Мениджърът на английския национален отбор Фабио Капело забрани на играчите на тима кетчупа и чипса, пише в днешния си брой английският таблоид „Сън”. 62-годишният Капело, който през следващия месец ще празнувва една година като селекционер на Англия - година, в която курсът постепенно се промени от загуба от Франция до слисваща победа с 4:1 като гост над Хърватия, даде най-откровеното си интервю, откакто прие работата на „Сохо Скуеър”, легендарният бивш треньор на Ювентус, Милан и Реал Мадрид разкри как:
- Е забранил на играчите да ядат кетчуп и чипс и постоянно да използват мобилните си телефони;
- Как възнамерява да инжектира малко латино стил в играта Англия;
- Има желанието да вика Джейми Карагър и Пол Скоулс, за да внасят опит в състава;
- Е отвратен от италианските ултраси, които постоянно цапат имиджа на италианския футбол, който той толкова много обича;
Един от първите приоритети на Капело в началото бе да наложи здрава дисциплина в отбора, на когото беше дадена много свобода при Стив Макларън. „Впечатлих всички като им показах предимствата на средиземноморската диета пред яденето на чипс и кетчуп”. Също така направих нещо като ръководство за определени места, където могат да се използват мобилните телефони, които трябваше да бъдат изключвани от време на време. Играчите ми помагаха много и това беше ясна индикация за професионализма в техните клубове”, започва Капело.
„Школата на Арсенал е перфектният пример как младите играчи трябва да бъдат търсени сред всички клубове в чужбина. Футболът винаги трябва да бъде отражение на културата на самата страна. Не искам да променям характера на английските футболисти. Аз просто искам да наложа малко повече дисциплина и да ги науча да работят по-добре като тим”, разказва италианецът.
„За да можеш да тренираш тима, ти трябва да знаеш футболния жаргон на тази особена страна. Моят английски е добър сега и скоро аз ще говоря гладко. Като изключим италианския език, аз говоря още добре испански и мога да се оправя на френски и немски език. „Не мисля, че да си треньор на Англия, е невъзможна мисия."
Според Капело е срамно, че Карагър и Скоулс са се отказали от националния отбор. „За сравнение 64% от играчите в Серия А са италианци, 63% от Примера са испанци, 53% в Бундеслигата са немци и 57% от играчите в Лига 1 са французи. В Англия само 40% в Премиършип са англичани. Затова е срамно, че такива играчи се отказват. Аз имам по-малък избор в Англия, но доброто е, че всички играчи, които викам, са от много висока класа. Несъмнено бих могъл да използвам по правилния начин опита на Карагър и Скоулс.”
Капело може и да няма тим, който играе като Бразилия, но подобрението е налице. Той обяснява: Искам да дам на Англия малко привкусица на латиноамериканския футбол, от този на Франция, Италия, Гърция, Испания и дори Португалия и Хърватия. „Всички от тези страни доминираха през последните 10 години на големите форуми.”
Английският футбол вече не е само „удрай и се втурвай” или „центрирай в наказателното поле”, както беше много години. Искам да имам компактен тим. Независимо дали ще загубим или спечелим, ние имаме тим, който на игрището е отбор, а не група от играчи.”
Относно ултрасите на Италия, които опетняват името на Италия по света. „В Италия всичко се гради на тактиката и игра за резултат, докато в Испания фокусът е върху техниката и паса. В Англия играта е базирана върху агресията и непрестанното действие. Можете да видите най-голямата разлика на трибуните.
„В Англия ще видите страст и безопасност. В Испания огромно фамилно парти. Но в Италия ултрасите тероризират всеки и понякога дори казват на политиците и шефовете на клубовете какво да правят. Организираните тифози имат прекалено много сила, това е италианският феномен. В Италия отборите, които гостуват, се опитват да бъдат спрени от тълпите да стигнат до съблекалнята. Така те буквално са съпровождани от полицията директно към съблекалните, докато са обиждани и замеряни от хората наоколо.”
Следващият месец Капело гостува на Германия в приятелски мач, но нищо не е в състояние да разбие мечтата му да работи в Англия. „Моята детска мечта бе да работя в Англия. За мен англичаните винаги са били учителите във футбола, единствените, които са взели играта от останалия свят. През 2000 г. Хауърд Уилкинсън, който в този момент беше временен треньор, ме попита дали бих застанал начело на Англия, но по-късно Английската футболна федерация избра Свен Горан Ериксон. Не беше правилното време за мен, а сега съм по-жаден и решен да помогна на Англия да преоткрие духа, който едно време имаше като учител във футбола.”
„Ние трябва да преоткрием бойния дух, с който английският футбол винаги е бил известен по света. Много важно е и да приключим с този абсурден страх да играем на „Уембли”, където критизимът на публиката често парализира играчите в последните години. Мога да си спомня лъвския рев на „Уембли”, който напоследък обаче се превърна в недоволство и стенания заради разочароващата игра и резултати на тима. Ние ще играем по-атрактивен футбол, когато имаме повече увереност”, казва Капело.