Младият естонски сумо борец Кайдо Хоовелсон познат повече в страната на изгряващото слънце с бойното си име (шикона) Баруто стана вторият европеец, който достига предпоследния ранг в йерархията на древния спорт – озеки, означаващ „шампион”.
25-годишният Баруто, който през последната година бе сочен за един от най-талантливите борци в Банзуке-то, бе официално уведомен за повишаването си в статут от върховния съвет Киокай.
„Покорно приемам. Ще тренирам и работя усърдно за да не опозоря този почетен статут”, заяви Баруто по време на официалната церемония.
Името на всеки сумист в Япония се дължи на нещо, с което борецът може да бъде оприличен или свързан. В случая на русокосия естонец Баруто има значението на „Балтийски”.
Последният си турнир Баруто завърши с една единствена загуба от великия шампион Хакухо, който взе състезанието в Осака непобеден.
Бившият джудист и охранител в нощен клуб се извисява на 198 сантиметра и тежи 188 килограма. Той стана петият озеки под Хакухо, който на този етап е единственият активен йокозуна. Естонецът е осмият чужденец и едва втори европеец след българина Калоян Махлянов – Котоошу, който достигна последното стъпало преди титлата на велик шампион през 2005 г.
В последните години високите рангове в сумото са доминирани от чужденци. За последно шампионатен турнир бе печелен от японец през януари 2006 г.
Доскорошният йокозуна Асашорю бе лишен от статута си поради скандалите, които застигнаха името му. По непотвърдени данни монголецът е предизвикал сбиване в нощен клуб.
В контраст на скандалджийския образ на Асашорю Баруто се прочу с добрия си и весел характер. Бебешкото му изражение печели почти същия брой симпатии, колкото българският исполин Калоян Махлянов, който от доста време в Япония е известен като Дейвид Бекъм на сумото.