Преди броени дни премина поредното 15-то издание на бургаския турнир по културизъм „Георги Николов – Мечката”. Пред многобройна публика топ-билдерите на България демонстрираха невероятна форма. Накрая заслужено с титлата на абсoлютен шампион триумфира и настоящият републикански първенец Динко Желязков от софийския клуб „Красота и стил”. Роденият в Карнобат 31 годишен гигант споделя пред нас вижданията си за този атрактивен спорт и какво да очакваме от него в близко бъдеще.
- Динко, какво е чувството да бъдеш републикански шампион както и абсолютен такъв на престижния турнир „Мечката”?
- Това, че успях да стана републикански шампион е истинско признание за мен. Наистина това е мечта за всеки състезател, да бъде признат първо в родината си и после да иска да се представи и печели титли в международен мащаб. За съжаление дълги години бях ощетяван от съдийския състав по една или друга причина, затова и тази година очаквах да се случи нещо такова, въпреки че предприех всякакви мерки да предотвратя това. Радвам се, че победих, но по-щастлив ме прави признанието, спечеленото уважение от съперниците в категориите и колегите извън сцената. Много е приятно усещането, че си успял да зарадваш феновете и публиката. Казано накратко,чувствам се удовлетворен от добре свършената работа.
- С много лишения и труд ли се постига такъв значим успех? Какво ти костваха тези постижения?
- Както във всеки спорт всяко постижение се постига с пълно отдаване на целта, която си си поставил. Единствено спортната злоба, хъс и ентусиазъм ти дават сили и те карат да продължиш. В нашия спорт е много важно да не си позволиш никакви изкушения и отклонения в хранителния режим, случи ли се това ти се връщаш няколко седмици назад в подготовката. Културизма е индивидуален спорт, колкото и правила да има всеки трябва да открие правилото за себе си. След като намериш верния път единствено волята е твоя спътник и постигнеш ли целта си всички лишения се забравят. Благодаря на моите колегии особено на Б. Иванов за разбирането, с което изтърпяха промените в настроението ми дължащо се на строгата диета и на всички хора, които ме подкрепиха.
- Само шоу ли бяха заканите между теб и основните ти конкуренти преди решаващите битки или наистина нервите на някои не издържаха?
- Всичко беше журналистически блъф, сред състезателите никога не е имало някакви обиди и закани, каквито и да са били съдийските решения да не става дума за физически нападки. Напротив повечето от нас се познават от дълги години и всеки уважава труда на другия. Спортменството е едно от основните качества на всеки състезател и най-важното е да се научиш да губиш преди да започнеш да печелиш!
- Какво предстои пред тебе сега? Да очакваме ли твои успехи и на международната сцена?
- Какво да кажа, тази година не очаквах такива успехи и дори не сам се заинтересувал кога и къде ще се провежда световното тази година. Подготовката ми беше разчетена до края на септември. Да мечтая да изляза на световна сцена и да чуем българския химн. За сега ще направя известна почивка, надявам се да получа или да успея да намеря спонсор, понеже средствата които аз лично мога да отделя едва ли ще успеят да издигнат българския флаг на най-високото. Целта ми е да подобрявам формата си и дано да успея да се подготвя на необходимото за международни стандарти ниво.
- Кога според теб българин може да участва на Mr. Olympia? В какво се състои разликата между нас и топ-професионалистите като Рони Колман, Кай Грийн и другите корифеи в културизма?
- Българин ще успее да участва на този мечтан от всеки един от нас турнир единствено,когато се готви редом със състезатели от този ранг, живее, тренира и се възстановява както тях. Засега в България можем само да предполагаме и гадаем как протича и от какво се състои невероятната форма на тези състезатели. За българските фенове ще е невероятен триумф дори и участие на българин в някои от тези престижни турнири. Нека бъдем оптимисти това не е невъзможно.
- Динко, получаваш ли достатъчна подкрепа от федерацията или е необходима и помощта на спонсори?
- За съжаление федерацията е държавна организаця и бюджета и е ограничен, тъй като сме неолимпийски спорт. Да не говорим, че всички спортове заедно успяха да излъчат почти толкова европейски и световни шампиони, колкото успя да излъчи и федерацията по културизъм. Мисля, че нашата федерация се нуждае от спонсор и след това да се погрижи за състезателите си. До момента ръководството успя да осигури една прекрасна зала в която състезателите да се готвят и постигат международни успехи. Затова нека изкажем благодарност на председателят на федерацията г-н Александър Сталийски. Но реалността е, че засега всеки състезател самостоятелно отделя средства за подготовката си. Дай боже в скоро време това бреме да отпадне и българската федерация по културизъм да се гордее и занапред се радва на признание по международни и световни турнири и живот и здраве най- накрая да излъчим и така мечтаните професионални състезатели.
Кирил Евтимов