2. Други спортове
  3. Йоана Илиева триумфира на Европейската купа по фехтовка в София

Йоана Илиева триумфира на Европейската купа по фехтовка в София

Йоана Илиева и Йордан Гълъбов триумфираха в турнира на сабя жени и шпага мъже до 23 години в София, валиден за Европейската купа. Състезанието събра 37 сабльорки и 35 шпажисти от десет държави, като за много от тях то беше важна подготовка по пътя им към олимпийските игри в Париж 2024.

При жените до 23 години България беше представена от 22 състезателки, начело с най-добрите сабльорки Йоана Илиева, Калина Атанасова и Олга Храмова. Освен тях на пътеките излязоха и Ева Атанасова, Мая Антонова, Белослава Иванова, Христина Оронова, Ива Власева, Кристина Миланова, Михаела Николова, Ралица Гаджева, Мия Лицова, Мария Тодорова, Виктория Витлиемова, Сияна Епитропова, Мариела Георгиева, Ая Аройо, София-Алекса Медарска, Натали Мишинева, Моника Николова, Николета Добрева и Моника Георгиева.

Йоана Илиева отново доказа, че е във върхова форма, спечелвайки първото място в надпреварата. Тя излезе от групите с шест победи от шест срещи. В елиминациите възпитаничката на фехтовален клуб "Свечников" победи София Албиери (Италия) с 15:6 и си гарантира място сред най-добрите осем. След това българката отстрани Франческа Бурли (Италия) с 15:11, а на полуфинала елиминира Бенедета Фузети (Италия) с 15:9. В двубоя за титлата Илиева победи след оспорван двубой още една италианка - Елизабета Борели с 15:14 и заслужено вдигна купата.

Олга Храмова също показа класа, завършвайки на пето място като също излезе от групите без загуба, а в срещата за място в топ 8 елиминира Маргарита Колона (Италия) с 15:8. В двубоя за място на полуфиналите Храмова отстъпи пред Елизабета Борели (Италия) с 14:15 и завърши надпреварата на пето място.

Сред най-добрите осем влезе и Белослава Иванова, която се класира осма. Възпитаничката на ЦСКА излезе от групите с три победи и две загуби, а в директните елиминации първо победи Руба Алмасри (Саудитска Арабия) с 15:9, а след това надделя и над Михаела Ланди (Италия) с 15:13. В спора за място на полуфиналите Иванова отстъпи пред Амелия Джованели от Италия с 13:15.

Сред най-добрите 16 в турнира влязоха още три българки - Калина Атанасова завърши на 10-о място, Мариела Георгиева е 12-а, а Виктория Витлиемова се нареди 16-а.

На шпага мъже шампион стана Йордан Гълъбов от НСА. Той излезе от групите с пет победи и една загуба. В директните елиминации победи Юлий Цанев с 15:12, а в двубоя за място в полуфиналите отстрани Светлозар Искров с 15:12. В срещата за място на финала Гълъбов победи Радослав Стойчев с 15:5, а в двубоя за титлата беше категоричен и срещу Артур Амелио Дорати (Панама) с 15:11.

В турнира се включиха още 21 българи, като в топ 8 влязоха още четирима национали. Радослав Стойчев и Рахим Рашайда си разделиха третото място, Александър Костадинов е пети, а Светлозар Искров завърши на седмо място.

Радослав Стойчев излезе от групите с шест победи от шест срещи. В елиминациите възпитаникът на Черно море 69 победи Пиерлуиджи Канетоли (Италия) с 15:12, а за място в полуфиналите елиминира Ян-Коен Верщайнен (Нидерландия) с 15:14. В двубоя за място във финала Стойчев отстъпи пред Йордан Гълъбов с 5:15 и зае третото място.

Рахим Рашайда също беше категоричен в групите - шест победи от шест срещи. В елиминациите състезателят на НСА победи Зоун Лайъм (Ирландия) с 15:6, а в двубоя за място в топ 8 отстрани Александър Костадинов с 15:9. В срещата за място на финала Рашайда отстъпи пред Артур Амелио Дорати (Панама) с 11:15.

Александър Костадинов излезе от групите с пет победи и една загуби. В елиминациите възпитаникът на фехтовален клуб Черно море Варна надделя над Филип Юсмен с 15:13, а след това и над Андреа Боато (Италия) с 15:14. В двубоя за място на полуфиналите Костадинов отстъпи пред Рахим Рашайда с 9:15 и завърши пети.

Сред най-добрите 16 се наредиха и Юлий Цанев (11-и), Алекс Костадинов (14-и), Кирил Маринов (15-и) и Явор Денчев (16-и).

Утре турнирът продължава с боевете на шпага жени и сабя мъже до 23 години.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София