3. СТРАХОТНО: Българка е либеро №1 в света

СТРАХОТНО: Българка е либеро №1 в света

Българка бе обявена за най-добър състезател на поста либеро по време на световното първенство по волейбол за жени до 23 г. в Словения.

Жана Тодорова и съотборничките й спечелиха исторически първи медал за родината ни от дамски планетарен шампионат.

В малкия финал момичетата на легендарната ни волейболистка Антонина Зетова, която е селекционер на отбора, се пребориха за бронзовите отличия с победа с 4:2 (12:15, 15:8, 15:11, 16:18, 15:11, 15:9) срещу Доминиканската република.

Жана Тодорова се представи изключително стабилно през целия турнир и заслужи една от индивидуалните награди.

Турската волейболистка Ханде Баладън стана най-полезен състезател на световното до 23 г., след като наниза 91 т. Нейният тим надигра категорично във финала домакините от Словения с 4:0 и вдигна първия си трофей.

Баладън и Аделин Хазмин Гилен (Доминиканска република) бяха обявени за най-добри посрещайки. Словенката Саша Планиншец и туркинята Бейза Ариджи са номер 1 при центровете. Словенки са най-добър разпределител и диагонал, съответно Ева Мори и Иза Млакар.

„Мачът срещу Доминиканската република беше много труден, защото момичетата ни, тази генерация, не са свикнали да играят толкова важни срещи. Щастлива съм за тях, защото последният медал, който спечелихме, беше на европейското първенство преди 17 г. И женските ни отбори никога не са вземали медал от световно първенство. Това е важно за момичетата заради цялата работа, която свършихме това лято. Много съм доволна и много щастлива", заяви Антонина Зетова, цитирана от „24 часа”, след щастливия край за отбора ни.