Отборите от черноморските градове преживяват истински ренесанс през последните два-три сезона. Тимовете от крайбрежието настъпват все пo-смело в родния футбол и още през следващия сезон само в Б група тяхната бройка може да стане 5 или една трета от всички участници.
Във втория ни ешелон в момента са Поморие, Созопол и Нефтохимик, като куриозното е, че двата отбора от курортните градове се представят доста по-добре, отколкото бургазлии. Поморие с треньор Малин Орачев е на 2-ро място и с реални шансове да гони промоция, ако може да си позволи престой в А група. Созопол с наставник Румен Димов също се представя стабилно, като е 5-и, а в турнира за Купата на България стигна до 1/4-финал, където бе елиминиран от ЦСКА (0:3). Тези два клуба срещат мощната подкрепа на местните общини. Те разполагат с прекрасни бази и стадиони, а и спортно-технически постоянно надграждат. Проблем обаче е липсата на публика, а и на достатъчно солидни финансови средства, за да бъдат фактори в А група.
Нефтохимик от своя страна беше с големи амбиции преди началото на сезона (треньор сега е Диян Петков), но поредица от слаби резултати им отрежда едва 8-о място. Шейховете събраха солиден бюджет, подкрепяни от доста спонсори, но все още не успяват да го оползотворят с качествен футбол. Проектът в Бургас обаче е дългосрочен, а предвид че БФС търси отбор за Висшата лига от Бургас, е много възможно Нефтохимик скоро да се озове в елита.
В Б група от следващия сезон почти сигурно ще играят още два крайморски отбора -Несебър и Черноморец Балчик. Първият с треньор Николай Русев-Джангъра няма абсолютно никаква конкуренция в Югоизточната В група и би трябвало да спечели промоция без проблеми. Там общината също налива средства и клубът е стабилен. Ситуацията в Черноморец е абсолютно идентична. Тимът, воден от Георги Иванов-Геша, реди рекорди, като в момента е в серия от 33 шампионатни победи! Балчик без съмнение ще има представител в Б група от следващия сезон и по този начин бройката на крайморските отбори във втория ешелон ще набъбне до 5.
Основната причина за този възход на Черноморието е в мощта на общините, които смело наливат средства във футбола. Но същевременно това е и голямото „проклятие" на тези клубове - при смяна на местната власт не е сигурно, че новият кмет ще е радетел за футбола. И така от амбициозен проект отборите много бързо може да изчезнат от картата.
Вече има такъв пример - Калиакра Каварна. При кмета Цонко Цонев тимът стигна дори до А група, но след неговото оттегляне сега е в трета дивизия, без сериозни амбиции. Черноморец Бургас също изчезва от картата, в момента е в Югоизточната В група, а в Б окръжна бе създаден нов тим със същото име. Акулите обаче не бяха издържани от общината, а от частен инвеститор в лицето на Митко Събев. По същия начин почти до унищожение бе докаран и Спартак Варна, който сега е в А окръжна...
Възходът на черноморските клубове в момента обаче е неоспорим факт въпреки тези три негативни примера и много силно напомня на голямата вълна северозападни отбори в Б група преди 5-6 години. Тогава във втория ешелон бяха Чавдар Етрополе, Ботев Криводол, Чавдар Бяла Слатина, Балкан Ботевград, Ком-Миньор Берковица и Бдин Видин, а в А група бяха Монтана и Ботев Враца. Те също бяха носени на крилете на местните общини, но след 2010 г. държавната помощ секна и повечето клубове потънаха в небитието.
Въпросът сега е дали черноморските отбори ще последват съдбата на северозападните си колеги, или ще се утвърдят като фактор в българския футбол.
Виктор Гецов, "Тема спорт"