3. След промени във формата на Световната лига: България в група с Бразилия, Полша и САЩ

Аржентина и Франция са останалите два отбора в нашата, изключително тежка, група "А"

Международната волейболна федерация промени формата на Световната лига. Беше решено отборите да бъдат увеличени от 16 на 18. На заседание на Съвета, отговарящ за най-комерсиалния волейболен турнир при мъжете, беше гласувано отборите догодина да бъдат увеличени от 16 на 18, като са разпределени в три групи от по 6 тима.

Като се използва системата на „змиорката" най-предно класираните отбори според световната ранглиста от 13 август тази година се разпределят в предварителни Групи „А" и „В". В Група „С" попадат останалите 4 тима плюс два допълнителни отбора, които ще станат ясни след заседание на Изпълнителния комитет на Световната лига на 15 декември.

По този начин България, която е №8 в световната ранглиста, попада в Група „А" със сребърните медалисти от Олимпиадата в Лондон и 9-кратни победители в турнира от Бразилия, настоящият шампион в Световната лига Полша, финалистът от тази година САЩ, Аржентина и Франция.

В Група „В" са олимпийският шампион Русия, 8-кратния победител в СЛ и бронзов медалист от Лондон 2012 Италия, Куба, Сърбия, Германия и дебютантът Иран.

В последната Група „С" пък, са съставите на Канада, Република Корея, Финландия, Холандия и двата тима, които ще станат ясни на 15-ти декември. Първите три отбора във всяка група с по-предно място в световната ранглиста ще имат предимството да бъдат домакини на останалите три тима. Мачовете ще започнат на 31 май 2013 година, като ще има пет състезателни уикенда, а финалите ще бъдат между 16 и 21 юли 2013 година.

Точната програма на срещите ще стане ясна по-късно. За финалите ще се класират 8 отбори - първите три от Група „А" и „В", победителят от Група „С" и домакинът на финалния турнир. Отборът-домакин на финалите на Световната лига ще бъде определен най-късно до края на месец януари 2013 година.