3. Пак паднахме от Сърбия

Пак паднахме от Сърбия

Завърши груповата фаза на Европейска лига 2010 за жени. В последния мач националният волейболен отбор на България загуби от третите в света Сърбия с 1:3 (20:25, 15:25, 31:29, 21:25) в отново изпълнената с публика зала Орловец в Габрово

Завърши груповата фаза на Европейска лига 2010 за жени.  В последния мач националният волейболен отбор на България загуби от третите в света Сърбия с 1:3 (20:25, 15:25, 31:29, 21:25) в отново изпълнената с публика зала Орловец в Габрово.  Двубоят на практика беше само за престиж, тъй като крайното класиране в групата беше ясно още след вчерашната загуба на Лъвиците от Сърбия с 0:3.

Двамата треньори започнаха мача с доста различни конфигурации в сравнение с вчерашната среща.  В стартовата седморка на Драган Нешич видяхме Емилия Николова на диагонала вместо Антонина Зетова.  Добриана Рабаджиева излезе на четворката вместо Елица Василева, а Христина Русева - в центъра вместо Цветелина Заркова.  От подобно естество бяха и промените в сръбския тим.  При гостенките липсваха диагоналът Йована Бракочевич, четворката Брижитка Молнар и центърът Наташа Кръсманович, като на техните места започнаха Ана Бьелица, Йована Весович и Стефана Велькович.

Това обаче не промени много нещата в сравнение с първия двубой и в първия гейм нашите бяха равностойни само до първото техническо прекъсване.  След това гостенките постигнаха 7 поредни точки и на практика си осигуриха успеха в тази част.  Все пак, след резултат 10:23, българките постигнаха рядко срещана дори в женския волейбол серия от 9 безответни точки при сервиси на Диана Ненова и с отлична игра на блокада и в защита.  Това обаче само направи резултата в гейма малко по-почетен за нашите - 20:25.

Влязлата в игра по време на първата част Елица Василева остана на терена и за втората.  Това малко поосвежи играта на нашите край мрежата, но отново тимът на Зоран Терзич, въпреки че намали оборотите, напълно доминираше на полето и постигна разгромото 15:25.

По съвсем различен начин изглеждаха нещата в третия гейм.  Потръгна атаката на капитанката Ева Янева (10 точки при 91% успеваемост в тази част).  България започна със зашеметяващото 8:2 на първото техническо прекъсване.  Сръбкините започнаха да допускат грешки в играта си и при 24:19 Лъвиците вече се виждаха като победителки в гейма.  В този момент гостенките обаче постигнаха 6 безответни точки при сервиси на Йована Весович и поведоха в резултата.  Последва люта битка за всяка точка, като накрая отново българската капитанка си каза тежката дума, забивайки успешно две поредни атаки и затваряйки гейма с точкова блокада за крайното 31:29.

Домакините подгониха тайбрека и отново тръгнаха силно в началото на четвъртата част, повеждайки с 8:3.  За съжаление, след 14:10 гостенките заиграха по-настойчиво и на второто техническо прекъсване вече водеха с една точка преднина.  Оттук нататък те вече бяха трудни за догонване и, въпреки добрите атаки на Емилия Николова и Страшимира Филипова, затвориха гейма при 21:25 и мача при 1:3.

България завърши на второ място в Група A след отбора на Сърбия.  И двата тима се класират за Финалната четворка в Анкара следващия уикенд, за която, освен домакините Турция, малко изненадващо се класира и съставът на Израел.  По правилник двете полуфинални двойки ще бъдат определени след теглене на жребий.

На въпроса какво да очакваме, ако България и Сърбия се срещнат отново в Анкара, Ева Янева беше категорична:  "Там вече гледаме друг филм."  Капитанката стана топреализатор на мача с 20 точки.  За гостенките най-много, 17, отбеляза Милена Рашич.

България
: Диана Ненова - 5 точки (1 ас, 3 атаки, 1 блокада), Емилия Николова - 11 (0, 10, 1), Ева Янева - 20 (0, 18, 2), Добриана Рабаджиева - 2 (0, 0, 2), Христина Русева - 6 (0, 1, 5), Страшимира Филипова - 10 (0, 8, 2), либеро Мария Филипова, Елица Василева - 8 (0, 6, 2), Гергана Маринова, Мария Каракашева, Цветелина Заркова, старши треньор Драган Нешич

Сърбия
: Мая Огньенович - 2 точки (0 аса, 1 атака, 1 блокада), Ана Бьелица - 15 (1, 13, 1), Йелена Николич - 4 (0, 3, 1), Йована Весович - 16 (2, 13, 1), Стефана Велькович - 10 (2, 3, 5), Милена Рашич - 17 (2, 12, 3), либеро Сузана Чебич, Брижитка Молнар - 12 (0, 10, 2), Бояна Живкович - 1 (0, 1, 0), Ясна Майсторович, Наташа Кръсманович, старши треньор Зоран Терзич