3. По шампионски: Сити обърна Юнайтед на „Етихад“(ВИДЕО)

По шампионски: Сити обърна Юнайтед на „Етихад“(ВИДЕО)

Фил Фодън с 2 гола, шампионите на точка от върха след 3:1

Манчестър Сити постигна трета последователна победа в градското дерби с Юнайтед.

Шампионите бяха пълноправни господари на своя „Етихад“ и с 2 гола на Фил Фодън обърнаха „червените дяволи“ до 3:1 в големия мач от XXVII кръг на английската Висша лига.

Така възпитаниците на Хосеп Гуардиола вече са в серия от 18 срещи без поражение и са само на точка от лидера Ливърпул.

Резултатът в Манчестър откри Маркъс Рашфорд (7), а крайното 3:1 оформи головата машина на домакините Ерлинг Холанд в добавеното време на двубоя.

Дербито започна вихрено като домакините поеха инициативата от първата секунда и до 71-ата изпълниха 2 корнера, а до почивката бройката достигна 12, при само 2 за „червените дяволи“.

Гостите разчитаха на контраатаки и в 7-ата минута, след една такава, откриха резултата с фамозен гол. Вратарят им Андре Онана изведе с дълга топка капитана Бруно Фернандеш, който успя да овладее и да финтира Рубен Диас, след което подаде към Маркъс Рашфорд, а той от над 20 метра с топовен шут прати топката първо в горната греда, а после в мрежата за 1:0.

Отговорът на Сити дойде в 14-ата минута, когато Фил Фодън стреля, но Онана боксира в пореден ъглов удар.

Малко по-късно Рашфорд имаше шанс да се измъкне очи в очи с Едерсон, но не пое добре топката и я загуби.

В 19-ата минута Де Бройне изведе Фодън сам срещу Онана, ала последният отново се намеси решително.

Последваха опити на Родри, Жереми Доку и Ерлинг Холанд, които не донесоха резултат. Натискът на Сити се засилваше все повече, за да се стигне до 44-ата минута, в която Холанд направи един от пропуските на сезона.

Норвежкият нападател трябваше само да прати топката в опразнената врата, но от непосредствена близост направи по-трудното и я прати над вратата.

Така почивката дойде при минимален аванс за гостите, макар домакините да отправиха цели 15 изстрела, а Юнайтед – само един.

Второто полувреме започна така, както завърши първото – с натиск на Сити. В 49-ата минута Онана отрази шут на Доку, а в 52-ата попречи на Фодън да вкара на празна вратата.

Английският национал обаче матира стража на гостите в 56-ата минута, с изключително красив гол от границата на наказателното поле в далечния ъгъл.

Преди попадението гостите имаха претенции за нарушение срещу Рашфорд, а заради тях треньорът им Ерик тен Хаг получи жълт картон.

„Гражданите“ не спряха дотук и все повече затягаха обръча около наказателното поле на Юнайтед. В 71-ата минута Кайл Уокър шутира от дистанция, а малко след това Едерсон се намеси в последния миг, за да избие топката от краката на Гарначо в пеналта.

Обратът стана факт в 80-ата минута, когато Фодън вкара втория си гол в мача със своя 9-и удар към вратата на Онана, този път по земя в далечния долен ъгъл, за да реализира за 5-и път в последните 2 градски дербита.

След това „небесносините“ заиграха по-освободено и задържаха с лекота топката, а в добавеното време вкараха трети гол. Грешка на резервата Софиан Амрабат изведе Холанд сам срещу вратаря и той с шут по земя прати топката по диагонала, за да оформи крайното 3:1 със своя 18-и гол през сезона.

Така Сити спечели срещата, в която отправи общо 27 удара към вратата, а Юнайтед остана със само един на „Етихад“.

След 11-ата си загуба през сезона „червените дяволи“ остават 6-и в класирането с 44 точки, на цели 11 от 4-ия в таблицата Астън Вила и само на 2 пред 7-ия Уест Хем.

Манчестър Сити – Манчестър Юнайтед 3:1
0:1 Маркъс Рашфорд (8)
1:1 Фил Фодън (56)
2:1 Фил Фодън (81)
3:1 Ерлинг Холанд (90+1)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР СИТИ: 31. Едерсон, 6. Аке, 3. Диас, 5. Стоунс, 2. Уокър (к), 20. Силва, 16. Родри, 11. Доку, 17. Де Бройне, 47. Фодън, 9. Холанд;

Мениджър: Хосеп Гуардиола;

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 24. Онана, 20. Далот, 19. Варан, 2. Линдельоф, 37. Мейну, 18. Каземиро, 39. Мактоминей, 8. Бруно Фернандеш (к), 17. Гарначо, 10. Рашфорд;