Известният журналист Тодор Шабански предложи интересен начин за решаване на проблема с отчитането на засада във футбола след намесата на ВАР.
"„Динамичният кадър“ спира манипулациите при засадите
Най-бързите във футбола могат да изминат по 9 метра в секунда
Възможно ли е да се реши огромният проблем с определянето на засадите? Как да се премахне възможността за манипулации и да се сложи край на различните трактовки при една и съща ситуация. Случилото се с отменения гол на „Хебър“ в понеделник отново породи спорове и наля вода в мелницата на тези, които смятат, че сегашната практика понякога остава съмнения заевентуална некоректна намеса от ВАР реферите, ощетяващи единия отбор.
Всъщност решението отдавна е налично и то е в така наречения „динамичен кадър“. Още когато телевизия Ринг започна да излъчва българските мачове и първа разработи продукта „БГ футбол“ постоянно посочвах на режисьорите в ПТС-ите, че единственото безапелационно доказателство дали има или няма засада в дадена ситуация е „динамичният кадър“.
По този повод съм провел десетки разговори както с режисьорите на пулт по време на директното излъчване на мачове Румен Ковачев, Джовани и др., така и с отговарящите за видео повторенията, които днес се допълват от ВАР реферите в бусчето, използващи картината от тв камерите. Трябва да се знае, че във всеки ПТС отговарящите за видео повторенията имат на пулта пред себе си един голям сферичен бутон, който командван с пръст много лесно придвижва назад и напред картината кадър по кадър.
Тук пояснявам, че със сега начертаните линии зрителят и ВАР реферите виждат „статичен кадър“. Това е само една стопкартина, която не се движи и не дава представа в кой точно момент топката се подава на очакващия паса футболист. В тази връзка отговарящият за видео повторенията в ПТС-а има възможност да направи стопкадъра както в момента на подаването към очакващия паса играч, така и малко преди това. Но забележете - това са няколко – обикновено от 2 до 5 кадъра, регистрирани от съответната камера. За това време обаче поемащият паса играч може да измине повече от метър в зависимост от скоростта, с която се движи.
И сега малко технически параметри от физиката и атлетиката. Човешкото око може да различава не повече от 24 кадъра в секунда, така са програмирани масовите излъчвания на тв предаванията и филмите. Същевременно най-бързият човек на планетата развива максимална скорост 43 км в час – това са показателите на Юсейн Болт по време на световния му рекорд от 9.58 сек на 100 м. С други думи Болт е преминавал средно 10 метра за една секунда. Най-голямата регистрирана скорост от Килиан Мбапе например е 38 км в час, което означава, че бързите футболисти могат да изминат около 9 метра за секунда. Сега се връщаме към споменатите вече 25 кадъра в секунда и виждаме, че скоростните играчи във футбола могат да преминат за 4-5 кадъра (или 1/5 от секундата) повече от един метър.
С други думи за няколкото кадъра, в които подаващия паса притежава и се освобождава от топката, неговият очакващ подаването съотборник може да е изминал 1 - 2 метра и да е ПРЕД, НАРАВНО или ЗАД защитата на съперника. Всичко зависи кой кадър ще изберете. Разбира се, според Правилата на ФИФА това трябва да е ЕДИНСТВЕНО ВЕРНИЯТ кадър, а именно в мига на паса… Но никой от зрителите и съответно реферите не знае дали показваният у нас стопкадър с начертаните линии е ЕДИНСТВЕНО ВЕРНИЯТ или някой преди него.
Всичко това като съмнения за манипулации може да бъде избегнато много просто и само с едно решение. Това е „динамичният кадър“, в който с леко неколкократно повтарящо се движение на картината назад и после напред се вижда абсолютно точният момент на паса от подаващият футболист. Когато всички се уверят с очите си в прецизния миг на паса и съответната в този момент позиция на приемащия подаването, тогава всичко става ясно като бял ден – има ли засада или няма. И тогава вече могат да се появят на екрана и линиите… В нашето пълно с обвинения за манипулации и задкулисни схеми първенство, това очевидно не чак толкова сложно упражнение ще елиминира и най-малкото съмнение за некоректност…
Пример от снимката: в ситуацията на фотоса няма засада, но и не е ясно дали стопкадърът е точно от момента на паса. Ако в следващите няколко кадъра топката все още не е подадена, то червеният съотборник вече може да е зад синята отбрана и в положение на засада. "Динамичният кадър" ще покаже това веднага, за разлика от статичния, който провокира съмнения и спорове.