Петте столични стадиона, на които би трябвало да се играят мачове от "А" група следващия сезон все още не са годни за експлоатация и могат да се окажат затворени. Освен „Българска армия” и „Локомотив” такава опасност дебне още отборите стадион „Георги Аспарухов” и „Славия”. Същото е положението и със стадион „Академик”.
Гонг изиска по каналния ред протоколите на общинската комисия за „Проверка и контрол по спазването на инженерните и техническите изисквания към спортните обекти по отношение на тяхната сигурност”. Протоколите са изготвени през февруари тази година и са предоставени в Министерството на спорта.
Още тогава клубовете се получили протоколите с изискванията, които трябва да изпълнят, като някои забележки са отстранени, но други изглеждат невъзможни.
Най-сериозни са нарушенията на „Българска армия” и „Локомотив”, а най-леки на „Славия”. „Георги Аспарухов” има една основна забележка, но трудна за отстраняване.
Ето и заключенията на комисията за годността на спортните обекти, регламентирани от „Наредбата за сигурността на спортните обекти и мерките срещу насилието и лошото поведение на зрители преди, по време и след провеждане на спортни прояви, организирани на стадиони и спортни зали”.
Заключенията:
Стадион „Георги Аспарухов:
- Основен проблем за нормалното провеждане на състезанията е състоянието на трибуните и голяма част от седалките – наклонени на 45 градуса. Необходимо е спешно трибуните и седалките да бъдат приведени към техническите норми за този вид съоръжения. Изпълнените до момента ремонтни работи по трибуните не водят до подобряване на носимоспособността и сигурността на съоръжението.
Стадион „Българска армия”:
- За провеждане на нормални спортни мероприятия е необходимо да се изградят санитарни възли (съществуващите са извън стадиона).
- Да се осигури двойно захранване на обекта с електричество с автоматично включване на резервното захранване.
- Входовете на сектори "В" и "Г" не са достатъчни, за да поемат капацитета на секторите.
- Не се стопанисва баскетболната зала, която се намира под трибуните за сектор "А", същата не е годна за провеждане на състезания.
- Необходимо е спешно да се приведат към техническите норми козирката, трибуните и санитарните възли
Стадион „Локомотив”:
- конструкцията на козирката е вантова с монтирани 132 бр. носещи напрегнати въжета през 1985/86 г. Вследствие на дългогодишната им експлоатация и недобро поддържане, същите са в лошо състояние – силно корозирали и оформени язви и няма допълнителна защита от корозия. Същата констатация е направена и през 2008 г. без да са предприети мерки (заб: въжетата вече са отстранени).
- Лошо състоняние на хидроизолацията.
- Спешен ремонт на външните стълбища.
- Ремонт на всички инсталации (ВиК, ОВ и Ел.).
- Комисията констатира, че в момента използването на стадиона е рисково и представлява заплаха за здравето на хората.
Стадион „Славия”:
- Трибуните и седалките не отговарят на техническите изисквания.
- Необходимо е да се изградят достатъчно на брой вътрешни и външни санитарни възли.
- Да се осигури двойно захранване на обекта с електричество.
- Състоянието на волейболната и баскетболната зала не отговаря на техническите норми.
- Външната ограда на стадиона и околната растителност позволяват нерагламентиран достъп и укриване на общоопасни средства.
Стадион „Академик”:
- Трибуните и част от покривната конструкция на спортните зали са в много лошо състояние.
- Няма монтирани индивидуални седалки.
- Настилката на пистата е в лошо състояние.
- Секторът за гости на отговаря на изискванията.
- Козирката не отговаря на изискванията.
Заб: Част от изискванията на комисията вероятно вече са отстранени от клубовете