3. България се класира напред за Европейската отборна купа

България се класира напред за Европейската отборна купа

"Лъвовете" се наложиха над Латвия с 3:2 победи в полуфинала на подзоналната Група F

Националният отбор по плажен волейбол на България за мъже постигна победа в историческия първи официален международен мач за мъже във формат "страна срещу страна". "Лъвовете" се наложиха над Латвия с 3:2 победи в полуфинала на подзоналната Група F от Европейската отборна купа. Така на финала в руския град Янтарни утре нашите ще играят със силния отбор на домакините.

В отсъствието на първоначално регистриралата се за участие най-силна латвийска двойка Мартинс Плавинс & Янис Смединс, която в същото време стигна до утрешния финал на турнира от Световната верига във Франция, задачата на българските национали изглеждаше по-лесна отколкото се оказа.

Трикольорите на два пъти повеждаха в резултата благодарение на категоричните победи на Невен Нешев и Константин Митев над Киселевс Артурс и Томс Ванагс с 2:0 (21:14, 21:18) и над Янис Ваверс и Ингарс Ивановс с 2:0 (21:17, 21:17). Другата българска двойка, Теодор Маринов и Валентин Димов не успя да предотврати отиването на златен гейм, загубвайки от Ваверс и Ивановс с 1:2 (21:18, 15:21, 10:15) и от Артурс и Ванагс с 0:2 (16:21, 14:21).

Така, при 2:2 победи, в решителната пета битка на пясъчния корт на плаж Шахта Анна излязоха Нешев и Митев срещу Артурс и Ванагс. Двамата българи, които проявиха малко повече патриотизъм от латвийските си колеги Плавинс и Смединс, отказвайки се от турнира в Марсилия, за да подкрепят националния отбор, отново показаха класата си. Те спечелиха златния гейм с 15:8 и класираха България за зоналната фаза догодина.

При дамите националният отбор на България загуби от Латвия с 2:3 победи след златен гейм. В полуфинален двубой от започналия днес в руския град Янтарни подзонален турнир в Група F от първата Европейска отборна купа поставеният под номер 3 отбор на България успя да се доближи максимално до финала, постигайки две победи срещу номер 2 Латвия, но загуби решителния златен гейм и утре ще се бори с Литва за заветното трето място, което също дава право на преминаване напред към зоналната фаза от състезанието.

В другия полуфинален сблъсък поставените под номер 1 домакини Русия не срещнаха абсолютно никакви проблеми срещу номер 4 Литва и ги разгромиха с 3:0 победи, като четвъртата среща изобщо не се състоя по взаимно съгласие на двата щаба. Така на утрешния финал ще се срещнат отборите на Русия и Латвия. (БТА)