3. Холандия обезвреди „червения динамит” пред 75 хиляди (видео)

Холандия обезвреди „червения динамит” пред 75 хиляди (видео)

Неубедителните „лалета” победиха още по-неубедителната Дания с 2:0 в първия мач от група „Е” на Мондиал 2010

Отборът на Холандия стартира Световното първенство в ЮАР с неубедителна, но все пак заслужена победа с 2:0 над Дания в първия мач от група „Е”, който се игра пред 75 хиляди на стадион „Сокър Сити”. Всички те обаче едва ли са останали доволни от продукцията на двата отбора – „лалета” бяха по-добрият тим на терена и заслужено спечелиха, но не и без помощта на неузнаваемите датчани, които си вкараха куриозен автогол за 0:1, след който „червения динамит” тотално рухна и позволи на Холандия да се развихри и да стигне до втори гол.

Отборът на Холандия започна по-силно мача и от самото начало наложи териториален натиск. Снайдер, Ван дер Ваарт, Каут и Ван Перси комбинираха добре по между си, но така и не създаваха чисто положение за гол. Снайдер на няколко пъти опита да обстрелва вратата на съперника от далечно разстояние, но или неговият удар бе блокиран от бранители, или бе неточен.

За сметка на това „червения динамит” създаде голова възможност още в първата си по-сериозна атака. Ромедал се впусна отдясно, центрира на главата на Бендтнер, който насочи топката към долния десен ъгъл, но ударът му премина на около педя от целта. Холандия отговори моментално и създаде няколко много остри атаки, които обаче отново не доведоха до удар във вратата на Сьоренсен.

За сметка на това Дания отново бе близо до гола в 34-ата минута. Ромедал отново се вряза отдясно, стреля силно по диагонала, но Стекеленбург спаси. Малко след това пък по другия диагонал проби Томас Каленберг, нанесе тежък удар с левия крак, но отново стражът на Холандия се намеси подобаващо и запази нулевото равенство преди почивката.

Второто полувреме започна по кошмарен начин за отбора на Дания. Ван Перси центрира отляво, а Симон Поулсен си вкара нелеп автогол при опита си да изчисти топката. Коженото кълбо се удари в задната част на главата му, след което лизна гърба на Агер и се оплете в мрежата на Сьоренсен за 1:0.

Малко след това пък Ван Перси пропусна отлична възможност да вкара втори гол, след като излезе очи в очи с датския вратар, но се забави с удара, реши да го финтира и сгреши, а топката рикошира отново в неговия крак и излезе в аут. В 59-ата минута пък Ван дер Ваарт стреля технично от въздуха с пета, насочи топката към горния ляв ъгъл, но Сьоренсен се намеси и улови кълбото.

Дания опита да обърне нещата в своя полза, а Мортен Олсен набързо направи две смени и вкара свежи сили на терена, но въпреки това Холандия продължи да бъде по-добрият тим на терена. След няколко добри атаки на „лалетата”, се стигна до 82-ата минута, когато Холандия бе близо до втори гол. Удар на Снайдер с левия крак рикошира в тяло на бранител и кацна на напречната греда за радост на Сьоренсен.

Стигна се обаче до 85-ата минута, когато холандците вкараха втори гол и убиха всякаква интрига в мача. Резервата Елиа бе изведен сам срещу Сьоренсен, стреля в долния ляв ъгъл, топката отново срещна гредата, но притичалият Дирк Каут я вкара в опразнената мрежа за крайното 2:0.

Малко след това „лалетата” можеха да вкарат трети гол, но бранител на Дания изчисти топката на педя пред голлинията и остави резултата непроменен.

Холандия – Дания 2:0
1:0 Симон Поулен (авт) 46’
2:0 Дирк Каут 85’