се потруди за успеха в София - 1:0 с гол на Тис 4 минути преди края на мача. Това е първата победа, която френски тим постига в България.

2:2 Кокар ‘74
Локомотив се завръща в Ев­ропа след 9-годишна пауза с млад амбициозен президент -Николай Гигов, и още по-млад и неопитен състав, в който само един е играл междуна­родни битки - Аян Садъков. Сърцатата игра и ентуси­азмът водят до 2:2 срещу Оксер в Пловдив, а треньорът легенда на гостите Ги Ру е сюрпризиран от влиянието върху играта, което оказват смените на колегата му Ата­нас Драмов и си пожелава: "Да­но в Оксер не ме изненада с не­що ново".
На реванша домакините правят каквото си искат и бият със 7:1 - печален антирекорд - за първи (и последен за­сега) път български отбор до­пуска 7 гола в мач от евротурнирите.

Сезон 2005/06, УЕФА, първи кръг, реванш
29 септември 2005 г.
Левски – Оксер 1:0
1:0 Коприваров ‘28
Левски поставя началото на Синята приказка под ръко­водството на треньора Ста­нимир Стоилов и Наско Сира­ков. Последната крачка преди групите на УЕФА е трудна -трябва да бъде заличен авансът на Оксер от 2:1 във Франция. Минути преди да за­почне двубоят на „Герена", Червена България вече се рад­ва - ЦСКА е в групите след ели­миниране на Леверкузен. Сто­илов има една дилема около състава - Милан Коприваров или Мирослав Иванов. Спира се на първия и Копи не го под­вежда. Юношата на тима открива в 28-ата минута. Съ­дията вдига 7-минутно продължение, в което Георги Петков прави невероятно спасяване и Левски продължа­ва напред.

Сезон 2005/06, УЕФА, групова фаза
1 декември 2005 г.
Левски – Марсилия 1:0
1:0 Йовов ‘54
В груповата фаза на „Гере­на" гостува Марсилия. Гости­те подхождат високомерно - оставят на пейката Франк Рибери, Мамаду Нианг и Уилсън Орума (заменя Самир Насри), но те влизат по спеш­ност през втората част. За­щото в мразовитата вечер Христо Йовов вкарва уника­лен лоб в мрежата на Фабиен Бартез. В 54-ата минута той нахлува отдясно в пеналта, с един финт праща двама бра­нители зад гърба си, а след то­ва прехвърля с фалцов удар Бартез. За изпълнението си получава прякора Бижутера, а Левски си гарантира излизане от групите.

Сезон 2005/06, УЕФА, 1/16-финал, първи мач
15 февруари 2006 г.
Литекс – Страсбург 0:2
0:1 Льо Пен ‘2
0:2 Диане ‘83
Под ръководството на нас­тоящия треньор на Левски Люпко Петрович Литекс пра­ви дълъг поход в Европа. Оран­жевите преминават групова­та фаза на Лига Европа и дос­тигат до мачове напролет с френския Страсбург. Те разчи­тат на здрава централна за­щитна двойка - Сичеро и Кайе, фантазията на бразилеца Сандриньо и головете на сло­венския нападател Миливойе Новакович.
Французите обаче рано-рано им подрязват крилете в Ловеч. Льо Пен открива във втората минута, а в края на срещата Диане прави реван­ша протоколен.

1:3 Льороа ‘90
Локо Сф печели аплодис­менти за изявите си под ръ­ководството на Стефан Грозданов и поставя рекорд от 8 поредни срещи без загу­ба в Европа, който се задър­жа едва една година, след ка­то ЦСКА стига до 10. Домаки­нството на Рен обаче идва в неподходящ момент. Лазаретът е пълен с контузени. Малко преди края на първата част гостите повеждат. На почивката важният за отбо­ра защитник Дарко Савич каз­ва, че не може да продължи - минути преди срещата раз­бира, че баща му е получил удар. През втората част Ло­ко изравнява чрез халфа Марчо Дафчев, но след това рух­ва- 1:3.

Сезон 2007/08, УЕФА, първи кръг, реванш
4 октомври 2007 г.
ЦСКА – Тулуза 1:1
1:0 Неи ’64 /дузпа/
1:1 Жиняк ‘90+6
Първият мач във Франция завършва 0:0 - няма точен удар във вратите. На реван­ша армейците играят спо­койно и с гол на централния нападател Клаудиано Ней 8 64-ата минута от дузпа са на път да елиминират фран­цузите. Нещата са под конт­рол до самия край на дългото добавено време. 6 минути след редовните 90 обаче не­щата се объркват, и то при фаул в полза на червените. Йордан Тодоров не изпълнява треньорските указания да из­рита топката в тъч далеч от вратата. Вместо това от позиция зад центъра ре­шава да прехвърли вратаря Душез, който е излязъл нап­ред. Стражът улавя спокой­но и стига необезпокоявано почти до централния кръг. След това изсипва топката пред пеналта. Валентин Или­ев губи въздушен дуел, а къл­бото отива до непокрита­та резерва Жиняк, който с удар с глава вкарва - 1:1. На­роченият за грешник Тодо­ров се сдобива с прякора Дан­чо Тъча.

2:2 Иво Иванов ’88 /автогол/
Левски на треньора Ясен Петров и директора Георги Иванов влиза в груповата фаза на Лига Европа. В нея си­ните срещат Лил. И на два пъти повеждат. В 87-ата минута Гонзо настоява за смяна - под негово давление на терена се появява цент­ралният защитник Иво Ива­нов при статично положе­ние пред вратата на сини­те. Секунди по-късно топка­та е центрирана в пеналта, Иванов, който носи прякор Главата, скача и с глава... праща топката в собствена­та си мрежа. В крайна смет­ка изпуснатата победа не позволява на сините да прес­кочат групите.