Председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) - Стефка Костадинова, говори за гръмотевичния провал на българските атлети на световното първенство в Берлин. Световната рекордьорка в скока на височина посрещна делегацията на летище София в неделя. Костадинова коментира също така предстоящите избори в БОК и работата на комитета досега.
- Г-жо Костадинова, с какви чувства посрещате атлетите?
- Със смесени, защото и аз съм имала такива моменти и мога да се поставя на тяхно място. Пределно ясно е, че когато човек печели медали, от посрещачи няма място за роднините, а когато не си успял някъде, хората трябва да ти вдъхват кураж. Не е уместно след всяка загуба да се правят анализи и нападки. Трябва да се мисли трезво. В никакъв случай нашето място не е в световния елит - много сме далеч. Влязохме в двадесет и първи век, а ние все още сме в двадесети. Нищо толкова трагично не се е случило, трябва да гледаме напред. Важното е да преценим реално възможностите си и нашата цел да бъдат финалите.
- Атлетиката в криза ли е?
- Не бих казала, че е в криза. Като цяло спортът ни не е добре, но специално леката атлетика е много, много далеч от световния елит. Вие сте свидетели за какви бягания и рекорди става въпрос.
- Добре е поне, че нямаше хванати българи с допинг.
- Оставаше и с допинг да ни бяха хванали! Чудо щеше да бъде.
- Какво трябва да стане, за да се подобрят постиженията на българските атлети?
- Според мен най-важното е да се оцени реалното състояние на атлетиката и да се гонят финали, без да се говори за медали. Трябва да се помисли глобално. Няма да е трагедия дори да останем без медали на олимпийските игри в Лондон. Резултатите в Пекин говорят сами за себе си докъде сме стигнали.
- Това ли ни очаква на олимпиадата Лондон 2012?
- Не съм Ванга, за да кажа. Дай Боже спортът като цяло да има по-добро класиране, макар че ще бъде много трудно. Нашите шампиони и медалисти вече спират и аз не виждам кой може да ги замести.
- На световното в Берлин българските атлети се оплакаха от ранното ставане, пистата и т.н. Това може ли да повлияе на резултатите им?
- Може би на някои може, на мен лично не! Шампионът е шампион, когато не се оплаква. Ако си болен с температура, ще си стоиш вкъщи, а няма да ходиш на състезание да се оплакваш. Аз никога не съм се оплаквала.
- Вашият рекорд остана непоклатим.
- Да, вече двадесет и две години. Бланка Влашич (Хър) и Ариане Фридрих (Гер) са много талантливи скачачки и при силна конкуренция беше реално да се борят за златото между 207-208 см. Такива силни първенства не са за подобряване на рекорди, а да вземеш първо място. След игрите в Пекин говорих с Бланка и й казах, че направи огромна грешка, тъй като говореше повече за световния рекорд. По-скоро трябваше да стане олимпийска шампионка и следващата й цел да бъде световният рекорд. Но пък те са млади и имат време. Пожелавам им успех. За жалост, тъй като тази дисциплина е българска, не виждам кой може да продължи пътя на световния рекорд.
- Венелина Венева отпадна на 195 см.
- Венева беше наказана за 2 години и изпусна много. За момента това са реалните й възможности.
- Кандидатирахте се за нов мандат начело на БОК.
- Кандидатурата ми е издигната с абсолютно законно самочувствие. Мисля, че нещо, което върви, не трябва да се бута. В никакъв случай не мога да кажа, че съм свършила всичко за един мандат. Заповядайте на 18 септември и ще видим кой е най-добрият и кой заслужава този пост.
- Какво не успяхте да направите?
- Със сигурност имам пропуски. По принцип издействах доста програми от Международния олимпийски комитет (МОК), които подпомагат финансирането на младите таланти. Много федерации получиха субсидии от МОК. Направихме младежки олимпийски фестивал в България и участваме в международните фестивали. Помагам на много мои колеги, които вече не са в спорта и не са добре финансово. Най-добре е другите да говорят за това. Все още има много работа, която трябва да се свърши.
- Вашата цел е да развивате младите спортисти, така ли?
- Ако не финансираме малките спортисти, няма да имаме голям спорт. В Китай например от 4-годишна възраст децата влизат в спортни училища и започват подготовка. Ние явно трябва да се учим от чуждия опит, както преди години другите се учеха от нас. Децата трябва да се върнат на стадионите. Необходимо е министерствата на спорта, образованието и здравеопазването да работят ръка за ръка. Пътят няма да е лек.
- Може ли в близко бъдеще отново да видим българин в МОК?
- Въпреки че името ми беше спрягано, аз съм човекът, който мисли най-малко за това. Не се бутам да вляза в МОК. Като ръководител първо искам да покажа, че БОК работи добре след нелепата история и скандалите от 2005 година. Това го потвърди самият президент на МОК Жак Рох, като посети България по повод 85-годишнината на БОК.
- Какво мислите за кандидатурата на Светла Оцетова за шеф на БОК?
- Прекрасно е, че има конкуренция. Всеки може да издигне кандидатурата си до 28 август. Аз от битки не се плаша.