Този уикенд, на 16 и 17 септември, се реализира вторият етап от проекта „Софийски манастири”, който в завършен вид представлява тридневен ултра уикенд около Софийското поле, преминаващ в района на близо 20 манастира от Софийското светогорие.
Състезанията са дневни - крос кънтри бягане и колоездене с общо класиране, както и с отделно за всеки състезателен ден. Идеята е да се отбележи празникът на София, като събитието е посветено на инициативата „София – европейска столица на спорта 2018”.
Тази година е разработено продължение на проведеното миналата есен дебютно състезание от Клисура до Лозен. Новото трасе представлява връзката между Лозенска и Стара планина и описва дъга по източната граница на Софийската котловина, преминавайки по първите склонове на Средна гора.
Стартът на двата етапа е изтеглен с половин час – 7:00 ч., така че да не се налага използването на челници. Обърнато е специално внимание на поставянето и опазването на маркировката. Предвидени са 8 подкрепителни пункта за първия и 7 за втория ден.
„Радващо е, че надпреварата се развива и надгражда с всяка изминала година – този път включваме нови етапи и манастири. Акцентът при нас не са супершампионите, а хората, които искат да живеят активно и здравословно. Благодаря на София – Европейска столица на спорта и на посолството на Германия за безценното съдействие в реализирането на инициативата.
Искаме да развием надпреварата, да я утвърдим и чак тогава ще кандидатстваме в международния календар. Целта ни е в бъдеще да обхванем всички манастири в Софийското поле с един маршрут с формата на подкова,“ заяви на пресконференция днес представителят на организаторите Петър Панков.
По време на срещата с медиите в ИнфоЦентър „София – Европейска столица на спорта“ Маркус Хаас – ръководител отдел „Култура и връзки с медиите“ при посолството на Федерална република Германия в София даде повече подробности за помощта, която се оказва на инициативата.
„Още когато се запознах с проекта осъзнах каква добавена стойност има в него. От една страна желанието ни е да подкрепим инициативата и София – Европейска столица на спорта. Искаме също така да има устойчивост на този проект и се надяваме маркировката по трасето и табелите да бъдат запазени.
Наред с това, вярваме, че така повече хора ще могат да посещават манастирите, да се запознават с историята и националните ценности. И – не на последно място е икономическият аспект – манастирите да съживят своята дейност. Надяваме се това да е дългосрочна инвестиция и скоро това трасе да получи международно признание,“ заяви Маркус Хаас.
Първият етап обхваща планините Люлин, Витоша, Плана и Лозенска, а втория етап продължава трасето на изток през Средна гора до Жерково.
„Много интересен проект и благодаря на организаторите, на София – Европейска столица на спорта и на посолството на Германия, че застават зад него. Тази година надпреварата е в два дни и два пъти по-дълга. Надявам се пак да бъда сред медалистите,“ заяви на пресконференцията миналогодишният вицешампион при колоездачите Илко Илиев, който наскоро подобри скоростния рекорд на Ком – Емине с велосипед.
Предсъстезателният бюлетин съдържа последни детайли за логистиката, трасето, съдържанието на подкрепителните пунктове и друга необходима информация. В стартовия пакет, освен номер и тениска, ще има карта на трасето и профила с обозначени пунктове за яснота и удобство на участниците.
Всеки завършил ще получи сувенир за участие. Подробности за регистрацията и самото събитие са публикувани на http://marathon.bg/manastiri-2017. Важно е да се знае, че организаторите удължават с един ден срока за регистрации и той вече е до сряда, 13 септември.