3. България сведе глава пред Куба и остана на четвъртото място в Световната лига (ВИДЕО + СНИМКИ)

Нашите национали отстъпиха на Куба с 2:3

Националният отбор на България по волейбол завърши на четвъртото място в тазгодишното издание на Световната лига, след като загуби с 2:3 (18:25, 25:19, 25:23, 23:25, 12:15) мача за бронзовите медали срещу Куба. Двубоят се игра в зала "Арена Армеец" в София.

Нашите национали започнаха силно срещата, но кубинците постепенно се активизираха и спечелиха първия гейм. България обаче се оказа победител в следващите два гейма и поведе с 2:1. Четвъртият гейм бе доста равностоен, а краят му бе доста драматичен, като все пак кубинците успяха да спечелят с 25:23 и по този начин да изравнят - 2:2.

Нашите национали започнаха доста слабо тайбрека, а Куба игра на високо ниво от неговото начало до самия край, като го спечели с 15:12, а по този начин и грабна и победата в мача и бронзовите медали.

България започна много силно мача и бързо поведе с 2:0, преди Куба да отбележи първата си точка в мача. След това се стигна до три последователни за нашите национали, като Цветан Соколов много хубаво прехвърли кубинската блокада за 4:1. Петата точка за България пък дойде след великолепен блок на Теодор Тодоров. В началните минути кубинците на няколко пъти заложиха на атаки през центъра, като това имаше известен резултат, но въпреки това България имаше аванс от четири точки (8:4) по време на първото техническо прекъсване.

Постепенно кубинците намалиха изоставането си в резултата, като с отлична атака за 7:9 се отчете Роландо Сепеда. Малко след това, Валентин Братоев отбеляза точка директно от сервис, а при резултат 12:12 Куба отбеляза и за първи път в срещата успя да поведе – 13:12. Куба дори успя да увеличи още преднината си и по време на втората техническа пауза водеше с 16:13. Георги Братоев с отлично отиграване намали на 14:16, но кубинците успяха да поведат с цели пет точки разлика (20:15), показвайки доста добра игра в отбрана. Нашите национали продължиха да показват леко колебание в някои моменти, а Куба не допускаше разликата да падне до по-малко от пет точки в своя полза, като в крайна сметка спечели първия гейм с 25:18 и по този начин поведе с 1:0.

По подобие на първия гейм, България започна по-силно и втория и поведе с 2:0. Кубинците изравниха (2:2), а след това се стигна до страхотна атака на Тодор Алексиев през центъра за 3:2. Алексиев се отчете с още две страхотни отигравания в следващите минути, а Владимир Николов отбеляза осмата точка за България във втория гейм и така нашите национали водеха с 8:4 по време на първото техническо прекъсване. Тодор Алексиев продължаваше да се представя на много високо ниво и разликата в резултата набъбна до цели шест точки (11:5). Кубинците намалиха до 7:11, но след безкомпромисна атака на Владимир Николов, България поведе с 12:7. В следващите минути обаче Куба успя значително да намали изоставането си, като по време на втората техническа пауза резултатът бе 16:13 в полза на България.

Така се стигна до момента, когато кубинците реализираха три последователни точки и по този начин успяха да изравнят – 16:16. България поведе със 17:16, а след това се стигна и до още две поредни точки за нашите национали, втората от които дойде директно след изпълнение на сервис на Владимир Николов. При резултат 19:17 в полза на България, се стигна до едно доста дълго разиграване, като в крайна сметка българите спечелиха точката след атака на Тодор Алексиев. В следващите минути Виктор Йосифов показа отлична игра при блокадата, а Валентин Братоев отбеляза за 23:18 след безкомпромисна атака. Куба намали на 19:23, а Николай Николов реализира точка за 24:19. След това Георги Братоев вкара директно от сервис и по този начин България спечели втория гейм с 25:19 и резултатът стана 1:1.

Третият гейм започна равностойно, като България взе първата точка. В следващите минути с добри отигравания за нашия тим се отчетоха Владимир Николов и Тодор Алексиев, но Куба все пак имаше аванс от две точки (8:6) по време на първото техническо прекъсване. В следващите минути Валентин Братоев се отчете с точка от ас, бележейки за 10:11, а България успя да поведе с 14:13, след като и Владимир Николов също успя да отбележи директно от сервис. Резултатът бе изравнен (14:14), благодарение на добрата атака на Хенри Бел. По време на втората техническа пауза Куба имаше преднина само от точка - 16:15.

В следващите минути на два пъти Владимир Николов бе безкомпромисен в атака, а мачът вървеше точка за точка. При резултат 19:19 Хенри Бел прати кълбото в аут и България успя да поведе – 20:19. При последвалото разиграване Георги Братоев намери Владимир Николов, който прати кълбото в блокадата, а то след това излезе в аут, като така резултатът стана 21:19 в полза на България. Хенри Бел реализира за 20:21, но Владимир Николов отново блесна, реализирайки 22-ата точка в третия гейм за нашите национали. Куба отново смъкна разликата само до точка (21:22), но Тодор Алексиев с хубава атака отбеляза за 23:21. Роландо Сепеда намали на 22:23, но след това Хенри Бел си подхвърли лошо топката при изпълнението на сервис и кълбото отиде в мрежата - 24:22. Куба намали на 23:34, но след атака на Владимир Николов България достигна до 25-ата си точка в гейма, печелейки го с 25:23 и повеждайки в резултата с 2:1.

Четвъртият гейм стартира много равностойно, като България взе първата точка и при последвалото разиграване нашите национали дори имаха шанс за контраатака, но след атаката на Владимир Николов топката срещна блокадата и влезе в полето ни – 1:1. В следващите минути резултатът вървеше точка за точка, а при резултат 4:4 Куба достигна до точка и за първи път в гейма поведе – 5:4. След това при атаката на Валентин Братоев кубинската блокада отново бе на мястото си и Куба поведе с 6:4. По време на първото техническо прекъсване нашите национали губеха с 6:8. Последваха две последователни точки за България, втората от които дойде след много прецизно отиграване на Владимир Николов. При резултат 12:12, капитанът на България изпълни сервис, но стреля в мрежата – 13:12 в полза на Куба. Тодор Алексиев прати кълбото в блокадата при последвалата атака, но то излезе в аут и отново се стигна до равенство – 13:13. В следващите минути резултатът вървеше точка за точка, а Куба водеше с 16:15 по време на втората техническа пауза.

Българите изравниха (16:16), но Вилфредо Леон, който се бе завърнал в игра след получаването на контузия в третия гейм, бе безкомпромисен за 17:16. Последваха две нови точки за кубинците и резултатът стана 19:16 в полза на Куба. Тогава Найден Найденов поиска прекъсване, а след подновяването на играта Тодор Алексиев намали на 17:19 след страхотна атака. Хенри Бел обаче отново даде три точки аванс на кубинците, реализирайки 20-ата точка в четвъртия гейм за своя тим (20:17). Последваха две точки на Тодор Алексиев – едната при атака, а другата при блокада – и Куба вече водеше само с точка – 20:19. Последваха равностойни минути, а при резултат 22:21 в полза на Куба, Найден Найденов пусна в игра Добромир Димитров, за да изпълнява сервис. Той прати хубаво кълбото в половината на Куба, а при последвалата атака Роландо Сепеда стреля в аут и се стигна до равенство – 22:22. Нашите национали вдигнаха всички в „Арена Армеец” на крака при следващото разиграване, когато Валентин Братоев завърши по отличен начин атака, правейки резултат 23:22 в полза на България. Куба изравни (23:23), а след това се стигна до аут при атаката на Цветан Соколов и кубинците отново поведоха – 24:23. Куба спечели и следващото разиграване, а по този начин и гейма с 25:23. Така резултатът стана 2:2.

Куба поведе с 1:0 в началото на тайбрека, след като показа отлична игра при блокадата. Последва продължително разиграване, което в крайна сметка бе спечелено от кубинците (2:0), преди да се стигне до първата точка за България в тайбрека, реализирана от Теодор Тодоров – 1:2. Валентин Братоев обаче сбърка при изпълнението на сервиса, а след това се стигна и до ас на Роландо Сепеда – 4:1. При последвалото разиграване Владимир Николов стреля в блокадата и кълбото влезе в полето ни – 5:1 за Куба.

Последва грешка на Роландо Сепеда при изпълнението на сервиса (2:5), но Владимир Николов също сбърка от началния удар (2:6). Последваха две точки за България, втората от които дошла след страхотна игра на Владимир Николов, преди отново Роландо Сепеда да отбележи за 7:4. Двата тима смениха полетата си при резултат 8:5 в полза на Куба.

Последва блокаут на Тодор Алексиев и България намали на 6:8. Исбел Меса с много добра атака реализира за 9:6, а след това Хенри Бел стреля в аут от сервис (7:9). Последваха нови равностойни минути, а при резултат 8:10 в полза на Куба, съперникът ни в днешния мач организира атака през центъра, но блокадата ни бе на мястото си – 9:10. Кубинците поведоха с 11:9, а след това Валентин Братоев с много силна атака намали на 10:11. След това Куба поведе с 12:10, но България отново намали изоставането си само на точка. Последва точка за Куба след блокаут (13:11), а след това Тодор Алексиев стреля в аут и по този начин резултатът стана 14:11 в полза на нашия съперник. Така Куба имаше три възможности за спечелване на мача, но първата от тях не бе оползотворена, след като нашите национали намалиха на 12:14. След това обаче Роландо Сепеда не сбърка при атаката и вкара за 15:12, като по този начин даде победата на Куба в тайбрека и в мача с 3:2.

Най-резултатни за България бяха Тодор Алексиев и Владимир Николов с по 21 точки, а Валентин Братоев реализира 13. За Куба Роландо Сепеда отбеляза 22 точки, Хенри Бел - 19, а Вилфредо Леон - 17.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

България: Георги Братоев, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Цветан Соколов, Теодор Салпаров - либеро

Куба: Вилфредо Леон, Роландо Сепеда, Йорбер Кинтана, Хенри Бел, Исбел Меса, Йоандри Диас, Кейбел Гутиерес - либеро