2. Други спортове
  3. Карлос Родригес спечели XIV етап на „Тур дьо Франс“(ВИДЕО)

Карлос Родригес спечели XIV етап на „Тур дьо Франс“(ВИДЕО)

Йонас Вингегор увеличи преднината си на върха в класирането

Испанецът Карлос Родригес Кано донесе втора поредна етапна победа на отбора на Инеос в Обиколката на Франция.

22-годишният Родригес се възползва по най-добрия начин от битката, в която се бяха вкопчили двамата основни претенденти за победа в генералното класиране - датчанина Йонас Вингегор (Йъмбо-Висма) и словенеца Тадей Погачар (Обединени арабски емирства), и пресече пръв финала в 14-ия етап - 150,4 километра от Анемас до Морзин льо Порт дю Солел.

Етапът, който бе с максималните пет звезди за трудност и денивелация от над 4000 метра, започна със серия от падания. На 10-ия километър след началото се случи масово падане, при което пострадаха десетки колоездачи, а няколко дори отпаднаха, като трябва да бъдат извозени с линейки. Това доведе и до неутрализация на състезанието за около 20 минути. След подновяването му последваха още няколко падания до 30-ия километър, довели до още отпадания.

Големи разкъсвания в групата обаче така и не настъпиха и претендентите Вингегор и Погачар стояха един до друг и съвсем близо до челото на колоната. Малко по-малко от четири километра преди края на последната височина Кол дьо Жу План и около 16 километра преди финала двукратният шампион Погачар направи атака. Той обаче успя да се откъсне със съвсем малко пред защитаващия титлата си и лидер в генералното класиране Вингегор. Около 1,5 километра преди финала на височината Вингегор застигна Погачар и двамата започнаха тактика на изчакване. Точно на последния завой на височината Вингегор атакува и взе осем бонус секунди за преминаването си пръв срещу само пет секунди бонус за Погачар.

На последвалото спускане и двамата караха твърде консервативно, което позволи на Карлос Родригес да излезе на преден план. Испанецът успя да ги задмине и в крайна сметка да завърши с време от 3 часа, 58 минути и 45 секунди.

На пет секунди след него финала пресякоха Погачар и Вингегор, като словенецът взе шест бонус секунди срещу четири за датчанина, който остана трети.

Така на върха в генералното класиране разместване не настъпи, но носителят на "жълтото трико" Вингегор добави още една секунда преднина и вече има аванс от десет пред Погачар.

Родригес излезе трети в общото подреждане на 4:43 минути от Вингегор. Той има една секунда аванс пред австралиеца Джай Хиндли (Бора-Хансгрое), който обаче пострада сериозно още при първото падане на десетия километър от етапа. Хиндли завърши етапа шест, на 1:46 минути зад Родригес. Пред него се наредиха британецът Адам Йейтс (ОАЕ) на 10 секунди от победителя и американецът Сеп Къс (Йъмбо-Висма) на 57 секунди от Родригес.

С днешното си представяне на Жу План Вингегор успя да поведе и в класирането при катерачите. Той има 54 точки, колкото и американецът Нелсън Паулес (Едюкейшън-ИйзиПоуст), който до момента носеше "бялото трико на червени точки". При спринтьорите убедителен лидер и носител на "зеленото трико" остава белгиецът Яспер Филипсен от Алпецин-Декьонинк.

110-ото издание на Обиколката на Франция продължава в неделя с още един етап в Алпите. Той е с дължина от 179 километра от Льо Гец до Сен Жерве Мон-Блан, като предлага пет категоризирани изкачвания и още поне седем некатегоризирани.

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България