Необходими са само четири коли от депата за скрап или стоманата от около 50 перални машини за производството на 2000 факела, необходими за Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж 2024, но процесът изисква специфични умения, пише "Ройтерс" в материал за изработването на олимпийския факел.
Шест тона стомана бяха разтопени от производствената корпорация "ArcelorMittal", официален партньор на Париж 2024, преди да бъдат оформени в 0,7-милиметрови плочи, които бяха изпратени до фабриката в Нормандия на френската компания за сребърни прибори "Guy Degrenne". Там той се изрязва с лазер, заварява се и се сглобява от няколко дузини работници, които приключиха изработването им в края на януари, отбелязвайки края на деветмесечен процес.
"Малко прилича на моето бебе, нашето бебе", каза Делфин Мулен, директор на Париж 2024, пред "Ройтерс" сред звуците на метал, който се реже, огъва, полира и пръска микрочастици от стомана.
Резултатът е тънък факел, който представлява Средиземно море и океаните, които пренесоха олимпийския огън от Гърция и до френските територии.
"Искахме да бъде уникален. Можете да видите, че е различен от обикновената форма на олимпийския факел", добави Мулен.
Факелът, който е висок 70 сантиметра и тежи 1,5 килограма, е водоустойчив и ветроустойчив, тъй като е проектиран така, че пламъкът да може да издържи на постоянен вятър от 20 км/ч и пориви от 60 км/ч.
"Той също така премина през специален тест, като издържа на падане от три метра височина ", каза Франк Василевски от "ArcelorMittal", ръководител на проекта.
"Изисква се толкова много внимание към детайлите, първо, за да се направи перфектната стомана. Не се използва един и същ вид , за да се направят релси и да се изработи този факел", коментира президентът на "ArcelorMittal" Ерик Нидзиела.
Около 1500 броя ще бъдат използвани за щафетата за олимпийските игри, а останалите 500 - за параолимпиадата. Ще има 11 хиляди факелоносци, които да донесат пламъка до крайната му дестинация в Париж, което означава, че един и същ факел ще бъде носен от почти 10 различни души.
Организаторите на Игрите в Париж 2024 и "ArcelorMittal" мълчат относно бюджета за производството, отказвайки да дадат оценка на общите разходи.
Те представят официалната музикална тема на Олимпийските и Параолимпийските игри, композирана от Виктор льо Ман днес, по време на церемонията на посрещането на олимпийския огън в Марсилия.
Музиката е с название „Парад“ (Parade). Тя ще бъде изпълнена на живо от Оркестъра на Марсилия в двореца Фаро.
Мелодията започва в жанр поп с участието на цигулки, след това се включва симфоничен оркестър, преминава в пеене на хорове и се превръща в типичното френско електро звучене.
Композиторът Виктор Льо Ман каза, че има „хиляди неща за интерпретиране“ - „силата, треската“, „ликуването на зрителите“, „напрежението, стресът преди излизането на стадиона“, „моментът на сплотяване, понякога и на объркване“.
Разработена във „вариации“ с различни звуци и ритми, тази мелодия ще съпътства всички акценти на игрите. От пристигането на олимпийския огън в Марсилия, през всеки етап от предаването му до местата за провеждане на състезанията.
Записът е осъществен с Националния оркестър на Франция и хора на радио Франс.
Официалната музикална тема е различна от химна на олимпийските игри, който съпровожда запалването на огъня в Олимп, Гърция. Той е създаден за първите съвременни олимпийски игри.
Виктор льо Ман е музикант, продуцент и аранжор. Освен това е и музикален ръководител на церемониите по откриването и закриването на Олимпийските (26 юли - 11 август) и Параолимпийските (28 август - 8 септември) игри.