3. "Лъвиците" победиха Испания с 3:1

"Лъвиците" победиха Испания с 3:1

Националният отбор по волейбол на България за жени постигна победа срещу Испания с 3:1 (25:20, 25:16, 21:25, 25:18) във втория си мач от Група E на Европейското първенство, която се играе в Лодз (Полша). Така Лъвиците временно излязоха на трето място в групата преди предстоящия двубой между втория Русия и третия Полша.

Първата част се разви равностойно и за двата тима. При първото техническо прекъсване националките водеха с една точка – 8:7, след атака на Ева Янева. След това възпитаничките на Драган Нешич започнаха постепенно да увеличават преднината си, която при прекъснване от страна на испанския отбор достигна три точки. Втората пауза спря играта при 16:14 в полза на нашите момичета. При подновяването на играта Испания успя да се добере до равенство 16:16 с две поредни точки дошли от неточен опит на Василева и добра защита на Елена Гарсия. В този момент Драган Нешич също поиска прекъсване, което се отрази отлично на момичетата и те поведоха с 20:16, а кратко след това затвориха гейма при 25:20.

Добри атаки на Страшимира Филипова, Елица Василева и Ева Янева докараха резултата до 8:5 в полза на България при първото техническо прекъсване във втория гейм. Испанките успяха да обърнат резултата до 9:8, но след това редица грешки на иберийската отбрана върнаха предимството на нашите. До края на гейма последните в Група „Е” успяха да отбележат едва седем точки. Момичетата на Драган Нешич продължиха да играят отлично до края на втората част и с отлични отигравания на Янева и Василева сложиха край на гейма при 25:16.

В началото си третата част също бе равностойна. Първата пауза настъпи при 8:7 в полза на лъвиците, които след това не успяха да задържат преднината си. Испанките започнаха постепенно да се откъсват и на моменти водеха с три точки ралика. Българките се доближиха за кратко до 18:19, но в крайна сметка след неразбирателство в националния ни тим Испания достигна до 25:21.
С набраната инерция испанките тръгнаха силно в началото на четвъртия гейм. След няколко кратки разигравания те водеха с 3:0. Преднината им обаче не издържа дълго. Лъвиците поведоха с 11:10, след това с 13:10, а в даден момент Елена Колева направи резултата 18:10. В този момент испанките като че ли осъзнаха, че мача едва ли ще се развие в тяхна полза. Елица Василева направи 22:12, а Елена Колева затвори мача при 25:18.

Победата над Испания временно изкачи България до трето място в Група „Е” преди днешната среща между Русия и Полша. Утре от 21:00 ч. българките излизат срещу Полша.

България – Испания 3:1 (25:20, 25:16, 21:25, 25:18)

България: Любка Дебърлиева, Елена Колева, Ева Янева, Елица Василева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова - Мария Филипова-либеро (Анета Германова, Цветелина Заркова, Евелина Цветанова, Радостина Рангелова-Кицигой)
Старши-треньор: Драган Нешич

Испания: Ромина Ламас, Мирта Корея, Амаранта Фернандес, Ясмина Ернандес, Диана Санчес, Мирея Делгадо - Ана Рамирес-либеро (Елена Гарсия, Аркия Ел-Амари, Сара Гонзалес, Лусия Параха)
Старши-треньор: Гидо Вермюлен (Холандия).