ГАВРА! Мощен Лудогорец се подигра с ЦСКА (ВИДЕО)

"Червените" се отърваха само с 0:3

Шампионът Лудогорец победи подгласника си ЦСКА с класическото 3:0 в голямото дерби от V кръг на българската футболна efbet Лига.

„Зелените“ не оставиха никакво съмнение в превъзходството си на своя стадион "Хювефарма Арена" и се наложиха след попадения на Руан Крус (8), капитана Кирил Десподов (56) от дузпа и автогол на Сайней Санянг (33), макар да завършиха срещата с човек по-малко.

В 72-ата минута директен червен картон получи дошлият от Левски защитник Ноа Сонко Сундбер, но момчетата на Ивайло Петев задържаха аванса си и постигнаха трета последователна победа за първенство.

Така те вече имат 9 точки, заемайки 3-о място в класирането с мач по-малко от лидерите Черно море и Локомотив (Пловдив), които имат по 13 в активите си.

ЦСКА пък продължава да разочарова, въпреки треньорската рокада и завръщането на Нестор Ел Маестро. Новият наставник остана без победа във втория си период начело на „армейците“, които са с 5 точки от 4 мача и са 10-ти в подреждането.

Дербито в Разград стартира с по един силен удар и от двата отбора като този на домакините бе по-опасен и накара вратаря Густаво Бусато да спасява, като той боксира в корнер още в 3-ата минута.

Само 3 по-късно отново стражът трябваше да се намесва решително, след като Бърнард Текпетей навлезе в наказателното поле и стреля по диагонала.

Последва нов ъглов удар, но защитата на ЦСКА се справи.

Тя обаче се оказа безпомощна в 8-ата минута, когато бившият футболист на „армейците“ и настоящ капитан на домакините Кирил Десподов центрира от свободен удар, а лятното попълнение Руан Крус засече с глава.

Така 22-годишният бразилец, взет под наем от Сантос, реализира и във втория си мач като титуляр за „орлите“ в efbet Лига, след като стори това и в предишния такъв – успеха над Ботев (Враца) с 5:0.

В 12-ата минута Християн Петров се намеси решително в наказателното поле на ЦСКА, а в 13-ата шут на Текпетей профуча покрай гредата.

Впоследствие ЦСКА се опита да отговори и овладя инициативата, но първо Дюкенс Назон, а после и Браян Кордоба пропуснаха от удобни позиции.

Лудогорец нанесе своя втори удар в 33-ата минута, след едно заучено изпълнение на корнер, при което Иван Йорданов пропусна топката и Аслак фон Витри стреля от границата на наказателното поле.

След това се получи рикошет в тялото на новото попълнение на гостите Сейни Санянг и Бусато нямаше как да реагира – 2:0.

Стражът обаче направи двойно спасяване малко по-късно, отразявайки последователни удари на Крус и на Десподов, след което легна на тревата и поиска медицинска помощ.

Впоследствие Бусато продължи, а в 44-ата минута отново бе ударен със силен изстрел от Десподов, но пак остана на терена.

В началото на добавеното време за първата част капитанът на гостите Мено Кох пропиля отлична възможност от близка дистанция, тъй като не успя да засече добре топката и така почивката дойде при резултат 2:0 в полза на Лудогорец.

По време на паузата и двамата треньори предприеха промени в своите отбори.

Наставникът на гостите Нестор Ел Маестро замени Мено Кох и Тибо Вион със Станислав Шопов и Иван Турицов, докато Лудогорец смени новодошлия Сон с друго лятно попълнение - Марсел Хайстер.

Малко след подновяването на играта за второто полувреме Лудогорец получи дузпа.

Домакините имаха претенции за игра с ръка в пеналта на резервата на „червените“ Турицов, които първоначално останаха неуважени от съдията Никола Попов. След това обаче главният съдия бе приканен да разгледа ситуацията с ВАР и той посочи бялата точка.

Зад нея застана Десподов, който хладнокръвно оформи класиката, въпреки искрите малко преди това с вратаря на „армейците“ Бусато, след което отпразнува с жест точно към стража попадението си.

Впоследствие срещата продължи равностойно, но нервите взеха връх и в 72-ата минута Сонко Сундберг удари с лакът в лицето Назон.

Бившият капитан на Левски първоначално се размина, но впоследствие системата ВАР се намеси и той бе изгонен с директен червен картон.

След това домакините отстъпиха инициативата и се прибраха в своята половина, но гостите така и не успя да стигнат до чисто голово положение и в крайна сметка дербито приключи при резултат 3:0, макар че в добавеното време Иван Йорданов нацели гредата на пазената от Бусато врата.

Така ЦСКА остана без победа за първенство в Разград от 2017 година насам и с едва 6 успеха в 44 преки сблъсъка с Лудогорец във всички турнири.

Лудогорец – ЦСКА 3:0
1:0 Руан Крус (8)
2:0 Сайней Санянг (33, авт.)
3:0 Кирил Десподов (56, дузпа)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛУДОГОРЕЦ: 12. Симон Слуга, 6. Якуб Пиотровски, 8. Клод Гонсалвеш, 11. Кирил Десподов (к), 16 Аслак фон Витри, 17. Сон, 24. Оливие Вердон, 26. Сонко Сундберг, 37. Бернард Текпетей, 82. Иван Йорданов, 99. Руан Крус;

Резерви: 69. Пламен Пепеляшев, 7. Рик Джонатан, 10. Матиас Тисера, 22. Франко Русо, 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 44. Марсел Хайстер, 77. Кайо Видал, 90. Спас Делев;

Треньор: Ивайло Петев;

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 6. Християн Петров, 4. Мено Кох (к), 13. Браян Кордоба, 7. Джонатан Линдсет, 15. Тибо Вион, 3. Сайней Санянг, 14. Тобиас Хайнц, 11. Матиас Фаетон, 10. Жираир Шагоян, 9. Дюкенс Назон;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 19. Иван Турицов, 20. Асен Дончев, 16. Георги Чорбаджийски, 8. Станислав Шопов, 27. Лазар Туфегджич, 24. Марк-Емилио Папазов, 29. Майкъл Естрада;