3. „Лъвиците” превзеха Анкара в невиждана драма – 3:2 гейма срещу Турция (видео)

„Лъвиците” превзеха Анкара в невиждана драма – 3:2 гейма срещу Турция (видео)

Финалът в европейската лига е България – Сърбия

Националният дамски отбор на България по волейбол се класира за финала на Европейската лига, след като надигра домакините от Турция с 3:2 гейма (25:19, 25:17, 11:25, 23:25, 15:13) в невиждана драма. Така, на финала в надпреварата „лъвиците” ще спорят с тима на Сърбия, който по-рано днес надигра безапелационно състава на Израел с 3:0 гейма.

Двубоят започна много добре за нашите, които при първото техническо прекъсване водеха с 8:3. След Постепенно домакините успяха да намалят до 12:8 след две успешни атаки на звездата им Неслихан Дарнел. Двата отбора продължиха с равностойната игра, но нашите момичета запазиха и дори увеличиха разликата до края, затваряйки гейма на 19.

Момичетата на Драган Нешич тръгнаха добре и във втората част като поведоха със 7:4 след задържана топка на Наз Айдемир последвана от блокада и контра на Ева Янева, а техническата пауза дойде при 8:5 след технично отиграване на Емилия Николова. Последваха две контраатаки на Еми Николова - 10:5 и прекъсване за домакините. Това не помогна и преднината набъбна на 12:5 след лошо посрещане на турския отбор и мощна атака на Ева Янева. Играта продължи равностойно до 16:9 след сервис в аут на Неслихан Дарнел. Разликата постепенно нарасна до 21:11 след поредна успешна атака на Ева Янева и контра на Цвети Заркова и ас на Страши Филипова. Турските волейболистки намалиха при 21:15 след грешка в българския отбор и атака на Дарнел, но в крайна сметка България затвори гейма при 25:17 след успешна атака на влязлата като резерва Мария Каракашева и ас на Цвети Заркова.

Третият гейм не бе никак лицеприятен за България. "Лъвиците" изгубиха концентрация и допуснаха голямо изоставане още в началото и в крайна сметка бяха отнесени на едва 11 точки. Четвъртата част пък предложи доста емоции на зрителите, след като двата тима направиха по няколко обрата в хода на гейма, за да се стигне в крайна сметка до 25:23 за туркините.

Петият решителен гейм започна отлично за домакините, които поведоха с 4:1 след атака и блокада на Дарнел, което принуди Драган Нешич веднага да вземе тайм-аут. Размяната на игралните полета дойде при 8:6 след грешка на българския отбор. Последваха блокада на Бахар Токсьой срещу Елица Василева и бъркана топка на разпределителката Диана Ненова и 10:6. Разликата се запази до 12:8, след което българските "лъвици" направиха невероятен обрат. Първо намалиха на 11:13 след две грешки на турския отбор, а след това поведоха с 14:13 след три поредни успешни атаки на влязлата като резерва Добриана Рабаджиева. В крайна сметка България спечели с 15:13 след страхотна блокада на Страши Филипова, а с това и мача с 3:2.

ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (19:25, 17:25, 25:11, 25:23, 13:15)