3. България се класира за следващото европейско по волейбол за жени

България се класира за следващото европейско по волейбол за жени

Сигурни са също Русия, Сърбия, Италия, Холандия, Беларус, Азербайджан и Германия

България приключи участието си на европейското по волейбол за жени в Азербайджан и Грузия.

В Националната гимнастическа арена в Баку нашите състезателки пропуснаха много шансове и загубиха 2:3 (25:14, 20:25, 25:16, 19:25, 11:15) от Германия в мач от първата фаза на плейофите.

За българките това бе четвърти пореден двубой в 5 гейма. В крайното класиране отборът ни завършва на 9-о място и това е най-доброто ни представяне от 2009 г., когато бяхме 8-и. Добрата новина обаче е, че получаваме директна квота за континенталния шампионат през 2019 г. Броят на участниците бе увеличен от 16 на 24 отбора. Домакини са Турция, Чехия, Унгария и Полша.

По регламент първите 12 тима от европейското в Азербайджан и Грузия се класират, като в това число не влизат организаторите. Сигурни за първенството след 2 г. са също Русия, Сърбия, Италия, Холандия, Беларус, Азербайджан и Германия.

„Разочаровани сме да завършим европейското първенство с плейофи. Какво мога да кажа? Преди няколко дни Христина Русева и Елица Василева бяха болни и не можаха да тренират с другите момичета. В деня на мача те бяха добре, но не показахме волейбол на високо ниво.

Много хора казваха, че сме фаворити в този мач с Германия. Тъжни сме, че трябва да напуснем турнира“, коментира след мача с германките националният селекционер Иван Сеферинов.

„Срещнахме нашия обичаен проблем. Играхме страхотен волейбол в един гейм и след това... Ние не сме стабилни и или играем много добре, или много зле“, сподели Елица Василева.