"Разбиха най-голямата мрежа за черно тото", "Хванаха черно тото в Южна България", "Удариха 23 пункта за "черно тото" и т.н. Това бяха заглавията в сайтове и вестници след акцията на ГДБОП от сряда.
Тези писания доказаха за пореден път, че журналистите, обществеността и дори хората във властта са почти невежи по тази материя. Което е и нормално, защото залози онлайн в България има едва от няколко години. Затова нека да обясним: "Черно тото" е тази пошлост, която правят някои хора с нагласянето на резултат от дадено спортно събитие. Тоест играят отборите X и Y, чиито президенти залагат, че мачът ще завърши 2:2. И той наистина завършва така.
Що се отнася до приемането на залози от хора без лиценз за тази дейност (за какъвто случай вероятно става дума при шумно рекламираната акция на ГДБОП), тогава говорим за "незаконен хазарт". И той би трябвало да се наказва от държавата с цялата строгост на закона.
Защото няма логика единственият лицензиран оператор за офлайн залози (тоест физическо приемане на фишове с прогнози) у нас "Еврофутбол" да плаща чинно данъците си, а другите да правят същото без да внасят пари в хазната. Родният букмейкър е отговорен към хиляди семейства в тази страна, които изкарват прехраната си по абсолютно законен начин в своите пунктове. И при нелоялна конкуренция много от тези хора губят бизнеса си.
"Еврофутбол", обаче е само една от трите части на пъзела, наречен онлайн хазарт в България. Втората представляват всички големи световни букмейкъри, които имат необходимите лицензи в Европейския съюз, а Sportingbet дори е листван на Лондонската борса и участва в изчисляването на индекса FTSE 250. Третата, "сивата" част са хилядите знайни и незнайни компании за залози, базирани основно в Азия. И където се осъществяват голяма част от залозите на мачове с предизвестен край в България. И което наистина е "черно тото". Но за тях - след малко.
Що се отнася до големите в бизнеса (Sportingbet, bet365, Tempobet.com и т.н.), то за тях България е един перспективен пазар и те не биха искали в никакъв случай да го изпускат. Желанието им е всичко да бъде легализирано и срещу разумен данък те да продължат дейността си. Напълно законно, без никакви притеснения от "внезапни акции срещу "черното тото", като тази от сряда.
Това е най-добрият вариант и за държавата, защото в хазната ще идват постъпления. И то доста добри, защото оборотите на тези законни за ЕС букмейкъри са солидни. И при всички положения бюджетът ще има полза, защото в момента приходите от тази дейност са 0 (нула, zero) лева. И тук идва голямото но...
Като почти абсурдна трябва да се окачестви подхвърлената на премиера Борисов идея за облагане с 15 процента акциз на оборота на всички онлайн букмейкъри. Още отсега може да се прогнозира, че при такъв сценарий всички големи в бранша начело със Sportingbet, bet365, Tempobet.com и други, няма да кандидатстват за лиценз. И ще минат към сивия сектор на икономиката. Причината е, че заради голямата конкуренция всеки един водещ букмейкър по света се стреми да дава максимално атрактивни коефициенти на клиентите си. И това естествено води до свиване на печалбата. Маржът става само няколко процента и няма как при 15 процента акциз букмейкърите да продължат своята дейност.
Което означава, че обещаните от Бойко Борисов 35 милиона лева на година за футболните клубове (10 процента от около 350 милиона оборот), ще се окажат един голям балон. И очакващите с жаден поглед Батков, Стефанов, Гигов, Борисов и останалите босове ще минат в графата "гладна кокошка просо сънува".
Отделен въпрос е, че сумата 350 милиона е силно завишена и далеч не става дума за такива пари. Какъв е изходът от така създалата се ситуация? Ясно е, че за Бойко не би било добре да има връщане назад, защото той е обещал пари на футбола и спорта. Но тези пари няма да дойдат при 15 процента акциз. Затова е добре да не се открива топлата вода, а да се погледне към страни с опит в материята. Става дума за Франция и Италия. Там повечето световни букмейкъри са взели лиценз и плащат между 6 и 7 процента акциз. Нещо, което е абсолютно задоволително и за двете страни.
Евентуалното "приземяване" на правителството в тази насока и приемането на разумен размер на акциза за онлайн букмейкърите ще има още един сериозен, позитивен ефект.
Той на практика ще изхвърли от пазара "третата част" на пъзела, за която стана дума по-горе. А именно знайните и незнайни сайтове, идващи от Азия. Защото нито един от тях няма интерес да излезе "на светло" и да обозначи къде е официалния му офис, например. За справка - централата на Sportingbet е в сърцето на лондонското Сити, непосредствено до седалището на най-големите банки във Великобритания. Та елиминирането на азиатските компании ще доведе до рязко намаляване на опитите за "черно тото". Защото тези, които сега ловят риба в мътните води на неясното законодателство, вече ще имат едно наум. И то е, че залагат в наистина незаконен букмейкър и държавата може да се намеси.
автор: Антон Събев