Организаторите на Маратон Каварна 2011, който ще се проведе на 7 май, бяха така любезни да отговорят на няколко въпроса.
-Представете се и представете тазгодишния маратон? Какво ново и по-различно можем да очакваме през 2011 г.
-Казвам се Антон Бонов и работя в Българска федерация лека атлетика. Пряко отговорен съм за организацията на маратон Каварна.
Тазгодишният маратон ще бъде трети в историята на състезанието. Очакват се около 500 деца, любители на бягането и професионалисти, които да стартират на 3-те дистанции - 800 м - деца, 10 км и 42.195 км. Новото е, че все повече чужденци вече знаят за маратон Каварна и са записани любители от 20 страни.
-Може ли да дадете малко повече технически детайли относно състезанието – какви са изискванията за регистрацията, къде и как се провежда?
-Регистрацията за маратона се провежда по интернет на е-мейл: [email protected], или на място в новата сграда на община Каварна от 4-ти до 6-ти май във времето от 10.00 до 17.00 часа. Там може да получите номера и чипа за измерване, както и да заплатите таксата си за участие. Картотекирани състезатели в БФЛА са освободени от такса участие. Трябва да носите медицинско.
-Къде и кога е стартът?
-Стартът е на площад "Добротица" в центъра на Каварна. В 9.30 стартират децата на 800 м, а в 9.45 на 10 км и 42.195 км
-Къде са разположени станциите за вода и храна и какво ще предлагат?
-Ще има разположени 3 подкрепителни и освежителни пункта според правилника на ИААФ за провеждане на подобно състезание. Първият ще бъде на самият старт финал, втория на 5 км, а третия на 7.5 км. Тъй като обиколката на маратона е 10 км, бегачите ще могат да използват 3-те пункта на всяка обиколка т. е. на 10 км, 15км, 17.5 км, 20 км, 25 км, 27.5 км, 30 км, 35 км, 37.5 км, и 40 км. На старт-финала ще има осигурени банани, шоколад, захар, лимони, вода, чай, дунапренови гъби напоени с вода за освежаване. На другите пунктове ще има вода, лимони и дунапренови гъби. Маратонците ще могат да използват и собствени напитки, които трябва ясно да обозначат на кой километър ще се консумират и да се предадат от 7.00 до 7.30 в щаба на маратона в общината преди състезанието.
-Наличие и разположение на тоалетни и лекарски екипи?
-Тоалетните за състезателите ще бъдат на старт-финала в читалище "Просвета". Лекарски екипи също ще дежурят на финала, като на разположение ще има линейка.
-Как ще се измерва времето на състезателите – предвижда ли се използването на чипове?
-Времето на състезателите ще се измерва с чип-система свързана с компютър, като ще има и алтернативо ръчно времеизмерване.
-Има ли интересни забележителности по трасето?
-Освен в центъра на Каварна и централния площад Добротица, трасето минава през главната пътна артерия на града бул. "България" и излиза от населено място в посока село Българево и нос Калиакра, като навлиза в един от многото паркове за събиране на вятърна енергия. Там бегачите ще се състезават между внушителните перки на вятърните съоръжения.
-Предвидени ли са допълнителни атракции за бегачи и публика?
-Ден преди състезанието на 6 май е празникът на град Каварна. По този случай в града се организира панаир с много музикали изпълнения, които ще се проведат в центъра, точно където ще бъде и стартът на маратона. Музикални изпълнения ще има до късно вечерта, след което общинските работници и организаторите на маратона ще подготвят трасето през ноща, за да може в 7.30 сутринта всичко необходимо да е готово за провеждането на маратона.
-Защо единствения български маратон се провежда в Каварна?
-Това е въпрос, които може да се зададе на общинските власти в другите градове. Организацията на един маратон е свързана с ангажиране на много хора и ресурси, полиция, доктори, доброволци, съдии и т. н. Тъй като в Каварна явно има напредничаво мислене, те приеха това предизвикателство и се справиха успешно, както и в много други културни и спортни прояви. Провеждането на един маратон е чест за всеки град, а пример са хилядите маратони по целия свят за които се затварят градове като Лондон, Ню-Йорк, Берлин, Париж, Бостън, Амстердам, Пекин, Токио и т. н.
-Какво е необходимо, за да се случат маратони и на други места в страната?
-Първото нещо, което трябва да се случи, за да има голям маратон в друг български град е да има желание и воля от кмета и общината в която ще се проведе маратона. Второто е да има координация с другите подобни състезания в страната, за да се намери най-подходящото време за провеждане на такова мероприятие. Това означава, че поне 6 месеца преди провеждането на маратона трябва де се определи датата на състезанието.
-Колко участници очаквате тази година?
-Тази година очакваме около 500 активни участника в състезанието. Заедно с треньорите, близките и почитателите на маратона, които ще гледат, бройката се удвоява, а като се прибавят и хората въвлечени в организацията нараства на около 1500 души пряко ангажирани с маратона.
-Имате ли заявки за участие от елитни чуждестранни атлети?
-Заявки от чуждестранни атлети са подадени от над 20 страни.
-Можете ли да споделите някои имена?
-Засега сигурни за участие са победителите от миналогодишния маратон - Обед Кипкуруи (Кен) и Даниела Чирлан (Рум). Освен тях ще участват състезатели от Мароко, Етиопия, Русия, Беларус, Полша, Финландия, Унгария, Франция, Германия, Холандия, Украйна и т. н.
-Какви съпътстващи състезания и атракции ще бъдат организирани?
-На старт-финала ще бъде обособена специална зона за награждаване на победителите. Ще има 8 церемонии по награждаване. Първо ще бъдат наградени най-малките участници на 800 м при момчета и момичетата, по-късно най-добрите 6 мъже и 6 жени на дистанция 10 км. Около 13.00 часа е предвидено награждаване на 8-те най-бързи маратонци и 8-те най-добри бегачки на маратон. Тъй като състезанието е държавен шампионат по маратон на България първите трима българи и българки също ще се качат на почетната стълбичка и ще получат медали. През цялото време на маратона коментатор ще бъде Румен Генов един от най-добрите спикери в региона и естествено всичко ще се случва на музикален фон, които ще бъде осигурен от ди джей.
-Какви са плановете за развитието на маратона в Каварна в дългосрочна перспектива?
-Маратонът на Каварна вече извоюва своето място сред световните маратони. Второто издание на състезанието влезе в престижна статическа класация класираща каварненския маратон сред 100-те най-добри в света по показатели на постиженията на професионалните бегачи. Един от големите успехи на града, маратона и страна ни е спечелването на домакинство на световно първенство по полумаратон през 2012 г. непосредствено след олимпийските игри в Лондон, което е уникално постижение за страната ни.
-Имате ли за цел да привличате повече любители маратонци и какво правите в тази насока?
-Разбира се, всеки маратон иска да превлече повече любители. Това е и цел на маратона в Каварна. През тази година имаме обещанието на едни от най-известните и влиятелни хора в страната, че ще бъдат съпричастни с маратона в Каварна. Вице-премиерът на България Цветан Цветанов ще даде старта на маратона, американският посланик Джеймс Уорлик и изпълнителният директор на Първа инвестиционна банка Мая Георгиева са дали обещание, че ще пробягат 10 км. По този начин искаме все повече хора да се присъединят към маратона.
-Как според вас може да се популяризира бягането като любителски спорт в България?
-Основно бягането може да се популяризира в България, като се подчертае неговия огромен здравословен ефект. Във века на тоталното обездвижване, компютърната зависимост и всички здравословни и социални проблеми , които възникват в следствие на тези тенденции, бягането е една алтернатива.
-Какъв е бюджета за реклама и за цялостна реализация на маратона? Кои са спонсорите на маратона?
-За цялостната реализация на маратона са нужни около 150 000 лв. Голяма част от тези пари отиват в награден фонд за състезателите - над 70 000 лв с бонусите за постижения. За реклама и изработване на рекламни материали се отделят около 20 000 лв., в които влизат изработване на фланелки, шапки, винили, плакати, брошури, ленти за трасето, ленти за финиширане, информационно обслужване на събитието и т. н. Голяма част от разходите са по осигуряването на професионалните бегачи за маратона - самолетни билети, хотел, храна вътрешен транспорт на около 40 души, част от които пристигат от африкански страни. Отделно в разходите на маратона влиза чип-измерването, съдийско, полицейско, медицинско обслужване и т. н.
-Какви канали използвате за популяризирането на това събитие? Как се позиционира Интернет сред тези канали?
-За популяризирането на маратона използваме прес-аташетата и интернет страниците на община Каварна и Българска федерация лека атлетика. Организираме 3-4 пресконференции в годината: 1. в началото на годината, 2. една седмица преди маратона, 3. непосредствено след маратона. Освен това имаме и интернет сайт, на които се публикува актуална информация, както и резултати от предишни години. Интернет има важно място в популяризирането на маратона. Резулатите от състезанието на всички участници се публикуват в страницата на маратона веднага след завършване на последния участник.
-Като организатори на маратона, какво бихте си пожелали за тазгодишното издание и какви са вашите фактори, за да счетете провеждането като успешно?
-За тази година си пожелаваме, всички които искат да бягат в Каварна да осъществят това свое желание. Ако няма проблеми в транспорта, трасето, настаняването, състезанието, протокола, регистрацията и медицинското обслужване мисля, че провеждането на маратона ще бъде успешно.