Демонстрацията по айкидо на шихан Гензан Такемура, 10 дан и пловдивският Клуб „Щит“ под ръководството на шихан Петър Петрушев, 5 дан, напълни пловдивската Зала „Олимпиада“ през уикенда. Преди едночасовите техники, по молба на японския гост, присъстващите почетоха с една минута мълчание паметта на жервтите на земетресението и разрушителното цунами в Япония от март тази година, както и паметта на основателя на джудо в Пловдив Никола Петрушев.
Най-малките възпитаници на Клуб „Щит“ показаха как човек може да падне без да се нарани, а веднага след тях зрителите наблюдаваха различни техники за самозащита с голи ръце. Техники за нападение и защита с с джо (пръчка) и катана (самурайски меч) демонстрираха пловдивският айкидо учител шихан Петър Петрушев и неговият учител шихан Такемура, както и членове на „Щит“.
С особена хармония се отличи кенпоу-катата, изпълнена под ръководството на съпругата на Такемура – Марико сенсей, 7 дан. „Катата включва исторически техники, използвани по времето на шогунските войни в Япония отпреди 500 години, продължили близо един век. Техниките са създадени, за да се използват и в отбрана, и в нападение като заради тежестта на броните, използвани тогава – общо над 30 килограма – наблягат не на директните нападения или защити, а на въртеливите движения, с които постигат гъвкавостта, необходима за най-добрите бойни практики“, обясни водещата на демонстрацията Екатерина Костова от Ф2Ф Студио.
Клуб „Щит“ е създаден през 1992 година и досега е обучил в айкидо над 300 деца и младежи. Той е единствен в света извън Япония, който разпространява стила на Гензан Такемура. Техники от него се преподават на полицията и армията в Япония. У нас, в рамките на гостуването си по покана на Петър Петрушев, японският гост показа някои от тези техники на надзиратели от Затвора в Стара Загора. И 15 дни обучава членовете на „Щит“ - от най-малките, до трениращите от години.
На 9 май от 12, 30 часа, със съдействието на Община Пловдив, се очаква гостите от Япония да засадят вишнево дръвче в Цар Симеоновата градина под тепетата в знак на приятелство между Пловдив и Окаяма, където е доджото на айкидо фамилията.