Най-добрите отбори по баскетбол на колички от Европа се събраха в София по време на инициативата BIG (Basketball Inclusive Games).
Фестивалът се провежда в периода 7-11 септември с домакин българският баскетболен клуб за хора с увреждания Левски, а самото състезание ще се проведе в периода 8-10 септември в зали "Триадица" и "ЦСКА".
Кулминацията на събитието е финалната среща, която ще определи шампионите на турнира между отборите на Сърбия, България, Кипър, Гърция, Хърватия, Турция, Румъния и Полша.
В рамките на BIG се провежда международен треньорски семинар с участници от над 10 европейски националности. BIG в София организира и специализирана експертна кръгла маса за педагози, психолози, социални работници, рехабилитатори и спортни мениджъри за идентифициране на силните страни и личностно развитие.
Фестивалът BIG в София ще бъде открит тържествено тази вечер от 19:00 часа пред Националния дворец на културата. Церемонията включва редица изненади за участници и публика, които започват още от 16:00 часа, както и официални приветствия от Георги Глушков - Министър на младежка и спорта, Кармен Токала - вицепрезидент на ФИБА Европа и Петър Тучек - секретар на международната федерация по баскетбол на колички.
BIG е кулминацията на 12-месечна международна партньорска инициатива на Баскетболен клуб за хора с увреждания Левски с водещи организации от 12 европейски страни, включително Хърватския съюз по баскетбол на колички, Румънската федерация по баскетбол, Паралимпийският комитет на Словения и други. Това международно партньорство е посветено на приобщаването в баскетбола за хора с двигателни увреждания и има за цел да овласти участниците, създавайки трайно положително въздействие върху европейската спортна общност, съобщават от Българската федерация по баскетбол.
Инициативата в София е открита за широката публика, която е поканена да подкрепи състезателите и да стане част от едно уникално спортно събитие, което демонстрира изключителен спортен дух и майсторство. Събитието подчертава значимостта на баскетбола на колички като инструмент за активно социално включване и развиване на силните страни.