1. Novsport
  2. Лека атлетика
  3. Мозъкът на алхимията в Русия: Със Семеня постъпиха свински

Мозъкът на алхимията в Русия: Със Семеня постъпиха свински

Цял свят чака резултатите от специалните тестове на 18-годишната атлетка от ЮАР Кастер Семеня, спечелила бягането на 800 м на световното първенство в Берлин. Какво е генно несъответствие? Каква е процедурата за тестване? На тези и други въпроси на руски медии отговори в ексклузивно интервю бившият шеф на Руската антидопингова агенция проф. Николай Дурманов.

Мозъкът на алхимията в Русия: Със Семеня постъпиха свински

Цял свят чака резултатите от специалните тестове на 18-годишната атлетка от ЮАР Кастер Семеня, спечелила бягането на 800 м на световното първенство в Берлин. Какво е генно несъответствие? Каква е процедурата за тестване? На тези и други въпроси на руски медии отговори в ексклузивно интервю бившият шеф на Руската антидопингова агенция проф. Николай Дурманов.

Темата за генно съответствие възникна преди около 40 г., когато спортът гъмжеше от девойки, натъпкани с анаболни стероиди - започва беседата си Дурманов. - Тогава възникна и въпросът: това жена ли е или мъж? Отговор даваха специални тестове. По-късно обаче се изясни, че нещата са доста по-сложни. В даден случай според хромозомите човекът бе мъж, но в действителност не беше съвсем така. И обратно - комбинацията от хромозоми бе женска, но в действителност това да беше мъж. Поради това преди 10 г. МОК реши да прекрати тестовете за определяне пола на човека. Сега това се прави само в случай на жалба от съперниците или организаторите на състезанието."

Дали това не е бомба със закъснител, защото всеки загубил може да подаде жалба и да последват едни анализи, въпроси, майтапи? "Не съвсем. Първо, за подобна жалба са нужни основания, да не говорим за етически норми. Освен това фактът, че някой бяга по-бързо или скача по-високо, не е достатъчен. Второ, случаят със Семеня е вопиющ. Фактите около тестването просто не биваше да се огласяват в пресата. Тя не е нито първата за изследване, нито последната. Със Семеня постъпиха свински!"
Какво представляват тези тестове? "Множество анализи се изследват от ендокринолози, разбиращи от хормони и генетика. Важна е ролята и на психолозите. Често именно те са последната инстанция в дългата верига от изследвания." Как разбират дали пред тях е мъж или жена? "Освен по резултатите, те се ориентират и след беседи със спортистите. В някои случаи разговарят с родителите и дори с детските им учители." Според последни данни в организма на Семеня е открит 3 пъти по-висок тестостерон."Това нищо не означава, въпреки големия шум в пресата. У различните хора това ниво е различно. При нея е предимство, защото тестостеронът дава сила, мускули и издръжливост, но тя не е виновна, ако притежава такъв организъм. Мисля, че в някои спортове вместо теглови категории ще се въведат тестостеронови категории". Значи тестът невинаги дава ясен отговор на въпроса за пола? "Гените могат да скачат от хромозом на хромозом, нивото на хормоните да се мята от една страна на друга, а и психологическите характеристики са различни. В този случай е нужно компромисно решение, като се съберат мненията на всички специалисти. Това ще е окончателната присъда."


Мъжки хормони в организма на жените - това допинг ли е? "Първо, в женския организъм винаги има някакви количества мъжки хормони. Допинг е, когато те попадат в организма отвън. Би било суперглупаво, ако Семеня е приемала допинг, защото днешните прибори могат да анализират и най-микроскопичното количество хормони и да установят дали са възникнали вътре в организма." Дали спортът не е на границата на революция - по-рано говорехме за допинг, а днес отчитаме нивото на хормоните? "Утре пък ще започнем да се заяждаме с гените - допълва Николай Дмитриевич. - На всички е известно, че у много кенийски бегачи има вариант на гена, който им позволява да хабят по-малко енергия. При това са и доста по-издръжливи от своите съперници. Е, трябва ли да бъдат отстранявани? Това е по-скоро продължение на борбата с допинга. Науката достигна такова ниво, че старите теми заблестяха в нови цветове. За да се запази спортът чист и справедлив, мисля, че в националните отбори скоро ще бъдат привикани специалисти по юриспруденция, етика, нарушения правата на човека и т.н."

Има ли в Русия лаборатории, способни да провеждат подобни тестове? "Разбира се. Но се надяваме, че няма да се употребят за тази цел."

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата ще се проведе в Троян

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата се организира в Троян на 3 ноември, съобщи Николай Тодоров - представител на сдружение „Троян в Бъдещето“ и организатор на събитието

Ярослава Магучих и Арманд Дуплатис спечелиха годишните награди на Европейската атлетика

Българска федерация бе представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев

Етиопец с нов световен рекорд в полумаратона

Йомиф Кеджелча триумфира във Валенсия

Отиде си олимпийска шампионка

Германката Анели Ерхард почина

Официално: Рекордът на Стефка Костадинова отписан

Световната федерация утвърди постижението на украинката Ярослава Магучих

Отлично представяне на младите петрички лекоатлети в Ямбол и Хисаря

В Ямбол се проведе предпоследният турнир от веригата "GO KIDS"

Клуб „Атлетик“ повишава психологическата подготовка в леката атлетика

„Атлетик“ в партньорство със Спортната асоциация на Риека работят по съвместен проект „Спортна психология за издръжливост и ефективно развитие на спортистите“

Тихомир Иванов ще работи с Виктор Нинов

Продължаваме към предстоящите големи състезания!, написа лекоатлетът

Министър Георги Глушков даде старт на Wizz air София маратон

Кениецът Шедрак Кипту Кемайо спечели бягането на 42.195 км при мъжете с време от 2.15:04 часа, а при дамите №1 стана сънародничката му Хариет Джепчумба – 2.38:25 часа