Челси изпусна Арсенал в дербито (ВИДЕО)

Вратарска грешка вдъхнови „топчиите“ за 2:2 на „Стамфорд Бридж“

Челси спря неприятната си серия от 4 загуби в дербито с Арсенал.

„Сините“ и „топчиите“ завършиха наравно 2:2 във вълнуващ лондонски сблъсък от 9-ия кръг на английската Висша лига.

Гостите от „Емирейтс“ изоставаха с 0:2 и нямаха нито един точен удар до 78-ата минута, когато грешка на вратаря Роберт Санчес даде шанс на Деклан Райс да намали, а малко по-късно резервата Леанрдо Тросар (84) оформи крайното 2:2.

Преди това Коул Палмър (15) откри от дузпа, а малко след почивката Михайло Мудрик (48) вкара красиво попадение, макар да не стана ясно дали искаше да стори точно това.

Така или иначе обаче двата тима взеха по точка и Арсенал остана непобеден през сезона с 21 в своя актив на второто място, докато Челси има 12 и вече е на 9-а позиция във временното класиране.

Дербито стартира под пороен дъжд, а феновете на домакините издигнаха огромен транспарант в чест на прекратилия наскоро активната си кариера белгиец Еден Азар, играл дълги години на „Стамфорд Бридж“ преди да премине в Реал (Мадрид).

Наставникът на гостите Микел Артета очаквано заложи на най-доброто, с което разполага. Той пусна като титуляри възстановените Букайо Сака и Уилям Салиба, докато на пейката остави бившия играч на домакините Кай Хаверц.

В събота „сините“ излязоха без чист нападател, залагайки на много скорост в предни позиции с триото Стърлинг, Палмър и Мудрик.

Това, както и тримата вътрешни полузащитници в лицето на Енцо Фернандес, Мойсес Кайседо и новият капитан Конър Галахър, сякаш им помогна да започнат по-силно двубоя.

Още във 2-ата минута те отправиха 2 последователни удара към вратата на Дейвид Рая, ала без резултат.

Такъв обаче имаше в 13-ата минута, когато Мудрик стреля с глава и топката се удари в ръката на Уилям Салиба.

Първоначални дузпа не бе отсъдена, ала след намеса на VAR съдията посочи бялата точка.

Зад топката застана взетият от Манчестър Сити това лято Коул Палмър и хладнокръвно я прати в мрежата, за да открие резултата в 15-ата минута със своя 2-ри гол за първенство, пак от дузпа.

Любопитното е, че Рахим Стърлинг искаше да изпълни тази, но след намеса на Енцо тя бе поверена на Палмър и той не сгреши.

Арсенал отговори с изстрел по диагонала на Деклан Райс, преминал покрай страничната греда в 20-ата минута, а в 30-ата същото стори и Палмър, като бе още по-близо до гола.

В крайна сметка почивката дойде при минимален аванс в полза на домакините, а скоро след нея те го удвоиха.

В 48-ата минута Михайло Мудрик, почти от тъчлинията, опита нещо средно между удар и центриране, като успя да изненада Давид Рая и топката спря в мрежата на Арсенал - 2:0.

Малко след това Сака от гостите пробва да вкара същия гол, ала Роберт Санчес внимаваше и изби в корнер.

В 57-ата минута  колегата му Рая отново сбърка, но впоследствие поправи грешката си и не позволи на Палмър да оформи класиката.

След това срещата бе равностойна и мениджърът на гостите опита да промени развитието й с 2 офанзивни смени, ала неговите възпитаници така и не успяха да нанесат точен удар до 78-ата минута.

Тогава дойде ред и на вратаря на домакините Санчес да сбърка при изнасянето на една топка, като той я подари на Деклан Райс и последният с далечен изстрел я прати в опразнената мрежа за 2:1.

Това разклати сериозно Челси и макар скоро след попадението на терена, след дълго отсъствие заради травма, да се завърна титулярният капитан Рийс Джеймс, отборът бързо допусна изравнителен гол.

В негов автор се превърна резервата Леандро Тросар, който засече отблизо едно страхотно центриране на Сака и изравни в 84-ата минута за 2:2.

Този резултат се запази до самия край, въпреки 7-минутното добавено време, така че серията от 3 победи на Челси приключи.

Челси – Арсенал 2:2
1:0 Коул Палмър (15, дузпа)
2:0 Михайло Мудрик (48)
2:1 Деклан Райс (77)
2:2 Леандро Тросар (84)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЧЕЛСИ: Санчес, Густо, Тиаго Силва, Леви Колуил, Кукурея, Галахър (к), Кайседо, Енцо Фернандес, Палмър, Мудрик, Стърлинг;

Мениджър: Маурисио Почетино;

АРСЕНАЛ: Рая, Уайт, Габриел Магаляеш, Салиба, Зинченко, Райс, Жоржиньо, Мартин Йодегор (к), Мартинели, Сака, Жезус;