3. Арсенал си гарантира място в ШЛ, Тотнъм ще стиска палци на Байерн /Мюнхен/ срещу Челси

Марто и Болтън изпаднаха, вижте всички резултати и крайното класиране във Висшата лига

След четири кръга без успех и шанс да се сбогува с участието си в Шампионската лига догодина, съставът на Арсенал показа характер и стигна до победа след два обрата при визитата си на УБА.

„Артилеристите” поведоха в резултата чрез Йоси Бенаюн още в 4-ата минута, но после показаха слабостите си в отбрана и до 15-ата допуснаха да се озоват в ролята на догонващи. Това стана, след като в 12-ата Шейн Лонг се разписа след пас на Джеймс Морисън,  а три по-късно отново шотландецът асистира на своя сънародник Греъм Дорънс и той направи резултата 2:1 в полза на домакините.

Гостите обаче не допуснаха да се стигне до изненада, която би ги оставила на четвърта позиция в крайното класиране на Висшата лига и съответно – зависими от изхода на финала в Шампионска лига между Байерн /Мюнхен/ и Челси, за да узнаят дали ще играят в турнира на богатите.

В 30-ата минута Андре Сантос възстанови статуквото, а победата на „топчиите” донесе друг бранител – Лоран Кошчиелни, който в 55-ата минута оформи крайното 3:2 в полза на своите.

Със спечелените три точки Арсенал изпревари своя лондонски опонент Тотнъм и зае третата позиция в класирането на Висшата лига, която гарантира на тима участие директно в групите на турнира Шампионска лига. „Шпорите” могат да съжаляват, защото останаха само на точка зад „артилеристите”, макар да спечелиха с 2:0 столичното дерби с Фулъм след попадения на Ману Адебайор (‘2) и Джърмейн Дефоу (’63).

Това обаче означава, че ако Челси спечели финала на Шампионската лига срещу Байерн /Мюнхен/, който е на 19 май, то „сините” от Лондон ще заемат мястото на Тотнъм в надпреварата, а момчетата на Хари Реднап ще влязат директно в груповата фаза на турнира Лига Европа.

В същия турнир ще участва и съставът на Нюкасъл, който отстъпи с 1:3 при визитата си на Евертън и така остана на пето място в крайното подреждане. Попаденията за „карамелите” вкараха Пиенар (’16), Йелавич (’27) и Хейтинга (’65), а почетното попадение в полза на „свраките” бе дело на друг „карамел” – Тони Хибърт, който в 73-ата минута порази собствената си врата.

Въпреки това, Евертън финишира седми в класирането и за първи път от доста време изпревари местния съперник Ливърпул в края на сезона.

От английския елит изпаднаха съставите на Уулвърхемптън, Блекбърн и Болтън, който с Мартин Петров в състава си завърши 2:2 визитата си на Стоук Сити и така остана на точка от новака КПР, отстъпил с драматичното 2:3 гостуването си на новия шампион – Манчестър Сити.