"7 дни спорт" потърси легендата в художествената гимнастика Нешка Робева за мнение относно представянето на България на световното първенство в Москва. Дългогодишната треньорка на националния отбор коментира и някои от най-наболелите проблеми, свързани с търсенето и работата с младите състезателки.
- Каква е оценката ви за представянето на националния отбор по художествена гимнастика на завършилото световно първенство в Москва?
- Не знам каква оценка да дам. За индивидуалното представяне трябва да се направи сериозен анализ. Дали това е най-правилната тактика - да се изявяват млади състезателки, но абсолютно неподготвени. Не знам каква е била целта на треньорското ръководство. Ако се търсеше отборно класиране, трябваше да се пуснат най-добрите състезателки. Защото да налагаш млади гимнастички с 50-о място, за мен означава да ги закопаеш. Когато България всеки път имаше шампионска титла с дебютантки може да си представите как са били подготвени. За бронзовия медал на ансамбъла - правилно, успех е. За индивидуалното се учудвам, че никой не говори за отсъствието на състезателката на Академик Марина Стоименова. Защо не бе пуснато дете, което определено е подготвено и щеше да ни дръпне в отборната класация?
- Как оценявате тази политика за налагане на млади състезателки?
- Как ще налагаш млади състезателки с 50-о и 56-о място? Какво налагане е това? Налагането на състезателки се прави на международни турнири. На световно и европейско се отива с най-добре подготвените. Разбира се, треньорът има право да определя кои състезатели да участват. Това обаче е при изравнени резултати. За какви резултати става дума с 50-о и 56-о място?
- Представянето на отбора в Москва бе определено като голям успех. Отстъпваме ли позиции в художествената гимнастика, или ги възвръщаме?
- Кой го е определил като голям успех?
- Такова мнение изказа треньорът на тима Илиана Раева, която похвали всички момичета и главно Силвия Митева за 6-ото място.
- Само преди няколко месеца Силвия Митева имаше медали. Не знам как сега е успех, след като няма медал.
- Треньорът Илиана Раева се скара на репортерка от БНТ за въпроса защо преди учехме Италия на художествена гимнастика, а сега Италия е пред нас. Какво мислите за това?
- Аз няма да коментирам нищо, но все пак искам да знам по какви критерии се определя добро и слабо участие. Защото, когато ансамбълът ни имаше златен медал и беше с треньор Лили Игнатова, представянето беше определено като задоволително. Оценките се дават ей така. Ако на това тя му казва добро участие след 10 г. експерименти, значи няма какво да се коментира.
- Освен състезателката на Академик, имаше ли други, които трябваше да бъдат взети на първенството?
- Знаете ли, тъжното е, че няма. Тук трябва да се зададе въпрос на федерацията, на ръководството на националния отбор, защо в България няма състезатели
- Има ли промяна в отношението към художествената гимнастика?
- В световен мащаб има промяна. Ние издирвахме в интернет да намерим някаква информация за световното. Гимнастиката става неатрактивна. Моя бивша състезателка започва да работи в група по съвременни танци. Това е въпрос на политика на нашите специалисти - как да направим спорта по-атрактивен за децата и как да задържаме за по-дълго националните състезателки. Трябва ли наистина да казваме "ще налагаме млади", или все пак трябва да е ясно, че те имат права. Как така казваш на едно дете, което се състезава и побеждава, че е безперспективно и няма да участва?
- Имате предвид състезателката на Академик?
- Естествено. Аз говорих с хора, които са били на последното контролно. Казват, че разликата между състезателките от световното и Марина е просто несравнима. Ако такива деца като нея знаят, че ще са определяни като безперспективни, губят мотивация.
- Какво е решението?
- Ако се подхожда по един различен начин, а не да избираме състезателки с хубави очи и дълги крака, максимум до 2-3 години можем да бъдем световни шампиони.Трябва да се съберат специалистите и да си кажат, но честно, защо целият отбор от Сараево преди години бе заклеймен като безперспективен, но спечели с една атрактивна и различна игра, с творчеството си. А не с това "дайте да копираме рускините". Ами не можем да копираме рускините, защото те са различни. Трябва да се седне на кръгла маса и не някой да обяснява, че в него са ножът, хлябът и сиренето, а да се каже истината и да се реши какво да се прави. Да се зададе въпросът защо има толкова контузени състезателки.
- Къде виждаде вашата роля на тази кръгла маса?
- Ха, моята роля. Защо трябва на всяка цена да бъда там. Аз съм се оттеглила. Аз мога да помогна, но никой не жалае да помагам. На сила не става.
- Каква е позицията ви за острото изказване на Лили Игнатова срещу методите на работа във федерацията?
- Абсолютно я подкрепям, но тя също трябва да разбере, че трябва методика на работа. Стана световен скандал, че две момичета са напуснали Нешка.
- Къде са сега тези момичета?
- Едната отново е със скъсан менискус, а другата се отказа. Националните състезателки трябвало да бъдат щастливи и да излизат с настроение. Затова по 4 часа тренировки и с мотото "който си може, си може" тръгнахме на световното. Да се съберат Илиана, Лили и техните колежки и да си говорят много честно. Да се карат, да се скубят, да се бият, но да погледнат как работят другите и как се печелят медали. А Нешка Робева си е Нешка Робева - тя хич не им трябва.