1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Водещите първенства в Европа похарчиха 3 милиарда за трансфери

Водещите първенства в Европа похарчиха 3 милиарда за трансфери

В Англия осъществиха входящи сделки за 1,35 милиарда, Интер е продавач №1 на Стария континент

Водещите първенства в Европа похарчиха 3 милиарда за трансфери
Клубовете от водещите 5 първенства на Европа похарчиха 3 милиарда евро за трансфери през летния прозорец. 

Отново с голяма разлика над останалите е Висшата лига на Англия, която за пореден път бетонира статута си на най-богато и най-привлекателно първенство.

Само на Острова осъществиха входящи сделки за 1,35 милиарда евро. Далеч назад е Серия А на Италия с малко над половин милиард, похарчени за трансфери.

Потвърждава се също, че глобалната пандемия е ударила сериозно по джоба на клубовете.

Затова и лято 2021 г. остана далеч от поставения рекорд през 2019 г., когато същите отбори от Топ 5 лигите на Европа пръснаха рекордните 5,5 милиарда евро за нови футболисти.

В момента кризата, породена от коронавируса, се усеща най-много в Испания, където разходите паднаха под 300 милиона евро.

С повече от Ла Лига (293) вече са германската Бундеслига (416,67) и френската Лига 1 (384,42), докато плащането на трансферни суми масово бе заменено от практиката да се взимат играчи като свободни агенти или под наем.

В първата графа попада дори Лео Меси, който шокиращо напусна Барселона, за да се присъедини към звездната селекция на ПСЖ. В списъка с преотстъпвания пък попадат преминаванията на Антоан Гризман от Барса в Атлетико Мадрид и на Саул от дюшекчиите в Челси в последния ден от пазара.

Клубовете поне на хартия си запазват собствеността върху футболистите, но почти винаги в договорите за наем е включена клауза за откупуване, която в доста от случаите става задължителна при покриването на определени условия. Трансферът става постоянен чак на по-късна дата, а това дава вратичка на клубовете да отложат разходите за по-късен етап.

"Най-големите продължават да харчат огромни пари за най-добрите играчи, но в другия край на пазара имаше изобилие от безплатни сделки за свобод- ни агенти и наеми", обобщава Дан Джоунс от спортната бизнес група на "Делойт".

Понякога трансферната сума не обрисува пълната карти- на. Манчестър Юнайтед например си осигури услугите на суперзвезда от калибъра на Кристиано Роналдо само за 15+8 милиона евро, но разходите за възнаграждението на португалеца ще бъдат огромни. Очаква се той да бъде №1 по заплата във Висшата лига (около 480 хил. паунда на седмица).

Лятото ще се запомни и с проваления трансфер на Килиан Мбапе в Реал Мадрид. ПСЖ с лека ръка посмя да отхвърли близо 200 милиона евро за французина, рискувайки да го изгуби като свободен агент следващото лято.

Ерлинг Холанд, който също бе апетитна хапка за клубове като Манчестър Сити и Челси, в крайна сметка остана в Борусия Дортмунд.

Желаещите норвежеца се отдръпнаха, след като разбраха, че един от най-големите таланти ще струва общо 500 милиона за пет години. Тази сума включва заплатата на играча плюс таксите за трансфер и агента Мино Райола.

Дори в Англия, където клубовете генерират най-много приходи, се наблюдава лек спад в разходите спрямо 2020-а. Бундеслигата на Германия пък е единственото първенство от Топ 5 на Европа, което похарчи повече това лято в сравнение с миналото.

Данни от "Делойт" показват също, че на Острова за шесто поредно лято е премината граница от 1 милиард за трансфери в паунди.

Междувременно китайските собственици на Интер анонсираха свиване на бюджета през лятото, въпреки че отборът стана шампион в Серия А. Новата политика доведе до раздялата с треньора Антонио Конте. Наред с това бяха продадени и някои основни играчи.

По приходи от трансфери нерадзурите са №1 в Европа това лято. Те се разделиха с футболисти на обща стойност 197,05 млн. евро, а в същото време купиха такива само за 36 милиона.

Парите бяха събрани от раздялата с Лукаку и Хакими, които бяха продадени съответно на Челси и ПСЖ. В същото време на "Меаца" заложиха на политика с привличането предимно на свободни агенти. В тази графа попадат халфът Хакан Чалханоглу и Един Джеко.

В Италия номер едно по похарчени пари за трансфери е Рома, където новият треньор Жозе Мауриньо получи солидни попълнения почти на всички позиции. В атаката на вълците бе купен Тами Ейбрахам от Челси (40 млн. евро), а Ювентус се опита да компенсира изненадващата раздяла с Кристиано Роналдо с привличането на пожар на Мойс Кийн от Евертън, който дойде под наем при Старата госпожа.
Юрич спаси кожата в Рома след 1:0 над Торино

"Римските вълци" постигнаха трудна, но ценна победа на "Олимпико"

Флорентино Перес определи двама футболисти, за да завърши новия "Галактико"

Президентът на Реал Мадрид иска да привлече Алфонсо Дейвис и Флориан Вирц

ОФИЦИАЛНО: Барселона подписа с Фермин Лопес до 2029 година

Един от големите таланти на каталунците се обвърза за дълго с клуба

Атлетико Мадрид пак не впечатли, но взе победа в Купата на Краля (ВИДЕО)

"Дюшекчиите" победиха трудно отбор от шестото ниво на Испания

Фиорентина продължава да мачка, а кризата в Дженоа се задълбочи (ВИДЕО)

Марио Балотели изгледа мача на новия си тим от трибуните

Арсенал иска да върне Лерой Сане в Англия

Крилото на Байерн Мюнхен има договор до следващото лято и може да излезе без пари на "топчиите"

Спортинг вече знае кой ще наследи Аморим

Специалистът е все по-близо до подпис с Манчестър Юнайтед

Борусия Дортмунд остана без футболисти за Лайпциг

Огромна криза с контузии застигна "жълто-черните"

Братът на Мбапе запалил конфликта между него и ПСЖ

Ето какъв е бил инцидентът, който е довел до раздора при парижани