Предложението за преиграване на мача Тотнъм – Ливърпул, който през миналия уикенд събра погледите на целия свят с грешно отсъждане на ВАР-съдиите, може да създаде опасен прецедент, смята експерт-юрист.
Мениджърът на "червените" от Ливърпул Юрген Клоп заяви, че единственото справедливо решение на случая с несправедливо отменения гол на Луис Диас, е срещата да се преиграе. Попадението не беше зачетено заради неразбирателство между съдията на терена Саймън Хупър и колегата му от стаята за ВАР Дарън Ингланд, които не се разбраха какво да е решението.
Клоп призна, че е малко вероятно подобна молба да бъде приета, а д-р Сара Карик – опитен преподавател по право в университета Манчестър Метрополитън, която специализира в спортното право, каза как това може да "отвори шлюзовете", когато се допуснат други грешки в съдийството или при решенията на ВАР. Така лавината от жалби ще бъдат одобрявани една след друга и не само съмненията за стойността на съдийството, но и цялото първенство ще бъде разрушено.
"Изключително малко е вероятно да се реши преиграване. Подобно решение би било в разрез с правилата и създава опасен прецедент", каза юристката, която припомни, че британското право е основано именно на прецеденти и едно прието такова, води до следващо, опиращо се на предходното.
"Въпреки че юридически и технически Ливърпул имат основание да се борят за преиграване, вероятността това наистина да се случи е много ниска. Като се има предвид това, това наистина зависи от това колко далеч са готови да стигнат Ливърпул", допълни опитната дама.
Ръководството на английската Висша лига е непреклонно в позицията си, която защитава цяла седмица до днес – подобна жалба от Ливърпул няма да се разглежда. Още повече, че много други отбори са били ощетени по сходен начин в миналото и техни жалби не са следвали.
"Позицията във Висшата лига не е изненадваща. Нареждането за преиграване несъмнено би отворило не врата, а истински шлюз от язовира за клубовете да оспорват всяко грешно решение и в крайна сметка може да възпре съдиите от съдийството", мотивира се д-р Сара Карик. "Можете да се сетите за много примери от миналия сезон – Брайтън срещу Кристъл Палас или Арсенал срещу Брентфорд. Мисля обаче, че с тази грешка вече остава под сериозен въпрос решението на Висшата лига да не използва полуавтоматизираната технология, която беше успешно използвана на Световното първенство миналата година", добави д-р Карик.
Но също така тя подсказва, че евентуално решение на Ливърпул да се борят до край, може и да им донесе някаква полза. Но не е ясно кога, може би дори в края на сезона. Според нея, правилниците на Висшата лига позволяват „Бордът да нареди преиграване на мач от лигата, при условие че е направена препоръка за това от комисия при упражняване на нейните правомощия съгласно правило W.51“, добави тя. Следва създаване на комисия, която да се събере, разгледа ВАР-решенията и да нареди преиграване.
"Другият вариант би бил да започне съдебно производство извън разпоредбите на Висшата лига. За да направи това, Ливърпул ще трябва да установи достатъчна договорна връзка между тях и официалните лица на мача и да докаже, че е имало нарушение. Но съдебно дело извън футбола не знам колко би успяло".