Двама футболни специалисти от бургаския регион са на прага да вземат лиценз от треньорската школа към БФС. Става въпрос за Данчо Балев и Панайот Рошманов, които са се посветили да върнат футболната слава на Карнобат. В момента тимът е лидер в „Б” Окръжна група и само чудо може да попречи да не се качи в горната дивизия. За това как отборът играе по села и паланки, какво да очакваме от него в близко бъдеще и способен ли е тимът да даде още млади таланти на родния футбол като юношеския национал Емануил Манев разговаряме със селекционера на мъжката гарнитура на ОФК “Карнобат” Данчо Балев.
- Господин Балев, не е ли срамота футболният отбор на все пак известен град като Карнобат да се подвизава в петото и най- ниско ниво на българския футбол?
- Вярно е! Не може Карнобат 20 хиляден град с традиции във футбола в Бургаски регион да играе със села с около 500-1000 жители, които за първи път имат отбор. Но така се стекоха обстоятелствата. От една страна това беше за добро, защото решихме да поставим едно ново начало и най- добре беше да започнем от най-ниското ниво. Първата година играхме само с местни момчета 17-18-годишни, плюс два трима по-опитни играчи.Момчетата се научиха да играят правилен футбол. Въпреки всичко, завършихме на второ място след отбора на Ахелой, в който има играчи със стаж в „А” и „Б” групите. Годината като цяло не беше загубена , защото момчетата натрупаха опит и видяха как се играе в тази група. През втората година привлякохме 4-5 момчета извън Карнобат, сред които най-известен е вратарят Петър Рахнев – бивш играч на „Черноморец” Бургас, и резултатите не закъсняха. В момента сме на първо място със солидна преднина пред втория отбор.
- Какви бяха причините за падението на отбора и какви са целите ви в близко бъдеще?
- Причините бяха комплексни. Като се започне от ръководството и се стигне до последния играч в отбора. За мен най-важното беше несериозното отношение към мачовете и тренировачния процес. Тренировки почти никакви не се водиха, а на официалните срещи трудно се събирахме по 10-12 човека. Това вече е минало и гледаме напред. Поставили сме си високи цели. Като начало влизане в по-горната група, в което никои не се съмнява. А след 2-3 години и атакуване на „В” група. Това е свързано с по-големи финанси и времето ще покаже дали е осъществимо.
- Като човек, който следи изкъсо аматьорския футбол имате поглед върху качеството на играта. Какъв футбол се играе там и при какви условия най-вече?
- В най-ниското ниво футбол почти никъде не се играе, с изключение на 2-3 места. Причините са няколко. Основната е, че стадионите са в ужасно състояние – маломерни, неравни , твърди, а има и такива с наклон. Вижда се, че при тези условия трудно би се играл футбол. Въпреки това, доколкото ни позволяват силите и възможностите се опитваме да играем. Друга причина е, че топката непрекъснато се рита на високо и надалеко, няма така наречено надиграване между отборите . Всички тези условия водят до изравняване на силите. Призовавам отговорните фактори в БФС, отговарящи за долното ниво на българския футбол да вземат всичко това под внимание, за да може просперитетът на национално равнище да тръгва именно от аматьорското.
- Знам, че в момента се обновява базата на стадиона в Карнобат. Разкажете за тази не малка инвестиция.
- В момента се извършва основен ремонт на съблекалните и доколкото съм запознат инвестицията е около 70 хиляди лева. Работим по въпроса за направата и на изкуствено игрище, което би улеснило много нашата работа и работата с младите играчи. Това е много важно за нас, защото всички знаем колко на брой са в България такива игрища. Ако всичко това се постигне, ще бъде престъпление да играем с такива отбори както сега.
- Може ли в скоро време да се очаква от вас да захранвате с млади таланти както е случая с единствения в бургаски регион юношенски национал Емануил Манев, някои от по- добрите отбори в окръга, като например „Черноморец”, Поморие, Несебър, „Нефтохимик”?
- Чесно казано не вярвам в момента, но дано някой да ме опровергае. Има още много да учат младите момчета и най- важното е да имат желание да се развиват и усъвършенстват. Както се казва всичко е в тяхните крака.
- Изцяло община Карнобат ли спонсорира отборът и кмета г-н Димитров откликва ли на нуждите ви? Достатъчна ли е неговата подкрепа?
- Ние сме изцяло общински клуб. Финансирането е от общината. Досега каквото сме поискали е изпълнено - анцузи, екипи, топки, тренировъчни помагала. Курсът за треньорският лиценз също е платен от общината. Но ако искаме да вървим нагоре, ще са необходими по-големи финанси. Според мен тук трябва да се намеси и частния бизнес. А такива в Карнобат не липсват. Всеки трябва да проумее, че това не е отбор само на общината, а това е отбора на целия град и всеки трябва да помогне с каквото може .
- Заедно с вашия колега Панайот Рошманов в момента се подготвяте за лиценз С? Какви са амбициите ви като треньори?
- Амбициите ни са големи, но трябва да се съобразяваме и с реалностите. Като начало двама лицензирани треньори на четири отбора в клуба не са никак малко. Футболната действителност ще наложи за в бъдеще всички отбори да имат лицензирани треньори, а както се вижда ние вече сме изпреварили времето. Както всеки играч така и всеки треньор се стреми да се развива, да не стои на едно място, но за тази цел е необходима отбора да върви нагоре.
Интервю на Кирил Евтимов