1. Novsport
  2. Лека атлетика
  3. Георги Димитров: А Флорънс Грифит от какво умря?

Георги Димитров: А Флорънс Грифит от какво умря?

Нашите рекорди не се постигат с химия, а с методика, твърди треньорът

Георги Димитров: А Флорънс Грифит от какво умря?

В четвъртък британският журналист Нийл Уилсън нападна индиректно Стефка Костадинова и Йорданка Донкова и обяви, че рекордите им трябва да бъдат анулирани. Според Уилсън всички върхови постижения при жените от 80-те години трябва да се заличат, тъй като са резултат от употреба на допинг. "7 дни спорт" потърси треньора на Донкова Георги Димитров, който даде своето мнение по случая.

- Г-н Димитров, разбрахте ли какво каза Уилсън? Как гледате на неговите думи?

- Интересно е защо визира само рекордите от 80-те години. Сигурно не са останали никакви от 70-те. Интересно ми е дали този е в течение, че допингът се използва в спорта от 100 години. А първите, които го ползват, са англичаните. Всичките забранени неща, които влязоха в спорта, са използвани първо от англичани и американци. И то по олимпийски игри, във времена, когато ние дори не сме имали спорт. Борбата с допинга започна от англичанина проф. Бекет.Той въведе контрола в леката атлетика от него е машината, която открива и други забранени субстанции. Те не влияят пряко на резултата, но се използват в подготовката. Системата за контрол съществуваше и преди това, но я вкараха в употреба във времена, когато соцлагерът смачка западните държави. Тогава извадиха машината, която обаче показа, че допингираните от Изток и Запад са почти равен брой. Тук ситуацията е "крадецът вика дръжте крадеца". Всички забранени вещества се произвеждаха на Запад, а страните зад завесата пазаруваха оттам. Западът е използвал допинг още преди препаратите да се преместят на Изток. Но започнаха да се оправдават, защото ги мачкахме по стадионите. При страните от Източния блок обаче имаше изключителната държавна организация и изключителна методика. България беше на първо място в това отношение. Българските треньори показаха, че са най-добри тогава, но сега вече цялата методика изчезна.Уби я самата държава България имаше най-добрата организация и методика за спорт в света! Но всичко беше убито. А този Уилсън да каже, че Англия произвеждаше забранени вещества, които се разпространяваха по целия свят. А Великобритания е сред лидерите по хванати с допинг атлети. Друг е въпросът, че не можеха да подобрят рекордите. Те хем употребяваха допинг, хем са некадърни да направят рекорди. Това показва, че не химията, а методиката и техниката правят резултатите. Все още има атлети, и то от западните държави, които използват вещества, за които обвиняваха страните от нашия блок. Говорим за препарати на 20-30 г.


- Все пак сред тези рекорди е и Йорданка Донкова. Нейният рекорд също влиза в списъска на Уилсън?

- Тогава имаше изключителен допинг контрол. Конкретно за нея мога да кажа, че по онова време тя даваше над 60 допинг проби.Беше преследвана от всякъде, най-вече от тези зад Желязната завеса. Те искаха да я хванат. Донкова е участвала много пъти в Англия, което не е правено от много други атлети, включително и от Стефка Костадинова. В Англия Донкова даваше проби лично на проф. Бекет. Контролът беше строг. Стоеше с часове, даваше урина по няколко пъти. Донкова е и една от първите атлетки, от които беше взета кръвна проба. От нея се разбира дали са вземани забранени вещества, и то за много време назад. Трето, Донкова е поставила всичките си рекорди на Запад - в Англия, във Франция, в Италия. В Кьолн лично проф. Дьонике от известната лаборатория й взе проба. Така че да не говорят много. В момента те използват абсолютно същите медикаменти, които се ползваха и преди. Линфорд Кристи с какво го хванаха? Втори път изгърмя с допинг и изчезна.


- Има ли голяма злоупотреба с допинг сега?
- Казвал съм го и преди, когато видя атлет с лоша техника, който прави добри резултати, за мен това е употреба на допинг. Когато някоя жена в света постигне техниката и ритъма, волевите качества на Донкова, да ми се обадят. Всичко това се постига без химия. Тогава да говорят за резултати. В момента хърделистките са с антитехника и антиритъм, а постигат добри резултати. Ако имаха техниката на Донкова, щеше да е друго. Но те не могат да я стигнат, защото тя тренираше във високите планини на България. Никога няма да ни стигнат методиката. Нещата са ясни. Тези момиченца, които бягат в момента, са кривундели в анатомично състояние в сравнение с Донкова. Ако те бяха нормални, можеше и да я стигнат.


- Преди няколко дни олимпийската шампионка на 100 м от Монреал'76 - Анегрет Рихтер, също се обяви за анулиране на рекордите от 80-те. Тя каза, че 10,49 на 100 м е депресиращ резултат.

- Съгласен съм, че някои рекорди, някои резултати са съмнителни. Но не може за 1, 2 или 5 рекорда, направени от съмнителни спортисти, да се унищожат човешките постижения, постигнати с труд, методика и т.н.


- Кои са съмнителните постижения? Явно в тази графа слагате и Флоранс Грифит-Джойнър.

- В този рекорд има съмнения за допустимия попътен вятър. Но някой може да каже, че тя направи рекорд на 200 м и на олимпийските игри. Там може да има съмнение изобщо заради състезателката.Никой не каза от какво умря Джойнър.А и тя имаше резултати само 1 г. Което ме подсеща и за друго - когато имаш силни резултати само в един сезон, едно състезание, а нямаш други изяви - тогава е съмнително. Но при Донкова е друго. Гейл Дивърс беше казала: "Не пипайте и не дълбайте в рекорда на Донкова, той е истински." И тя, и треньорът й са влизали в контакт с мен и знаят за какво става въпрос. Донкова беше божество за другите. Тя има 6 световни рекорда, не един. Тя направи и олимпийски рекорд, и то при лоши условия. Подобри и времената на европейските шампионати. Всичките й рекорди са узаконени, а преди това минават през контрол. Написаното от Уилсън обижда и международната федерация (IAAF). Оттам трябва да отговорят, защото така излиза, че подкрепят фалшиви рекорди. А имаше и много рекорди, които не бяха признати. Донкова обаче няма за какво да бъде нападана. Нейният среден резултат от най-добрите й бягания е 12,30 сек. Средният резултат от 20-те най-добрите бягания беше 12,36. За какво говорим?! И на всички състезания Донкова премина допинг контрол.


- Основното нещо, което визират подобни коментари, са атлетките от ГДР. Какво е мнението ви за тях?

- Силните резултати на ГДР бяха заради централизирана обща методика, подкрепяна от много талант. Немците не изпускаха талантливите атлети. Но и те минаваха допинг контрол. След всяко състезание ни затваряха - атлети от ГДР, българи. Подлагаха на строги проби. Анализът разбираше дали си използвал допинг с 1 г. назад. А тези самопризнания на някои атлетки и плувци от ГДР, които обявиха, че са използвали допинг, за мен са направени по политически причини, за да се вземат пари от новата държава.


- В списъка влиза и рекордът на Стефка Костадинова. Доколко помага допингът за скока на височина?

- По принцип допингът влияе на всички дисциплини. Дори и в спортове, които се правят на ощипани и се хвалят, че не използват забранени вещества. Допингът е общо понятие - има хиляди забранени медикаменти. Много даже пречат на резултатите. Но допингът може да се използва навсякъде. Има медикаменти и за художествена гимнастика - те помагат за гъвкавост и т.н. Не е коректно обаче, че Стефка веднъж обяви, че за разлика от Донкова, нейният рекорд е постигнат без допинг и е човешки. Това е много некоректно.

ЕМИЛ НИКОЛАЕВ, "7 дни спорт"

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата ще се проведе в Троян

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата се организира в Троян на 3 ноември, съобщи Николай Тодоров - представител на сдружение „Троян в Бъдещето“ и организатор на събитието

Ярослава Магучих и Арманд Дуплатис спечелиха годишните награди на Европейската атлетика

Българска федерация бе представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев

Етиопец с нов световен рекорд в полумаратона

Йомиф Кеджелча триумфира във Валенсия

Отиде си олимпийска шампионка

Германката Анели Ерхард почина

Официално: Рекордът на Стефка Костадинова отписан

Световната федерация утвърди постижението на украинката Ярослава Магучих

Отлично представяне на младите петрички лекоатлети в Ямбол и Хисаря

В Ямбол се проведе предпоследният турнир от веригата "GO KIDS"

Клуб „Атлетик“ повишава психологическата подготовка в леката атлетика

„Атлетик“ в партньорство със Спортната асоциация на Риека работят по съвместен проект „Спортна психология за издръжливост и ефективно развитие на спортистите“

Тихомир Иванов ще работи с Виктор Нинов

Продължаваме към предстоящите големи състезания!, написа лекоатлетът

Министър Георги Глушков даде старт на Wizz air София маратон

Кениецът Шедрак Кипту Кемайо спечели бягането на 42.195 км при мъжете с време от 2.15:04 часа, а при дамите №1 стана сънародничката му Хариет Джепчумба – 2.38:25 часа