Мъжкият ни национален отбор извади сериозен късмет на жребия за европейските квалификации за първенството в Литва догодина. Нашите се паднаха в една група с Полша, Белгия, Португалия и Грузия и на пръв поглед изглежда, че не би трябвало да имаме проблеми с класирането си. Ситуацията при жените, както и при подрастващите също е оптимистична. „Меридиан Мач" обаче потърси експертното мнение на директора на националните отбори Росен Барчовски, за да обобщи картината. Ето какво каза председателят на треньорската комисия по телефона от Мюнхен.
Господин Барчовски, как ще коментирате жребия, който се проведе в събота?
- Поставени като общо всички наши национални отбори, мога да кажа, че не може да не сме доволни от жребия. С изключение на 18-годишните, където сме в много тежка група с Турция, Италия и Русия, всички останали групи са възможни и преодолими. Коментирайки жребия при мъжете, там ситуацията е следната - добре е, че не се паднахме в група „А", където е наистина много тежко. Там са събрани много силни отбори - Италия, Латвия, Черна гора, Израел и всеки е потенциален победител. Нашата, при всички положения, е по-лесна с оглед на това каква можеше да бъде. Не трябва обаче в никакъв случай да подценяваме ситуацията и да си мислим, че вече сме се класирали. Нека не забравяме, че ние като цяло не сме постигнали нищо особено в последните години, за да се смятаме за някакъв вид фаворит. От видяното на европейското първенство, Полша стои доста над нас като игра. Белгия от своя страна победи Франция в допълнителните квалификации, Португалия пък направи много силно представяне на Евро'07. Грузия разполага със силни единици. Няма да ни е лесно. В Полша отидохме с много голяма кошница, но се върнахме с наведени глави. Нека сме реалисти, но в същото време трябва да имаме и вяра. Трябва да сме малко умерени оптимисти. Смятам, че и четирите отбора са преодолими, при това не само у нас, но и навън. Класирането си зависи само от нас. Смятам, че ако подхо-дим правилно към ситуацията, ще успеем.
- Полша е фаворит, поне на хартия. Имаме ли сили да се борим с нея за първото място, или реално гледаме към второто?
- Да, Полша наистина на хартия е фаворит, защото разполага със сериозна класа. При тях обаче има един друг момент - те не успяха да изпълнят целта си от домакинството на Евробаскет. Тяхното желание бе да се класират в седмицата, за да отидат на световното първенство, но останаха девети. Оттам може да им е спаднал малко тонусът и да се възползваме от това. Не трябва да гледаме към второто място.
Трябва да мислим само за първото и да гоним победа във всеки мач, защото един от трите втори отбори в групите няма да се класира. По моите изчисления 7 победи ще ни класират като първи, а 6 ще ни осигурят на 100 процента място във финалите като най-добър втори отбор.
- При дамите е малко по-трудно. Там не смеем да коментираме дали жребият е добър, или не...
- Вижте, при тях просто ситуацията е такава, че нямаме право да говорим какъв е жребият. В последните години представянето ни е такова, че дори сами да си избираме съперници, пак не може да кажем, че ще бъдем доволни. При дамите предстои едно подмладяване, но аз съм оптимист, че можем да се класираме. Най-важното е, че самият Бусета е много позитивно настроен към евентуалното ни класиране, което мен лично много ме радва.
- Реално изпълними ли са целите -класиране на европейските първенства и при мъжете, и при жените?
- Ние не сме имали събиране на УС и писмено няма никъде, че трябва на 100 процента да се класираме. Истината обаче е, че просто въпросът не би могъл да стои по друг начин. Имаме нужда от класиране както при мъжете, така и при жените. Това ще се отрази изключително позитивно на българския баскетбол.
- Навярно целите при младежите и девойките са оставане в Дивизия „А" и спечелване на Дивизия „Б", където имаме три представителя?
- Да, при подрастващите е нормално да искаме тези, които играят в Дивизия „Б", да влязат в елита
Това обаче реално е страшно трудноизпълнимо. При 17 отбора да се наредиш първи или втори, е много тежко. Една грешна стъпка и една загуба ще те провали. Жребият обаче бе благосклонен. При повечето ни отбори групите са преодолими, а съперниците - победими. Дори при 18-годишните, където както вече казах, ще бъде много тежко, имаме своите шансове.
- Има ли вече яснота относно подготовката на отборите и евентуални съперници за контроли преди официалните мачове?
- На жребия създадохме много контакти и постигнахме принципни договорки с много отбори както за
контроли, така и за размяна на турнири. Положението обаче е такова, че в момента само в три национални отбора имаме треньори, а все пак тези програми трябва да бъдат съгласувани и с тях. Ние обаче няма да седим със скръстени ръце и още от утре (б.а днес) започваме работа по изготвяне на стратегиите за подготовка и възможните съперници за контроли за всеки един наш отбор.
- Имахте идея да поканим Бразилия и Ливан за контроли...
- Засега имаме идея наградата на София да бъде в края на юли, когато отборите, които ще участват на световното първенство, ще стартират подготовката си. Желанието ни е да има два или дори три отбора, които ще бъдат на световното, с които да се срещнем. Идеята на Георги Глушков бе да се използват контактите на Михаил Михов с Бразилия, за да доведем този тим у нас. Все още не сме наясно дали едно такова тяхно идване влиза в плановете им. Ако подсигурим добри спаринги за тях за един лагер, може и да дойдат, а това ще бъде много ценна проверка.
- Кампът в началото на март, който ще бъде воден от Светислав Пешич, ли ще бъде определящ за вида на националния ни тим?
- Този камп, който Пешич ще оглави, е насочен в по-далечно бъдеще. Той поиска да види потенциала на нашите млади баскетболисти, които трябва да бъдат ядрото на националния ни отбор в следващите 3-5-8 години. Естествено е, че от тях ще има и такива, които ще попаднат още сега в състава "на мъжете, но като цяло идеята е да се провери на какво ниво сме в момента.
- Има ли шанс вие да оглавите националния тим, с консултант в лицето на Пешич?
- Казах го вече веднъж. С мен никой не е говорил, за да поемам националния отбор. Със селекционерите на мъжете и жените се занимава президентът на федерацията Михаил Михов. Той отговаря с назначаването на тези треньори, така че питайте него. Моята задача е развитието на българския баскетбол, с акцент подрастващите.