3. България постави европейския шампион на колене и се класира за полуфиналите (видео и снимки)

"Трикольорите" победиха волейболния отбор на Сърбия с 3:0 в претъпканата "Арена Армеец"

Mъжкият волейболен тим на България записа втора чиста победа след като надделя по категоричен начин над европейския шампион Сърбия с 3:0 гейма във втория си мач от Група А на Олимпийската квалификация по волейбол в София. По този начин "трикольорите" си осигуриха участие за полуфиналната фаза на състезанието.

Зала "Арена Армеец", която приема всички срещи от надпреварата се пръскаше по шевовете след като още два часа преди мача бе продаден и последният билет. Над 12 000 зрители създадоха изключителна атмосфера и не престанаха да подкрепят своите любимци. Привържениците не спираха да огласяват прекрасното съоръжение, а на няколко пъти направиха и атрактивни мексикански вълни. Президентът на България Росен Плевнелиев изгледа срещата на живо в компанията на министъра на спорта Свилен Нейков.

Домакините недвусмислено показаха, че са по-качественият тим на този етап и изпитаха затруднения единствено в третия гейм. Феноменална блокада на българите остави без дъх зрителите по трибуните. Националите ни стигнаха до цели 16 точки от блокада, а Теодор Тодоров се отчете с умопомрачителните 10. Най-резултатен за Лъвовете бе капитанът Владимир Николов, който заби 16 точки, следван от Тодоров и Алексиев с по 11. Звездата ма тима Матей Казийски записа 9 точки, а Георги Братоев замести по най-добрия начин контузения Андрей Жеков и се отблагодари за гласуваното доверие с два аса. Най-резултатен за гостите бе Александър Атанасийевич с 19 пункта.

Отборът на България пое инициативата от началото на първия гейм и не я изпусна до самия му край. Волейболистите на Радостин Стойчев не позволиха нито веднъж на своя съперник да вземе преднина. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в полза на България. Впоследствие националите ни заиграха още по-добре и стигнаха до преднина от шест точки – 16:10. При 18:13 зрителите станаха свидетели на невероятно спасяване на Теодор Салпаров, заблудило дори съдията Жил Гоп от Франция, който първоначално свири точка за сърбите, но след това се поправи и отсъди спорна топка, която впоследствие донесе точка за България. В самия край на частта в тима ни се усети леко отпускане, от което се възползваха сърбите, които сведоха пасива си до 3 точки. В крайна сметка нашите успяха да затворят гейма при 25:23 и да поведат с 1:0.

Втората част започна с точка за гостите, но след страхотна контраатака Матей Казийски заби неумолимо за 1:1. Впоследствие „трикольорите” дръпнаха с 3 точки, което доведе до прекъсване в сръбския тим. И то обаче не помогна на „плавите”, след като непробиваемият Теодор Тодоров със страхотни блокади доведе нещата до 6:2 в полза на България. След невероятна тройна блокада на домакините поведиха с 10:4. Импулс в играта на сърбите сведе преднината на националите ни на три точки при 13:10, но след отлични изяви на Казийски и Тодоров второто техническо прекъсване дойде при 16:12. „Трикольорите” подновиха игра пределно концентрирани и отново достигнаха до цели девет точки преднина, повеждайки с 24:15 след убийствени блокади. Окрилени от мощното „Българи юнаци” момчетата на Радо Стойчев завършиха убедително втория гейм - 25:16.

Сърбите показаха, че не са се примирили с резултата и поведоха с 5:1 в началото на третия гейм, а старши треньорът на България веднага се опита да осуети серията на гостите с прекъсване. Замисълът на Радостин Стойчев се оказа успешен, след като „трикольорите” намалиха изоставането си само на точка – 5:6. След успешна атака по диагонала, а след това с брилятна единична блокада Владо Николов обърна резултата до 8:6. След прекъсването българите отново набраха скорост и поведоха с 14:9. Перфектна атака на Николов доведе нещата до 18:13. Гостите обаче не паднаха духом и сведоха изоставането си до една точка – 19:20. Блокаут след атака на Тодор Алексиев и грешки на сърбите доближи националите ни на точка от победата – 24:23. Победната точка не закъсня и прати в екстаз над 12 000 зрители в "Арена Армеец".

Утре националите ни почиват, след което им предстои протоколна среща с Испания в петък. Първите два тима във всяка група се класират за полуфиналите. Първият от група “А” ще се изправи срещу втория от група “Б”, а първият от група “Б” ще срещне втория от група “А”.

Към момента отборът на България е убедителен водач в своята група с шест точки от два мача, следван от Испания с 3 точки и мач по-малко. В другата група изненадващо начело е тимът на Германия, следван от Италия.

ФОТОГАЛЕРИЯ С ОЩЕ СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Матей Казийски, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев -   Теодор Салпаров - либеро
Старши треньор: Радостин Стойчев

СЪРБИЯ:   Владо Петкович, Александър Атанасийевич, Никола Ковачевич, Милош Никич, Марко Подрасчанин, Драган Станкович – Никола Росич - либеро
Старши треньор: Игор Колакович

Левски спечели Суперкупата на България за втора поредна година (ВИДЕО)

"Сините" надвиха Дея спорт Бургас с 3:2 гейма

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен