3. Чудесна победа за България в Европейската лига!

Чудесна победа за България в Европейската лига!

Българският национален отбор по волейбол за жени спечели последното си гостуване от програмата на Група A в Европейска лига 2010. В зала Дудова шума в Суботица Лъвиците победиха Сърбия с 3:1 (24:26, 25:19, 25:20, 25:18) и отново оглавиха класирането в групата

Българският национален отбор по волейбол за жени спечели последното си гостуване от програмата на Група A в Европейска лига 2010, съобщиха от БФ Волейбол.  В зала Дудова шума в Суботица Лъвиците победиха Сърбия с 3:1 (24:26, 25:19, 25:20, 25:18) и отново оглавиха класирането в групата.

Драган Нешич започна мача със същата титулярна седморка като вчера, докато неговият колега Зоран Терзич изненадващо не заложи на две от звездите на Сърбия Йована Бракочевич и Наташа Кръсманович.  Двата отбора се захапаха здраво още в началото на първия гейм, но отново с много силна игра на своята блокада сръбкините поддържаха леко предимство.  След 11:9, при сервиси на Диана Ненова, сръбкините допуснаха няколко грешки и Лъвиците постигнаха пет поредни точки за 11:14, а второто техническо прекъсване дойде при 14:16.  След това момичетата на Нешич дръпнаха с още една точка напред, но допуснаха изравняване при 21:21.  Серията от сервиси на влязлата от ъгъла Ясна Майсторович продължи до 23:21, но с чудесни атаки на Елица Василева и Ева Янева резултатът бе изравнен.  Домакините обаче останаха малко по-концентрирани до края на гейма и го спечелиха с 26:24.

Втората част също тръгна много оспорвано, но този път гостенките имаха леко предимство на първата служебна пауза - 6:8.  Отново Ненова се прояви на начален удар и България увеличи на 7:11.  Момичетата на Терзич успяха да стопят част от аванса на Лъвиците, но с отлични блокади и ас на Мария Каракашева нашите отново дръпнаха с 12:17.  При 14:20 сръбският наставник пусна Бракочевич в игра, но българките продължиха да налагат волята си.  В края на частта фантастични спасявания на Ненова, последвани от мощни атаки на Елица Василева сложиха край на гейма при 19:25.

В началото на третия гейм Сърбия поведе с 4:2, но серия от сервиси на Страшимира Филипова обърна резултата на 4:7.  Домакините не закъсняха да изравнят - 7:7 при сервиси на Милена Рашич, а контра на Ненова даде точка предимство на България на паузата.  Все пак до второто техническо прекъсване Сърбия дръпна с 3 точки аванс, но веднага след това три успешни нападения на Янева и една фантастична атака на Емилия Николова по дългия диагонал върнаха водачеството на Лъвиците - 16:17.  При 18:20 Бракочевич отново влезе в игра да помага, но чудесната игра на България в защита, последвана от хубави атаки на Василева, доведоха до 18:22.  Контра на Ели донесе и последната точка в гейма за 20:25.

Христина Русева, която във втория и третия гейм влизаше от ъгъла на мястото на Цветелина Заркова в центъра, започна четвъртата част в основния състав.  Именно при нейни сервиси България постигна 4 поредни точки и дръпна с 8:13.  В този гейм Русева отбеляза 1 ас и регистрира 75% успеваемост в нападение, с което даде своя голям принос за спечелването на гейма, а с това и на мача.  Лъвиците наложиха пълна доминация в тази четвърта част и я спечелиха с убедителното 18:25, с коетонапълно  заслужиха овациите, с които местната публика ги изпрати след края на двубоя.
Топреализаторка на мача стана капитанката на България Ева Янева, която отбеляза 21 точки.  Ели Василева добави 16, а Страши Филипова - 12.  Фантастичен мач направиха и либерото Мария Филипова и разпределителката Диана Ненова, които, освен всичко друго, поеха тежестта на защитата и направиха страхотни спасявания.
В следващите три седмици на българките предстоят 6 мача у дома, които ще се играят в зала Орловец в Габрово.

Сърбия: Мая Огньенович - 4 точки (1 ас, 0 атаки, 3 блокади), Ана Бьелица - 18 (0, 15, 3), Йована Весович - 2 (0, 2, 0), Брижитка Молнар - 13 (1, 9, 3), Стефана Велькович - 17 (0, 14, 3), Милена Рашич - 10 (0, 6, 4), либеро Сузана Чебич, Ясна Майсторович, Сара Клисура - 1 (0, 1, 0), Йована Бракочевич - 1 (0, 1, 0), Бояна Живкович, Наташа Кръсманович - 1 (0, 1, 0), старши треньор Зоран Терзич

България: Диана Ненова - 8 точки (3 аса, 3 атаки, 2 блокади), Добриана Рабаджиева - 4 (0, 2, 2), Ева Янева - 21 (1, 18, 2), Елица Василева - 16 (0, 14, 2), Цветелина Заркова - 1 (0, 0, 1), Страшимира Филипова - 12 (2, 4, 6), либеро Мария Филипова, Мария Каракашева - 2 (1, 1, 0), Христина Русева - 5 (1, 4, 0), Емилия Николова - 6 (0, 5, 1), старши треньор Драган Нешич