1. Novsport
  2. Зимни спортове
  3. С един скок не ставаш шампион

С един скок не ставаш шампион

"Във фигурното пързаляне резултатите не могат да се оспорват", заяви Албена Денкова

С един скок не ставаш шампион

- Албена, като двукратна световна шампионка как ще коментирате състезанията по фигурно пързаляне на олимпиадата във Ванкувър?

- Получи се изключително интересно. Борбата за медалите в четирите вида бе много оспорвана. Имаше фаворити, но, както стана при мъжете, видяхме и големи изненади.
 
При спортните двойки: овации заслужават китайците (Шен/Хонбо - б.р.), които на трета олимпиада отидоха за златото и най-накрая успяха. Такова спортно дълголетие особено във фигурното пързаляне се среща много рядко.
При мъжете: голямата изненада дойде от Лисачек, който грабна златото буквално под носа на Плюшченко.
 
Разпределението на медалите предизвика големи спорове, но лично моето мнение е, че Евгений е с класа над американеца, но Лисачек използва по-умно правилата и затова победи. При новата система трябва максимално да познаваш слабите и силните й страни. Да преценяваш какви елементи да бъдат включвани и как точно да се изпълняват, за да набереш максимален брой точки. Друг е въпросът дали това е най-добрата система за развитието на кънките.
 
При танците: Първите две места бяха "запазени" за Канада и САЩ. Борбата на практика бе за третото място. Максим Шабалин и Оксана Домнина направиха максималното и с подкрепата от силния гръб на руската федерация и ръководството на треньорите Наталия Линичук иГенадий Карпоносов успяха да се преборят за бронза. Изненада бе шестото място на Делобел и Шонфелдер. Те са световни шампиони за 2008 г. и съвсем естествено разчитаха поне на медал, а имаха амбиции и за злато от Ванкувър. Французите обаче не успяха да се подготвят както трябва. Изабел се върна на леда едва през октомври след раждането на първото си дете. Елементите им не бяха с висока стойност, а качеството на изпълнение - далече по-ниско от това, което сме свикнали да виждаме.
 
При жените: за медалите спориха много добри състезателки, но изключителен природен талант като Ким Ю На показа, че е над останалите. Мао Асада изпълни прекрасни два тройно аксела, които са рядкост в женското пързаляне.
Олимпийски дух и характер показа Жоани Рошет от Канада. Тя превъзмогна огромната лична загуба (майка й почина преди турнира - б.р.) и взе бронза.
 
- Нещо повече за танцовите двойки?
- Освен това, което вече казах, видяхме фигуристи в прекрасна форма, чисто изпълнени съчетания като тези на Файела и Скали (Ит), приятно впечатление направиха и французите Пешала и Бурза. Победителите от Канада и САЩ демонстрираха нови идеи и голяма лекота в пързалянето. Може би не им достига опит, но и двата дуета едва надвишават 20 г. Отличните им спортни качества компенсираха липсващото. Пак стигаме до въпроса за използването на новите правила, за да се стигне до най-много точки. Смятам, че Игор Шпилбанд е един от треньорите, които много добре се справят. Недостатъците в системата са, че танцовото пързаляне губи откъм красота, защото преди всяко движение идваше от музиката. Сега като че ли танците са по-акробатични и по-малко артистични.
 
- Споменахте Шпилбанд. Заедно с Марина Зуева той подготвя шампионите Теса Върчу/Скот Мойр и сребърните медалисти Мерил Дейвис/Черли Уайт. Как се получават нещата при тях?
- Шпилбанд от доста години работи в САЩ. Там има своя школа и изкарва като на конвейер качествени танцови двойки. В последно време негови състезатели редовно са сред медалистите на световни за юноши и девойки, а сега и при мъжете и жените. Освен като добра състезателка преди Зуева е известна и като треньор на знаменитите Гордеева и Гринков, легенди при спортните двойки и фигурното пързаляне с двете си олимпийски титли. Явно тандемът с Шпилбанд работи прекрасно.
 
- По повод скандала с Плюшченко: каква е разликата между старата и новата система на оценки. Кое е най-важно сега?
- Първо да се знае, че във фигурното пързаляне резултатите не могат да се оспорват. Естествено, е обидно да вложиш толкова усилия и време и накрая да се разминеш със златото, и то при чисто изпълнена програма. Но по новата съдийска система комбинацията от два тройни скока се цени по-високо от четворен.
 
Сам по себе си четворният е много сложен елемент и не е толкова голям броят на фигуристите, които го изпълняват. Но не може да се разчита само на това за олимпийска титла. Програмата на всеки състезател е сбор от много елементи - скокове, комбинации, пируети, стъпки, представяне и владеене на кънките, връзки между елементите и за да спечелиш, трябва всички компоненти да са на високо равнище. Всички помним безапелационната победа наЯгудин в Солт Лейк Сити с два четворни скока, но и с безупречно съчетание и артистизъм, които не се забравят от феновете. Това е майсторството - да си толкова добър, че да няма възможности за субективни решения.
 
- И Плюшченко, и Елвис Стойко заявиха, че без четворен скок мъжкото пързаляне не струва. Прави ли са? Стойко дори смята, че Лисачек не заслужава титлата.
- Стойко бе типичен скачащ състезател, който показваше висока стойност на програмите си точно с тези елементи. Логично е да заема такава позиция. Но мисля, че е неспортсменско да се прави такава оценка на изпълнението на Лисачек. Все пак той игра максимално добре и съдиите му отредиха златото. По повод мъжкото пързаляне - това е въпрос на виждане от страна на хората от Международния съюз по кънки и на техническите му комисии. Нашият спорт винаги е бил критикуван заради големия субективизъм и това е причина непрекъснато да се правят промени в правилата. Моето мнение е: каквото и да променят, факторът харесва/ не харесва винаги ще присъства в оценяването.
 
- Русия остана без титла за първи път от 1964 г. Защо?
- Руската федерация е една от най-силните във фигурното пързаляне. Резултатите, опитът, политиката - тези неща са трупани с годините. За последните 20-30 спортът се свързва с името на президента Валентин Писеев. Много проблеми ни е създавал по време на нашата кариера с Максим, но не мога да си изкривя душата и да не кажа, че си разбира от работата блестящо. Дългогодишен чиновник, умее да се оправя в трудни ситуации и въпреки големите критики в момента мисля, че Писеев ще остане на поста си. В Русия се дават огромни пари за спорт и спортни съоръжения. Този път средствата не оправдаха очакванията.
Безкрайно ми хареса изказването на президента Медведев, който заяви, че в спорта не всичко зависи от парите и лошото класиране на олимпиадата идва от липсата на приемственост, методика и правилни решения на ръководството. Това го подчертавам във връзка с това, че в България винаги причината за неуспеха е "Няма пари".
 
- Вие с Максим подготвяхме хореографията на бившия световен шампион от Франция Бриан Жубер. След неуспеха той сам се нарече малък глупак. Защо пак не направи нищо на олимпиада?
- Бриан имаше неприятна травма през декември, прекъсна подготовката си за 3 седмици и се върна много назад в сравнение с конкуренцията. На европейското явно не му достигнаха увереност и физика във волната програма. На тренировките преди Ванкувър той успя да навакса пропуснатото. Беше много концентриран, а на олимпиадата - безупречен на тренировките преди старта. След това явно психически не издържа на напрежението.
 
Очакванията към него бяха огромни, а завръщането на Плюшченко допълнително добави напрежение. Не знам, много е сложно. Освен върхова спортна форма за олимпиада се изисква и много здрава психика. Жалко.
 
Явор Геронтиев, "24 Часа"
"Шифрин е най-великата за всички времена"

Бившата германска звезда в алпийските ски Феликс Нойройтер похвали американката Микаела Шифрин

Алберт Попов: Подготовката ми е насочена към януари и февруари

"Двата старта бяха много различни", каза скиорът

Алберт Попов и Александра Жекова с дарения за „Музея на спорта“ по случай 100 години БФ Ски

„Музея на спорта“ се сдоби с дарения от наши състезатели в ските и сноуборда на тържествена церемония

Резултати от НХЛ

Вижте класирането в отделните дивизии

Владимир Зографски с първи точки за сезона в Световната купа

Българският скачач с 29-о място в Лилехамер

След грешка: Алберт Попов 18-и в слалома в Гургл

Победител стана французинът Клеман Ноел

Зографски преодоля квалификацията и за второто състезание в Лилехамер

Българският състезател в ски скока с 25-и резултат

Алберт Попов е 6-и след първия манш на слалома в Гургъл

Лидер е французинът Клеман Ноел

Резултати НХЛ

Вижте и лидерите в отделните дивизии